موسیقی مناسب برای کار چه تأثیری روی ذهن ما دارد؟

0 299

با وجود این که بیشتر ما تأثیر موسیقی مناسب برای محیط کار را تجربه کرده‌ایم، ولی ممکن است ندانیم که یک موسیقی مناسب در حین کار کردن دقیقاً چه تأثیری روی ذهن ما دارد. موسیقی‌های مختلف می‌توانند تأثیرات متفاوتی داشته باشند و جالب است بدانیم که موسیقی مناسب تا حد زیادی به نوع کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم وابسته است. نکته‌ی مهم این است که ما با تأثیر انواع موسیقی بر ذهنمان آشنا باشیم و متناسب با نیازمان موسیقی مناسب انتخاب کنیم. در این مطلب می‌خواهیم درباره‌ی انواع موسیقی مناسب برای کار و تأثیر آن‌ها صحبت کنیم.

موسیقی مناسب برای کار

 

تأثیرات موسیقی مناسب برای کار

اگر کارمان شامل یادگیری مطلب جدید است

زمانی که مطلب جدیدی یاد می‌گیریم، ذهنمان نیاز دارد که آن مطلب را پردازش کرده و ساختار کلی آن را در حافظه‌مان ثبت کند. اگر در این زمان به موسیقی گوش دهیم، ذهن ما مجبور می‌شود اطلاعات مربوط به موسیقی را هم به طور هم‌زمان پردازش کند. به همین دلیل تمرکز ذهن بین دو کار مختلف تقسیم می‌شود و ممکن است ذهن ما مطالب را به صورت اشتباهی ثبت کند.

در حقیقت موسیقی باعث می‌شود ما اطلاعاتی که سعی در یادگیری آن‌ها داریم را کم و زیاد کنیم و نهایتاً آن مطلب را به صورت درست و کامل یاد نگیریم. به همین دلیل اگر کارمان همراه با یادگیری مطالب جدید است بهتر است گوش دادن به موسیقی را متوقف کنیم؛ به خصوص در حین انجام کارهایی مثل خواندن و بهتر است به موسیقی با کلام گوش ندهیم.

بیشتر بخوانید
حدس بزن: چطور در جمع‌های خانوادگی دلی خوش داشته باشیم؟ (سری دوم)

 

اگر محل کارمان شلوغ است

در محل کارهای شلوغ که سروصدا زیاد است و افراد زیادی رفت‌وآمد دارند، تمرکز ذهن ما بسیار کم است. ذهن ما تلاش می‌کند اطلاعات پراکنده را در کنار هم قرار داده و ثبت کند که با توجه به شلوغی زیاد، کار سختی است. تلاش برای پردازش این اطلاعات پراکنده انرژی زیادی از ما می‌گیرد و باعث افزایش سطح هورمون استرس (کورتیزول) و کاهش سطح هورمون انگیزه و اشتیاق (دوپامین) می‌شود.

این تغییرات هورمونی تأثیر منفی بر میزان بازدهی و عملکرد اجرایی ما خواهد داشت. بنابراین اگر محیط کارمان شلوغ است (حتی اگر کارمان همراه با یادگیری است) بهتر است یک موسیقی مناسب کار انتخاب کرده و با گوش دادن به آن سایر عوامل حواس پرتی را حذف کنیم. این کار باعث آرامش ما می‌شود و در هر صورت تمرکز روی دو کار خیلی آسان‌تر از تمرکز روی چندین و چند کار مختلف است!

موسیقی مناسب برای کار

 

اگر کارمان تکراری است

تحقیقات نشان داده است که افرادی که در حین انجام دادن کارهای تکراری به موسیقی گوش می‌دهند، عملکرد سریع‌تری دارند و در حین کار کمتر دچار مشکل می‌شوند. زمانی که ما به موسیقی مورد علاقه‌مان گوش می‌دهیم هورمون‌هایی مثل دوپامین و سرتونین که عامل ایجاد احساس خوشحالی و اشتیاق هستند در مغزمان ترشح می‌شود. با افزایش سطح اشتیاق و احساس خرسندی، کار کردن برای ما لذت‌بخش شده و تمرکزمان افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید
دو دروغ و نصفی: چطور در جمع‌های خانوادگی دلی خوش داشته باشیم؟ (سری اول)

برای مثال جراح‌ها در اتاق عمل به طور پیوسته به موسیقی گوش می‌دهند. این کار باعث کاهش استرس و در نتیجه افزایش تمرکز آن‌ها می‌شود. علاوه بر این شرایط روحی تأثیر زیادی روی روابط ما با همکارانمان دارد. اگر حالمان خوب باشد معمولاً رفتار محترمانه‌تر و صبورانه‌تری نسبت به همکارانمان خواهیم داشت که باعث بهبود عملکرد تیمی ما می‌شود.

در حین کار کردن موسیقی جدید گوش نکنیم

گوش دادن به موسیقی جدید باعث می‌شود ذهن ما دچار حالت تعجب و شگفتی شده و در پاسخ به این حالت با آزاد کردن دوپامین، برایمان احساس لذت ایجاد کند. در این صورت ممکن است موسیقی برای ما جذاب‌تر از کاری که انجام می‌دهیم شود و ذهن ما ناخودآگاه تمرکز خود را نسبت به کار از دست بدهد؛ بنابراین بهتر است در زمان کار به موسیقی هایی گوش دهیم قبلاً شنیده‌ایم و برایمان جدید نیستند.

موسیقی می تواند تعیین کننده‌ حال روحی ما در تمام طول روز باشد. به کمک موسیقی می‌توانیم خوشحال یا نارحت شویم و یا تمرکزمان را زیاد و کم کنیم؛ بنابراین خوب است پلی لیستی از موسیقی مناسب برای کار داشته باشیم و به کمک آن کار کردن را برای خودمان لذت‌بخش‌تر کنیم.

 

 

 

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید