تخلیه خانه قبل از پایان قرارداد ملک چه شرایطی دارد و چه کارهایی باید انجام داد؟

0 587

در دوران مستأجری روزهایی وجود دارند که همه‌چیز بر خلاف انتظارتان پیش می‌رود مثلاً گاهی صاحب خانه قبل از پایان قرارداد خانه‌اش را می‌خواهد و راهی به جز تخلیه خانه وجود ندارد. این موضوع می‌تواند به هر دلیلی رخ دهد و باید بدانید اگر قبل از پایان قرارداد مجبور به تخلیه شوید، قانون همراه شماست. با وجود این، درصورتی که توافق نهایی منجر به تخلیه خانه شود، نباید دست و پایتان را گم کنید. این اتفاق و قرارگرفتن در پروسه اجاره خانه شاید برای خیلی از افراد ترسناک و پر استرس باشد. اما باید بدانید دنیا به آخر نرسیده و همیشه می‌توانید با برنامه‌ریزی و دیدی مثبت، اوضاع را تحت کنترل در بیاورید.

از زمانی که صاحب خانه، تاریخ تخلیه را به شما اطلاع می‌دهد، باید برنامه‌ای مدون داشته باشید. قبلاً درباره‌ برنامه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت جابجایی و اسباب کشی حرف زده بودیم. اما این بار شاید فرصت زیادی نداشته باشید و مجبور شوید همه‌ کارها را به صورت فشرده و هم‌زمان پیش ببرید.

اصل اول، مذاکره برای پایان قرارداد

اولین کاری که باید بکنید این است که تا جای ممکن با صاحب خانه بر سر تاریخ تخلیه مذاکره کنید. در اغلب شرایط، قانون حق ماندن تا انتهای قرارداد را به شما می‌دهد، اما زمانی پیش می‌آید که صاحب خانه پیش از پایان قرارداد خانه‌اش را مطالبه می‌کند و برای این کار دلایل منطقی می‌آورد و شما را راضی می‌کند. در این صورت باید تا جای ممکن تاریخ تخلیه را به تعویق بیندازید تا منافع هیچ کدام از طرفین به خطر نیفتد. اگر صاحب خانه، ملک را به فرد دیگری فروخته است، می‌توانید با مالک جدید صحبت کنید و از او مهلت بیشتری بخواهید. البته بسیاری از مواقع مالک جدید به شما این فرصت را می‌دهد تا پایان قرارداد خودتان در خانه سکونت داشته باشید. برای بعد از آن هم می‌توانید با صاحبخانه جدید برای قرارداد بعدی به مذاکره بنشینید.

فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد

اصل دوم، برنامه‌ریزی

زمانی که صاحب خانه قبل از پایان قرارداد خانه اش را می‌خواهد، فرصت زیادی برای برنامه‌ریزی بلندمدت ندارید. همه‌ مواردی که در برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، میان مدت، و کوتاه مدت اشاره کرده بودیم، می‌توانند در این روزها به کارتان بیایند. اما با این تفاوت که وقت زیادی ندارید و باید همه‌ موارد را به صورت فشرده و هم‌زمان پیش ببرید. در این مدت می‌توانید برای افزایش سرعت کارها، بیشتر از قبل از نیروهای خارجی مثل نیروی خدماتی، شرکت اسباب‌کشی و دوستان و آشنایانتان کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید
سرقفلی مغازه چیست؟ توضیح سرقفلی مغازه به زبان ساده

اصل سوم، درخواست کمک

مشورت گرفتن از آدم‌هایی که در هر کدام از زمینه‌های موردنظرتان تجربه بیشتری دارند، می‌تواند در پیدا کردن خانه‌ خوب و کم کردن نگرانی‌ها و دغدغه‌هایتان کمک کند. زمانی که از خانه‌ها بازدید می‌کنید نکات نهفته‌ای وجود دارند که شاید به خاطر عجله یا بی‌تجربگی آن‌ها را نمی‌بینید. اگر آدم باتجربه‌ای سراغ ندارید بهتر است تا جای ممکن از اینترنت استفاده کنید و جواب‌های درستی برای سوالاتتان پیدا کنید.

اصل چهارم، آماده‌سازی و حرکت در تخلیه خانه

همزمان با بازدید از خانه‌ها می‌توانید مرحله‌ بسته‌بندی وسایل را آغاز کنید. این مرحله که یکی از وقت‌گیرترین مراحل اسباب‌کشی است، می‌تواند زمان و انرژی زیادی از شما بگیرد، اما اگر بتوانید آن را به بخش‎های کوچک‌تر تقسیم کنید، نه تنها نیاز به عجله کردن ندارید، بلکه دقتتان بیشتر می‌شود و می‌توانید در خانه‌ جدید با خیال راحت به چیدمان وسایل بپردازید. پیشنهاد می‌کنم در این مرحله از دوستان و خانواده خود کمک بگیرید، حتی ممکن است پیشنهادهای را به شما ارائه کنند که بخش بزرگی از کار برای شما آسانتر شود.

نکتهزمانی که صاحب خانه قبل از پایان قرارداد خانه اش را نیاز داشته باشد، با همین چند راهکار ساده می‌توانید شرایط را مدیریت کنید و بدون دغدغه‌هایی که مانع از حرکتتان می‌شود، با برنامه و آگاهی از خانه‌های جدید بازدید کنیم و بعد از پیدا کردن خانه‌ای مناسب به روز اسباب کشی فکر کنیم.

بیشتر بخوانید
معافیت‌ مالیاتی برای درآمد املاک اجاره‌ای در سال ۹۸ شامل چه مواردی می‌شود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید