استفاده از ترکیب رنگ در چیدمان منزل

0 230

رنگ ها روح و انرژی را به خانه می آورند. با بهترین ترکیب رنگ چیدمان منزل هر چیزی که از دکوراسیون مد نظر شماست به دست خواهید آورد. آرامش، گرما، هیجان و هر احساسی که از منزلتان بخواهید با ترکیب رنگ به آن خواهید رسید. با آدرس مگ همراه شوید تا با اصول ترکیب رنگ چیدمان منزل بیشتر آشنا شوید.

رنگ ها و مکمل های آن‌ها را بشناسید

در چیدمان منزل از ترکیب رنگ ها استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. مثلاً اگر در منزل از رنگ طلایی به عنوان رنگ غالب استفاده کنید مکمل های رنگ خاکستری، قهوه ای، لاجوردی، قرمز و مشکی هستند. یا مکمل رنگ آبی در ترکیب رنگ چیدمان منزل رنگ یاسی کم رنگ، فیروزه ای، سبز مایل به زرد، قهوه ای، خاکستری، زرد کم رنگ، نارنجی، سبز، قرمز و سفید است و رنگ کرم با رنگ های قهوه ای، بنفش و زرشکی ست می شود. سفید و مشکی با تمام رنگ ها زیبا هستند.

بنابراین ابتدا رنگ ها و مکمل های آن‌ها را به خوبی بشناسید و سپس برای دکوراسیون منزل تصمیم بگیرید. بعضی از این ترکیب رنگ ها در ادامه آمده است؛ اما می توانید کامل تر آن را در چرخه رنگ ها پیدا کنید.

بژ با آبی، قهوه ای، زمردی، مشکی، قرمز، سفید

خاکستری با صورتی چرک، قرمز، بنفش و آبی

صورتی با قهوه ای، سفید، سبز نعنایی، زیتونی، خاکستری، فیروزه ای و آبی روشن

قرمز با زرد، سفید، گندمی، سبز، آبی و مشکی

قهوه ای با فیروزه ای، نباتی، صورتی، حنایی، سبز و بژ

نارنجی با فیروزه ای، آبی، یاسی، بنفش، سفید و مشکی

زرد با آبی، یاسی، فیروزه ای روشن، بنفش، خاکستری و مشکی

سبز با قهوه ای طلایی، نارنجی، سبز، زرد، قهوه ای، خاکستری، کرمی، مشکی و کرمی

بنفش تیره با قهوه ای طلایی، زرد روشن، خاکستری، صورتی تیره، سبز نعنایی و نارنجی کم رنگ

انتخاب رنگ زمینه در ترکیب رنگ در چیدمان منزل

زمینه منزل همان دیوار پوش ها و کف‌پوش ها هستند. با انتخاب درست رنگ این دو گزینه امکان هماهنگ کردن سایر وسایل دیگر به سادگی ممکن می شود. سعی کنید برای دیوار پوش و کف‌پوش از رنگ های خنثی استفاده کنید. رنگ های خنثی به راحتی با سایر رنگ ها ست می شوند و خانه را بزرگ‌تر نشان می دهند. علاوه بر این باعث می شود سایر وسایل منزل جلوه بیشتری داشته باشند.

ترکیب رنگ چیدمان منزل در اتاق خواب

برای ایجاد آرامش و راحتی در اتاق خواب بهتر است از ترکیب رنگ ها ملایم استفاده شود. به عنوان مثال ترکیب رنگ های آبی و سبز برای اتاق پسرانه و رنگ صورتی و سفید برای اتاق دخترانه بسیار رایج است. در اتاق خواب زوج های جوان رنگ بنفش و یاسی و ترکیب آن‌ها فضایی دل انگیز به وجود می آورد.

بیشتر بخوانید
کمد دیواری جدید اتاق خواب جدید مدرن و راهنمای خرید براساس مدلهای بازار

ترکیب رنگ چیدمان در پذیرایی و نشیمن

بهترین ترکیب رنگ چیدمان منزل در اتاق پذیرایی با دکوراسیون کلاسیک انواع رنگ های کرم و خاکستری و آبی و زرد و سبز و قرمز است که می توانید آن‌ها را با مکمل هایشان استفاده کنید. رنگ های خنثی نظیر سفید و طلایی و نقره ای و برنزی از انواع رنگ های مناسب برای دکوراسیون های مدرن و امروزی هستند.

رنگ سفید از انواع رنگ های خنثی و آرامش بخش برای پذیرایی است. این رنگ فضا را بزرگ‌تر نشان می دهد و با تمام رنگ ها مکمل است. به همین دلیل مشکلی برای ترکیب رنگ چیدمان منزل نخواهید داشت. علاوه بر این سفید باعث مرتب و منظم تر به نظر رسیدن دکوراسیون داخلی پذیرایی می شود. دکوراسیون پذیرایی سفید می تواند برای افرادی که به سبک های مدرن و امروزی علاقه مند هستند مناسب ترین انتخاب باشد.

رنگ زرد نیز مانند سفید با اغلب رنگ ها سِت می شود و محیط را بزرگ‌تر و دل بازتر جلوه می دهد. استفاده از این رنگ همراه با سایر رنگ ها محیط خانه را صمیمی تر و گرم تر کرده، احساس سرزندگی و شادابی را به همراه دارد و برای خانه های کوچک نیز مناسب خواهد بود. می توانید از طیف رنگی بنفش یا سبز و سفید برای ترکیب با این رنگ استفاده کنید.

رنگ قهوه ای در ترکیب رنگ چیدمان منزل نقشی همیشگی داشته است. ترکیب رنگ کرم و قهوه ای همیشه شیک و جذاب بوده و هنوز هم بسیاری از افراد این ترکیب رنگ را برای دکوراسیون منزل خود می پسندند. استفاده از رنگ های زرشکی و نارنجی محیط را دل‌نشین می کند. رنگ قهوه ای به ویژه برای مبلمان بسیار کاربردی و مناسب است و سبک سنتی به منزل می دهد؛ اما در صورت ترکیب آن با فیروزه ای منزلی مدرن خواهید داشت و اگر قهوه ای با مبل طلایی ترکیب شود فضایی شیک و مجلل به وجود می آید.

شکلاتی تیره از مناسب ترین رنگ ها برای سالن پذیرایی است شما می توانید از این رنگ برای دیوار پشت تلویزیون و یا شومینه استفاده کنید و برای بقیه دیوار های سالن پذیرایی از رنگ های قهوه ای روشن مایل به زرد و یا کرم استفاده نمایید.

ترکیب رنگ چیدمان منزل صورتی و سبز یا قهوه ای نشیمن و پذیرایی را از حالت بی روح خارج می کند. رنگ سبز باعث ایجاد حس آرامش و سکون در فضای پذیرایی می شود.

بیشتر بخوانید
دکوراسیون با رنگ سرد در خانه ، هم فضا را بزرگ می‌کند هم حالمان را خوش

رنگ خاکستری، فیروزه ای و بنفش در ترکیب با یکدیگر محیط پرزرق و برق و زیبایی همراه با آرامش به وجود می آورند.

رنگ آبی رنگی سرد است ولی در ترکیب رنگ چیدمان منزل جایگاه خود را همیشه حفظ کرده است. این رنگ در کنار رنگ نارنجی آرامش، گرما، شادابی و نشاط همراه خواهد داشت. اگر به دنبال آرامش هستید ترکیب رنگ آبی و سبز همراه اندکی سفید فضایی فوق العاده آرام و به دور از هیجان برای شما ایجاد خواهد کرد. اگر می خواهید گرما به محیط القا کنید از ترکیب رنگ آبی با رنگ های سرخ آبی، زرد یا نارنجی برای کوسن، مجسمه، گلدان و یا پرده استفاده کنید.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که تمایل دارید دکوراسیونی گرم و صمیمی را در سالن پذیرایی منزل خود ایجاد کنید بهتر است از رنگ نارنجی برای دیوار های پذیرایی استفاده نمایید. می توانید از انواع رنگ های مکمل نظیر نارنجی روشن و زرد و سبز و قهوه ای تیره در کنار رنگ نارنجی در فضای سالن پذیرایی منزل تان استفاده کنید.

نکات کاربردی در ترکیب رنگ چیدمان

  • رنگ های خنثی را بدون ترکیب با چند رنگ شاد استفاده نکنید.
  • نهایت از سه یا چهار رنگ استفاده کنید. رنگ های بیشتر باعث سردرگمی و کلافگی شما خواهند شد.
  • برای خانه های کوچک از رنگ های روشن استفاده کنید. رنگ تیره و تند خانه را کوچک‌تر نشان می دهد.
  • از رنگ طوسی یا فیلی در اتاق غذاخوری و آشپزخانه استفاده نکنید مگر اینکه بخواهید اشتهایتان کم شود. این رنگ، آرامش و البته بی تفاوتی را القا می کند.
  • اگر از کاغذ دیواری استفاده می کنید کاغذ دیواری با رنگ روشن و طرح ساده استفاده کنید اما اگر از کاغذ دیواری طرح دار استفاده می کنید برای پارچه مبلی خود رنگ و طرح ساده تری را انتخاب کنید.
  • نیازی نیست تمام دکوراسیون منزل شما از یک طیف رنگی باشند، بلکه حتی بهتر است طیف های رنگی گوناگونی را در فضاهای متفاوت خانه خود به کار ببرید، با این کار می توانید فضاهای متنوع تری داشته باشید و به دکوراسیون خود انرژی ببخشید.

رنگ ها تأثیر مهمی در روحیه افراد دارند به همین دلیل استفاده از بهترین ترکیب رنگ در چیدمان منزل، کمک بزرگی به افزایش توان روحی افراد می کند. با شناخت رنگ های اصلی و فرعی و رنگ‌های مکمل و متضاد می توانید بهترین ترکیب رنگ چیدمان منزل را داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید