موسیقی مدیتیشن چیست و چه تأثیراتی روی ذهن ما دارد؟

0 1,995

موسیقی تأثیرهای زیادی روی جنبه‌های مختلف زندگی ما دارد.از تأثیر روی رفتارهای ما گرفته تا تغییر دادن شرایط روحی و حال‌هوایمان در تمام لحظات زندگی. البته برای تجربه‌ی احساسات و رفتارهای مختلف بایده به موسیقی‌های متفاوتی گوش کنیم. موسیقی مدیتیشن می‌تواند به ما کمک کند با روحمان ارتباط برقرار کنیم و درک خوبی از نیازهای روحمان پیدا کنیم. تا جایی که می‌توانیم از آن برای درمان مشکلات سلامتی و بیمار‌های مختلف روحی و حتی جسمی استفاده کنیم.

موسیقی مدیتیشن

موسیقی مدیتیشن چیست؟

این تصور که موسیقی مدیتیشن محدود به زمانی است که بخواهیم مدیتیشن انجام دهیم تصور درستی نیست. موسیقی مدیتیشن می‌تواند در انجام فعالیت‌های زیادی به ما کمک کند.مثلاً برای افزایش بهره‌وری ذهنمان در زمان مطالعه، یا برای افزایش تمرکز در زمان کار.

در زمان‌های قدیم، یعنی زمانی که هنوز موسیقی مدیتیشن با این نام شناخته نمی‌شد اما مردم بخش‌های مختلف دنیا از تأثیرات آن اطلاع داشتند، از این نوع موسیقی برای تقویت حواس و کندوکاو در اعماق ذهن افراد استفاده می‌شد. جالب است بدانیم که حتی اصطلاح موسیقی مدیتیشن هم به معنای روانکاوی است.

خیلی از ما تصور می‌کنیم که مدتیشن موضوعی است که در چند دهه‌ی اخیر در دنیا باب شده و حتی خیلی‌هایمان معتقدیم مدیتیشن یک جور ژست روشنفکرانه و به اصطلاح خودمان کلاس گذاشتن است. اما مدیتیشن در تاریخ باستان فرهنگ‌های مختلف دنیا سابقه‌ی طولانی دارد. در بسیاری از فرهنگ‌های بومی، برای پرستش خدایان خود از نوع خاصی از موسیقی استفاده می‌کنند. شامان و شفادهنده‌ها در آمریمای لاتین برای شفا و سحر و جادوی خود از شعر و ترانه‌هایی استفاده می‌کنند که امروزه به نام مدیتیشن می‌شناسیم.همچنین مسیحیان هم در زمان ستایش وعبادت خدا و برگزاری مراسم‌های آیینی خود به موسیقی‌های خاصی شبیه به مدیتیشن گوش می‌دهند.

بیشتر بخوانید
درباره‌ی سبک ترنزیشنال چه می‌دانید؟ معرفی ویژگی‌ها و اصول این سبک

موسیقی‌های آرامش‌بخش مانند مدیتیشن چطور کار می‌کنتد؟

بر طبق مطالعات موسیقی از فرکانس‌های متفاوتی تشکیل شده که می‌توانند روی فرکانس مغز ما اثر بگذارند. هنگامی که ما موسیقی گوش می‌دهیم، ذهنمان تلاش می‌کند فرکانس آن چه را که گوش می‌دهیم تقلید کند. فرکانس و طول‌موج‌های مختلف اثر متفاوتی روی ذهن انسان دارند. مثلا وقتی کسی به موسیقی آرامش‌بخش گوش می‌دهد احساس آرامش و تسکین یافتگی پیدا می‌کند و در مقابل زمانی که به موسیقی شاد گوش می‌دهد، احساس شادابی و هیجان را تجربه می‌کند.

مزایای موسیقی مدیتیشن

کاهش استرس

این نوع موسیقی می‌تواند سطح استرس افرادی را که اضطراب و شلوغی زیادی را در زندگی تجربه می‌کنند کاهش دهد یک مطالعه نشان داده است افرادی که در مکان‌هایی کار می‌کنند که به صورت مداوم موسیقی آرامش‌بخش پخش می‌شود، نسبت به افرادی که دائماً موسیقی تند گوش می‌دهند، سطح استرس پایین‌تری را تجربه می‌کنند.

کاهش ضربان قلب

گوش دادن به موسیقی می‌تواند تأثیر زیادی را بر سیستم قلبی، عروقی و تنفسی افراد بگذارد و باعث تسهیل گردش خون در بدن ما شده، و به کاهش ضربان قلبمان کمک کند. طبق تحقیقات موسیقی مخصوص مدیتیشن باعث آرامش قلب می‌شود. علاوه بر این، موسیقی آرام می‌تواند به آرام کردن کودکانی که دائماً بی‌قراری می‌کنند هم کمک کند.

بیشتر بخوانید
همه آن‌چه باید درباره خرید روشویی کابینتی بدانید

بهبود بیماری‌ها با کمترین هزینه

موسیقی مدیتیشن را با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانیم پیدا کنیم. بنابراین بدون صرف هیچ هزینه‌ای می‌توانیم از مزیای درمانی این نوع موسیقی برای درمان انواع مشکلات روحی و فیزیکی استفاده کنیم.

درمان بی‌خوابی

موسیقی برای مدیتیشن با آرام کردن ذهن و بدن باعث می‌شود بتوانیم راحت‌تر بخوابیم. فراموش نکنیم که خواب راحت و آرام بسیاری از مشکلات جسمی ما را برطرف می‌کند.

از بین بردن وزوز گوش

مطالعات نشان داده است افرادی که مشکل وزوز گوش دارند، با گوش دادن به موسیقی‌های آرام مانند مدیتیشن تا حد زیادی بهبود می‌یابند.

تخلیه‌ی ذهن و افزایش تمرکز

احتمالاً مهم‌ترین تأثیر این نوع موسیقی تخلیه‌ی ذهن از افکاری است که مانع تمرکز ما می‌شوند. اگر روزانه زمان کوتاهی در حد ۳۰ دقیقه را برای انجام تکنیک‌های ساده‌ی مدیتیشن اختصاص دهیم، بعد از گذشت مدت کوتاهی اثرات عجیب آن را بر میزان تمرکز و بهره‌وری ذهنمان خواهیم دید.

به طور کلی قدرت موسیقی برای تسکین بدن و ذهن از مدت‌ها پیش شناخته شده و موسیقی مدیتیشن شکلی از موسیقی است که برای آرامش ذهن و بدن طراحی شده است.بنابراین اگر تا به حال فرصتی برای تجربه‌ی آن نداشتیم الان زمان خوبی است که چند دقیقه‌ای وقت بگذاریم و به چند آهنگ مناسب برای مدیتیشن گوش کنیم تا خودمان تأثیر آن را ببینم.

گرامافون

 

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید