موسیقی شاد چه تأثیری بر میزان شادابی افراد در خانواده دارد؟

0 801

برای خیلی‌هایمان پیش آمده که با شنیدن صدای یک موسیقی شاد ناخودآگاه حال‌وهوایمان عوض شود و احساس خوشحالی کنیم. مثلاً وقت‌هایی که در سرمای زمستان سوار تاکسی می‌شویم و راننده‌ی خوش‌ذوق تاکسی آهنگ شادی را برایمان می‌گذارد حسابی سرحال می‌شویم و از مسیر لذت می‌بریم.

تأثیر موسیقی شاد بر شرایط روحی و حتی جسمی ما آنقدر زیاد است که خیلی از پزشکان و روانپزشکان دنیا برای درمان بیمارانشان از آن استفاده می‌کنند. اما سؤال این‌جاست که گوش دادن به موسیقی شاد واقعاً چه تأثیری بر شادابی ما دارد؟

موسیقی شاد

بهبود سلامتی با گوش‌دادن به موسیقی شاد

زمانی که ما به یک موسیقی شاد گوش می‌کنیم، به دلیل تند بودن ریتم آهنگ‌ها تنفسمان سریع‌تر می‌شود. سریع نفس کشیدن اولین نشانه‌ی فیزیکی خوشحالی است. در مقابل زمان‌هایی که به موسیقی غمگین گوش می‌کنیم ضربان قلب و تنفسمان کند شده و فشار خونمان بالا می‌رود. البته این به معنی نیست که فقط موسیقی شاد برای سلامتی ما مفید است. خیلی وقت‌ها با گریه کردن بعد از یک آهنگ غمگین یا تخلیه‌ی عصبانیتمان، حالمان بهتر هم می‌شود.

گوش دادن به موسیقی شاد می‌تواند در دوران ریکاوری به بیمارانی که جراحی می‌شوند کمک کند و یا برای از بین بردن افسردگی دوران بارداری خانم‌ها استفاده شود. از همه‌ی این‌ها مهم‌تر، موسیقی شاد، به خصوص اگر به صورت زنده اجرا شود، بیشترین تأثیر را روی کودکانی که در بیمارستان‌ها بیستری هستند دارد و باعث روحیه گرفتن و خوشحالی آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید
موسیقی آرامبخش در سلامت روحی‌مان چه تأثیری دارد؟

کاهش استرس و اضطراب

گوش دادن به آهنگ‌های شاد باعث ترشح شدن هورمون سرتونین در مغز ما می‌شود. این هورمون عامل ایجاد احساس اشتیاق و خوشحالی در ماست. تحقیقات نشان داده است که اگر ما یک آهنگ شاد و مثبت را به مدت دو هفته هر روز صبح گوش کنیم، در پایان دو هفته استرس‌های ما به میزان ۱۵% کمتر شده و احتمال ابتلا به افسردگی هم در ما کاهش می‌یابد.

افزایش انگیزه به کمک موسیقی شاد

حتماً تجربه کرده‌ایم که ورزش کردن در حین گوش دادن به موسیقی چقدر برایمان آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌شود، این موضوع دلیل خوبی دارد. تحقیقات نشان داده که ریتم موسیقی تأثیر بسیار زیادی بر واکنش‌های حیاتی بدن ما دارد. بر اساس گفته‌ی محققان تأثیر موسیقی شاد بر افزایش انگیزه از برخی مواد دارویی و مخدر هم بیشتر است. در حقیقت موسیقی با افزایش سطح آدرنالین خون، باعث برانگیختگی حسی و ایجاد هیجان در ما می‌شود و این موضوع انگیزه‌ی ما را برای انجام کارها زیاد می‌کند؛ به این ترتیب گوش دادن به موسیقی با ریتم تند باعث می‌شود انگیزه‌ی ما زیاد شده و سخت‌تر کار کنیم.

تغییر خلق‌وخو

یک نکته‌ی خیلی جالب که شاید به نظرمان کمی عجیب برسد این است که گوش دادن به موسیقی شاد تا حد زیادی باعث افزایش صبر و حوصله‌ی ما می‌شود. دلیل این موضوع این است که با افزایش ضربان قلب و تنفس ما، کارکرد بدن و ذهنمان بهتر شده و در نتیجه کششمان برای تحمل کردن سختی‌ها زیاد می‌شود. با افزایش صبر و تحمل، برخوردمان با اطرافیانمان هم صمیمانه‌تر و بهتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
آهنگ آرام برای خواب می‌تواند تأثیری بر روی کیفیت زندگی‌مان داشته باشد؟

بسیاری از ما زمان‌هایی که ناراحت هستیم به سراغ موسیقی شاد و ریتمیک می‌رویم و به کمک آن حالمان را عوض می‌کنیم. اگر چه شاید دلیل آن را ندانیم اما به کمک تجربه دریافته‌ایم که موسیقی شاد حالمان را خوب میکند. حالا که نکات بالا را می‌دانیم و از تأثیرات مفید موسیقی آگاهیم، خوب است که گوش دادن به موسیقی را به یک عادت در زندگی روزانه‌مان تبدیل کنیم و با یک راهکار ساده کیفیت زندگیمان را بهتر کنیم.

 

گرامافون

 

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید