ترمیم کاغذ دیواری آسیب دیده و تعمیرات مربوط به آن را چطور انجام دهیم؟

0 581

هیچ‌کدام از ما دوست نداریم که صدمه‌ای جدی به کاغذ دیواری‌های زیبای خانه‌مان وارد شود. بااین‌حال، این اتفاق اجتناب‌ناپذیر است و دیر یا زود، می‌بینیم که انواع و اقسام سوراخ‌ها یا خراش‌های بزرگ و کوچک روی کاغذ دیواری‌ها ایجاد شده‌اند و باید برای تعمیر یا ترمیم کاغذ دیواری آسیب دیده اقدام کنیم. هر وقت هم که چنین حادثه‌ای اتفاق می‌افتد، ناخودآگاه با هر بار نگاه کردن به آن دیوار، چشممان به دنبال خراشهایی هر چند کوچک روی کاغذ دیواری می‌افتد.

تعمیر صدمات وارد‌شده به کاغذ دیواری‌ها ممکن است بسیار چالش‌برانگیز شود، مخصوصاً اگر جنس آن‌ها از نوع چند لایه و سخت باشد. البته که هر مشکلی، راه‌حل مخصوص خودش را دارد. با اندکی مهارت و صبر، می‌توانید کاغذ دیواری‌های آسیب‌دیده را تعمیر کنید. با این وجود، برخی خراش‌ها یا صدمات وارد‌شده به کاغذ دیواری ممکن است غیرقابل تعمیر باشند. در این صورت، می‌توانید آن‌ها را به شکلی استادانه بپوشانید. در این مطلب، می‌خواهیم روش‌های تعمیر کاغذ دیواری‌های آسیب‌دیده را با هم بررسی کنیم.

نگران آسیب‌ها نباشید

فراموش نکنید که تحت هیچ شرایطی، نمی‌توانید جلوی رخ دادن برخی حادثه‌ها را بگیرید. ممکن است جسم تیزی به کاغذ دیواری برخورد کند و بخشی از آن را ببرد. جابه‌جا کردن مبلمان، کارهای روزانه یا میخ زدن به دیوار هم ممکن است منجر به آسیب دیدن کاغذ دیواری‌ها شوند. حتی ممکن است سگ یا گربه‌تان بخواهد پنجه‌هایش را با کاغذ دیواری تیز کند که در این صورت، بهتر است از برخی کاغذ دیواری‌های مخصوص حیوانات خانگی استفاده کنیم.

بازی کودکان هم گاهی می‌تواند دلیل این آسیب‌ها باشد و زمانی که حواستان به اطراف نیست با حرکتی ناگهانی، صدمه‌ای به کاغذ دیواری وارد کنند. تمام این اتفاقات طبیعی هستند و برای اکثر آن‌ها، راه‌حلی وجود دارد. اگر هم نتوانستید راه‌حلی پیدا کنید، حداقل می‌توانید با ترفندهایی، آسیب‌های وارد‌شده را بپوشانید.

لوازم اولیه برای تعمیر آسیب‌های کاغذ دیواری

زمان خرید کاغذ دیواری، همیشه بهتر است که یک یا دو رول بیشتر خریداری کنید تا در مواقع نیاز، بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. وقتی که ماده نصب کاغذ دیواری آماده شود، زمان بسیار کمی برای استفاده از آن دارید و به همین خاطر، ماه‌ها یا شاید حتی سال‌ها بعد که قصد تعمیر یا ترمیم کاغذ دیواری آسیب دیده را پیدا می‌کنید، دیگر آن ماده اولیه به دردتان نخواهد خورد. می‌توانید از چسب‌های آماده و مخصوص تعمیر که در اکثر ابزارفروشی‌ها وجود دارد، استفاده کنید. با توجه به نوع کاغذ دیواری، باید چسب مناسب آن را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید کل یک بخش یا ردیف کاغذ دیواری را جایگزین کنید، بهتر است سراغ یک ماده نصب جدید برویم.

علاوه بر چسب، به پارچه‌ها و کهنه‌های بدون پرز و تمیز، قلم‌موی ساختمانی، یک غلتک رنگ و یک کاردک نیز نیاز داریم. همه این لوازم را نزدیک دیواری که نیازمند تعمیر است قرار بدهیم و مطمئن باشیم که زمان کافی برای انجام تعمیرات را داریم. نباید تحت فشار یا استرس این کار را انجام دهیم. حالا وقت آن رسیده که به سراغ انواع آسیب‌ها و روش تعمیر آن‌ها برویم.

روشهای ترمیم کاغذ دیواری آسیب دیده

۱. کاغذ دیواری‌هایی که درزها و لبه‌های باز دارند

این نوع آسیب و صدمه چندان جدی و خطرناکی نیست، اما یکی از رایج‌ترین مشکلات ظاهری کاغذ دیواری‌ها است. برای رفع آن باید چسب مخصوص کاغذ دیواری و قلم‌مو داشته باشید. اول از همه، بخشی از کاغذ دیواری که در ادامه درز است را با دقت باز کنید تا بتوانید تمام قسمت‌های خشک زیر آن را پوشش دهید. سپس چسب را به دیوار یا لبه کاغذ دیواری کنده‌شده بچسبانید و از یک تکه پارچه تمیز برای نصب دوباره و البته آهسته کاغذ دیواری روی دیوار استفاده کنید. حالا با یک پارچه تمیز دیگر، چسب‌های بیرون آمده را پاک کنید و اجازه دهید که چسب پشت کاغذ دیواری خشک شود. سپس با غلتک روی آن بکشید تا از استحکام و نصب درست کاغذ دیواری مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید
انواع سرامیک کف ساختمان و راهنمای انتخاب آنها براساس معیارهای مختلف

۲. لایه رویی آسیب دیده، اما کاغذ دیواری کنده نشده است

بعضی مواقع ممکن است که فقط لایه رویی کاغذ دیواری آسیب دیده باشد، اما این آسیب به حدی نبوده که باعث جدا و کنده شدن بخشی از کاغذ دیواری شود. برای چسباندن لایه رویی، می‌توانیم از ماده مخصوص نصب کاغذ دیواری یا چسب استفاده کنیم. البته باید این کار را با دقت و ظرافت بسیار انجام دهیم، چون لایه رویی در صورت خیس شدن، ممکن است به راحتی پاره شود.

۳. بخشی از کاغذ دیواری باید جایگزین شود

اگر بخشی از کاغذ دیواری به دلیل خراش‌های متعدد آسیب دیده یا در برخورد با نوعی ماده شیمیایی بوده که لکه‌های آن را نمی‌توانید پاک کنید، بهتر است که بخش آسیب‌دیده را با کاغذ دیواری جدید عوض کنید. البته شاید بد نباشد که ابتدا انواع کاغذ دیواری را بشناسید و سپس سراغ این مرحله از انجام کار بروید.

برای انجام این کار، باید یک مداد و خط‌کش بردارید و بسته به اندازه و شکل آسیبی که وارد شده، یک فریم مستطیلی یا مربعی شکل روی دیوار تعیین کنید. کاردک را بردارید و قسمت تعیین‌شده را جدا کنید. اگر کاغذ دیواری شما از جنس سخت است، باید این بخش را با کمی آب و صابون مرطوب کنید. اگر هم کاغذ دیواری از جنس کاغذ است، باید چند سوراخ و حفره کوچک درون بخش تعیین‌شده ایجاد کنید تا باعث نفوذ آب به کاغذ شوید. برای تعمیر کاغذ دیواری های نخی بافته‌نشده نیز می‌توانید کل آن بخش را به راحتی جدا کنید.

تعمیر کاغذ دیواری طرح‌دار نیاز به دقت بیشتری دارد

اگر کاغذ دیواری‌هایتان از نوع طرح‌دار هستند، شاید مجبور به کمی آزمون و خطا شوید. از رول کاغذ دیواری، بخشی را انتخاب کنید که طرح آن هم‌راستای بخش صدمه‌دیده باشد. بخش جایگزین را از روی رول کاغذ دیواری جدا کنید و به اندازه ۵ سانتی‌متر از هر طرف، نسبت به قسمت آسیب‌دیده در کاغذ دیواری پیش بروید. اکنون باید بخش جدید و سالم را روی دیوار بگیرید و سعی کنید که طرح آن را بخش صدمه‌دیده همسان کنید. می‌توانید از کاردک برای جدا کردن بخش آسیب‌دیده استفاده کنیم.

حتما قبل از نصب کاغذ دیواری جدید، دیوار را بررسی کنید. بعضی آسیب‌ها ممکن است عمیق‌تر باشند و به سطح یا سازه دیوار صدمه بزنند. اگر هنگام نصب کاغذ دیواری از نوعی چسب فراگیر استفاده کرده‌اید، بهتر است قبل از نصب قطعه جدید، باقی‌مانده چسب را پاک کنید. برای این که کاغذ دیواری جدید به درستی نصب شود، دیوار زیر آن باید صاف و تمیز باشد.

۴. یک ردیف کامل کاغذ دیواری باید جایگزین شود

اگر ردیف یا نواری کامل از کاغذ دیواری، آسیب دیده یا کثیف است، جایگزین کردن آن با یک ردیف کاغذ دیواری نو می‌تواند راه بهتری نسبت به ترمیم کاغذ دیواری آسیب دیده باشد. کاغذ دیواری‌های بافته‌نشده برای جایگزینی کامل بسیار راحت هستند و جدا کردن آن‌ها اصلاً سخت نیست. البته دقت و احتیاط همیشه توصیه می‌شود، چون حتی کاغذ دیواری‌های بافته‌نشده هم ممکن است در صورت عجله و فشار ناگهانی، باعث آسیب دیدن بخش‌های کناری‌شان شوند. برای جدا کردن کاغذ دیواری‌های دیگر (از جنس کاغذی یا وینیل)، باید ابتدا با ایجاد حفره‌هایی در ردیف آسیب دیده و خیس کردن آن‌ها، باعث جذب آب به کل بخش‌های کاغذ دیواری شوید. حالا می‌توانید با راحتی بیشتری آن‌ها را جدا کنید.

بیشتر بخوانید
گیاهان مناسب محیط کار که براحتی می‌توانید از آنها نگه‌داری کنید

موقع جدا کردن ردیف جدید کاغذ دیواری از رول آن، دقت زیادی به خرج دهیم و حواستان باشد که طرح هم‌راستای بخش آسیب‌دیده را جدا کنید. اگر چسب کاغذ دیواری را مستقیماً روی دیوار می‌زنید، دقت کنید که لبه‌های کاغذ دیواری با بخش‌های کناری متصل باشد. بخش‌های مرطوب باقی‌مانده از چسب زیر قسمت‌های سالم را باید پاک کنید.

ترمیم کاغذ دیواری آسیب دیده

برای جدا کردن جزئی و کلی کاغذ دیواری چه چیزهایی را باید بدانید؟

کاغذ دیواری‌ها به محض این که روی دیواری نصب می‌شوند، در معرض نور و دیگر تأثیرات محیطی قرار می‌گیرند؛ یعنی ممکن است پس از گذشت زمان، ظاهر کلی آن‌ها عوض شود. البته که برخی کاغذ دیواری‌های مقاوم در برابر نور و دیگر آثار محیطی وجود دارد، اما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که تأثیر آن‌ها هم تا ابد ماندگار باشد. بالاخره رنگ کاغذ دیواری‌ها محو می‌شود و گردوخاک موجود در هوا ممکن است به ساختار آن‌ها نفوذ کند و باعث تیره شدن رنگ‌ها شود. بخش‌های جدید کاغذ دیواری که نصب می‌کنید، هنوز در معرض این تأثیرات قرار نگرفته‌اند و رنگ‌های روشن و شفافی دارند.

توجه به این نکته از این لحاظ ضروری است که صدمات واردشده به دیوار ممکن است پس از نصب کاغذ دیواری جدید، حتی مشخص‌تر و آشکارتر از کاغذ دیواری قدیمی باشد. بهتر است قبل از شروع پروژه تعمیر کاغذ دیواری، بخش یا ردیف جدید را روی کاغذ دیواری آسیب‌دیده بگیرید. اگر بین آن‌ها تفاوت خاصی متوجه نمی‌شویم، بخت با ما یار بوده و می‌توانید فرآیند تعمیر را آغاز کنید؛ اما اگر تفاوت بین این دو بخش بسیار زیاد است، توجه کنیم که ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا بخش جدید، شبیه به بقیه کاغذ دیواری شود.

اگر تعمیر کاغذ دیواری درست انجام نشد چه کنید؟

تعمیر و ترمیم کاغذ دیواری‌‌ آسیب دیده در بعضی مواقع ممکن است به‌درستی اجرا نشوند و باعث وخیم‌تر شدن شرایط و مشکل هم بشوند! ایرادهای ظاهری کوچک، ارزش ترمیم یا جایگزینی یک ردیف کامل را ندارند. در این موارد می‌توانید از قاب‌های تصاویر یا هر نوع وسیله تزیینی و دکوراسیون مربوط به دیوارها استفاده کنید. آیینه هم گزینه مناسبی است.

علاوه بر لوازم تزیینی، می‌توانیم از قفسه‌ها و شلف‌های متنوعی برای پوشاندن فضای آسیب‌دیده استفاده کنید. تعویض نحوه آرایش مبلمان هم می‌تواند راه‌حل مناسبی برای پوشاندن خراش‌ها و آسیب‌های ایجاد شده در بخش‌های پایینی کاغذ دیواری باشد. در نزدیکی پنجره‌ها نیز می‌توانیم از پرده‌های بلندی استفاده کنید که علاوه بر پوشاندن صدمات واردشده، می‌تواند زیبایی اتاق را دو چندان کند و همچنین، باعث عدم نفوذ گرما به بیرون از خانه شود.

شما از چه روشهایی برای ترمیم کاغذ دیواری لاکچری آسیب دیده پیشنهاد می‌کنید؟

با استفاده از سایت dlwalldesign

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید