تأثیر موسیقی بر سلامت جسمی و روحی ما در خانه و خانواده

0 335

حتماً برایمان پیش آمده که برای اینکه حواسمان را از موضوعی پرت کنیم آهنگی پخش کردیم و یا زمانی که تحت فشار و استرس زیادی هستیم موسیقی به کمکمان آمده است، هنگام کار کردن یا درس خواندن به امید عملکرد بهتر آهنگی گوش کرده‌ایم؛ تأثیر موسیقی بر سلامت ما بسیار زیاد است و یک موزیک خوب می‌تواند کمک کند که احساس بهتری داشته باشیم و دردهایمان کمتر شوند. علاوه بر این گاهی گوش دادن به آهنگی خاص خاطره‌ای را برایمان زنده می‌کند یا احساس شاد بودن می‌کنیم.

تأثیر موسیقی بر سلامت ما بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنیم. همه ما با این قابلیت به دنیا آمده‌ایم که موسیقی را از سروصدا تشخیص دهیم. مغز ما مسیرهای ویژه‌ای برای پردازش موسیقی دارد مواردی مانند ریتم، ملودی و سرعت مثلاً موزیک‌های شاد، ما را فعال‌تر و شاداب‌تر از قبل می‌کند و آهنگ‌های آرام، باعث می‌شوند احساس آرامش و راحتی در زندگی روزمره‌مان پیدا کنیم.

تأثیر موسیقی بر سلامت

تحقیقات نشان داده‌اند زمانی که به آهنگی که دوست داریم گوش می‌کنیم مغز ماده‌ای شیمیایی به نام دوپامین آزاد می‌کند که تأثیر مثبتی بر حال ما خواهد داشت. می‌تواند باعث شود احساساتمان شدت پیدا کند، ما را بخنداند، اشکمان را دربیاورد و یا انگیزه پیدا کنیم تا کارهایمان را بهتر انجام دهیم. با این اوضاف واضح است که تأثیر موسیقی بر سلامت جسم و روحمان تا چه حد زیاد است.

بیشتر بخوانید
موسیقی مدیتیشن چیست و چه تأثیراتی روی ذهن ما دارد؟

گوش دادن به موزیک چه تأثیر مثبتی بر جسم ما دارد؟

خیلی از افراد تصور می‌کنند که که گوش‌دادن به موسیقی تنها بر وضعیت روحی آن‌ها تأثیر گذار است. در حالی که تأثیر موسیقی بر سلامت جسم ما به اندازه تأثیر آن بر احساسات و روحیه ما است. زمانی که ورزش می‌کنیم پخش یک آهنگ می‌تواند باعث تحریک فیزیکی عضله‌هایمان شود و درکل عملکرد بدنمان را بهتر کند.

  • دردهایمان را کاهش می‌دهد.فشار خون را کم می‌کند.
  • به بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند.
  • سیستم ایمنی بدنمان را تقویت می‌کند.
  • باعث افزایش حافظه شود.

 

تأثیر موسیقی بر سلامت ما به چه شکل است و چه کمکی به یادگیری ما می‌کند؟

تکرار هر ریتم یا ملودی به مغزمان کمک می‌کند تا الگویی برای افزایش حافظه بسازد، بنابراین می‌توانیم کلمات بیشتری را به خاطر بسپاریم و بیشتر تمرکز کنیم. درواقع موزیک می‌تواند ما را باهوش‌تر و خلاق‌تر از قبل کند.

  • عملکرد مغزمان را بیشتر می‌کند.
  • IQ کمی بالاتر می‌رود.
  • هوشیاری و آگاهی‌مان بیشتر می‌شود.
  • یادگیری زبان راحت‌تر می‌شود.

 تأثیر موسیقی بر سلامت ما در هر صورت مثبت است. زمانی که به آهنگی گوش می‌کنیم مغز ما تلاش می‌کند تا با نت‌های موسیقی هماهنگ شود، پس ‌آهنگی شاد ما را پرانرژی و فعال می‌کند و موزیکی آرام تنش و استرسمان را از بین می‌برد. بدنمان نیز با این تغییرات فرکانسی در مغزمان همراه شده و باعث بهبود سیستم عصبی‌مان می‌شود. بنابراین فرقی نمی‌کند موسیقی آرام باشد یا شاد.

بیشتر بخوانید
حدس بزن: چطور در جمع‌های خانوادگی دلی خوش داشته باشیم؟ (سری دوم)

گرامافون

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید