نورهای رنگی چه تأثیراتی دارند و کدام نور رنگی برای کدام اتاق مناسب است؟

1 2,962

زمانی که در حال انتخاب لامپ و نصب لوستر هستید و روشنایی خانه‌تان را تنظیم می‌کنید ممکن است فقط فاکتور زیبایی را در نظر بگیرید. مثلا چون نور دکوراسیون اتاق خوبتان به رنگ آبی است از شب‌خواب‌های آبی استفاده کنید یا اگر اتاق فرزندتان چیدمان زرد و نارنجی دارد نور زرد رنگ را برای اتاق انتخاب کنید. اما نکته‌ای که معمولاً به آن توجه نمی‌کنید این است که تأثیر نورهای رنگی خیلی بیشتر از ایجاد زیبایی در خانه است. بازتاب نور و رنگ و تاثیر آن آنقدر قابل توجه است که امروزه از آن برای درمان اختلالات جسمی و روحی و بسیاری کاربردهای دیگر استفاده می‌شود. برای اینکه کمی بیشتر با تأثیرات عجیب نورهای رنگی آشنا شوید به چند مورد ساده اشاره می‌کنیم.

با شب‌خواب آبی دلبندتان خداحافظی کنید

اگر شما هم عادت دارید که شب‌ها با نور شبخواب کنار تختان بخوابید ممکن است فکر کنید که چراغ های آبی و سفید برایتان احساس آرامش ایجاد کرده و کمکتان می‌کنند تا بهترین خواب ممکن را داشته باشید. با این حال، نتایج مطالعات جدید احتمالا شما را متعجب خواهند کرد.

در چشم شما سلول‌هایی وجود دارد که نسبت به هر نوع نوری حساس است حتی زمانی که خواب هستید، با توجه به طول موج نورهای رنگی، کمترین میزان روشنایی را تشخیص می‌دهد. نقش اصلی این سلول‌ها در تنظیم ساعت خواب بدن شماست. یعنی این سلول‌ها با دریافت طول موج نورهای مختلف در زمان خواب و بیداری شما مشخص می‌کنند که شما چه ساعتی باید بخوابید و چه ساعتی سرحال و شاداب بیدار شوید. بنابراین به بازتاب نور و رنگ بیشتر از این حرف‌ها اهمیت دهید.

حساسیت این سلول‌ها به نورهایی با طول موج بیشتر مثل نور آبی بیشتر از نور قرمز است. یعنی زمانی که شما در نور شبخواب آبی دلبندتان می‌خوابید سلول‌های چشم شما بیدار هستند و این زمان جزء زمان طبیعی خواب برای بدن شما حساب نمی‌شود. احتمالاً یک دلیل اینکه صبح‌ها دیرتر از زمانی که برنامه‌ریزی کرده‌اید بیدار می‌شوید همین است. نور قرمز کمترین طول موج را در بین نورهای رنگی دارد و به نظر می‌رسد که این نور رنگی بر خلاف ظاهر غلط اندازش انتخاب مناسب‌تری برای شبخواب باشد.

همراه با شیر خشک و پوشک یک چراغ بنفش هم بخرید

اگر سیسمونی اتاق فرزدندان را زرد و نارنجی انتخاب کرده‌اید و تصمیم دارید برای تکمیل دکوراسیون اتاق یک لامپ یا لوستر زرد هم در اتاق آویزان کنید بهتر است همین الان دست نگه دارید.

بیشتر بخوانید
استرس اسباب کشی را چطور برای خودمان کم‌تر کنیم ؟

تا به حال دقت کرده‌اید که تبلیغات زردرنگ چقدر بیشتر از سایر تبلیغات توجهتان را جلب می‌کند و در ذهن شما باقی می‌ماند؟ مثلا لوگوی ایرانسل را در نظر بگیرید. دقت کرده‌اید که حداقل رنگ آن به خوبی در ذهن شما باقی مانده است؟

خب نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیر نور زرد هم مثل رنگ زرد است. یعنی ابتدا توجه زیادی را جلب می‌کند و بعد به مدت طولانی در ذهن می‌ماند. اما نکته مهم این است که قرار گرفتن در معرض نور زرد باعث می‌شود تمرکزتان را نسبت به هر چیز دیگری از دست بدهید و این موضوع باعث عصبی شدن شما می‌شود.
همین موضوع با شدت کمی بیشتر در مورد نوزادان هم صادق است. تابش نور زرد باعث عصبی شدن و گریه نوزادان می‌شود. بنابراین بهتر است به جای نور زرد از رنگ دیگری در اتاق کودکتان استفاده کنید. دفعه بعد که برای خرید شیر خشک و پوشک به فروشگاه مراجعه کردید یک چراغ بنقش هم بخرید. بنفش هم باعث آرامش کودکتان می‌شود و هم هارمونی زیابیی با وسایل زرد اتاق ایجاد می‌کند.

یک چراغ خواب صورتی برای کاکتوستان بخرید

طبق بررسی‌های انجام شده گیاهان برای رشد به همه طول موج‌های نور سفید احتیاج ندارند. در واقع آن‌ها هم سلیقه خاص خودشان را دارند و بعضی نورهای رنگی را از بعضی دیگر بیشتر دوست دارند. طبق تحقیقات اثر نور صورتی بر رشد گیاهان خیلی بیشتر از باقی نورهای رنگی است. اگر چند گلدان کوچک کاکتوس در خانه دارید برایشان یک چراغ خواب صورتی روشن کنید و خودتان نتیجه را ببینید.

نورهای رنگی

وقتی نور طبیعی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند خواب، شناخت و سلامتی شما را بهبود بخشد یا مختل کند قطعا همین موضوع در مورد نور مصنوعی هم صادق است. و با توجه به متفاوت بودن طول موج و سایر ویژگی‌های نورهای رنگی مختلف قطعا تأثیرات آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. مهم است که با این تأثیرات آشنا باشید تا بتوانید علاوه بر زیبایی فاکتور سلامتی را هم در انتخاب چراغ‌های خانه‌تان در نظر بگیرید. در ادامه مطلب در مورد تأثیرات نورهای رنگی مختلف صحبت می‌کنیم.

بازتاب نور و رنگ

نورهای رنگی آبی

نور آبی شبیه سازی‌شده نور طبیعی خورشید است و از لحاظ بالینی ثابت شده است که به طور قابل توجهی باعث بهبود خلق‌وخو، سطح انرژی و آرامش اعصاب می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از نور آبی برای درمان حساسیت‌های فصلی هم استفاده می‌شود.
یک نکته بسیار جذاب در مورد نور آبی این است که چاکرای گلوی انسان با نور آبی تنظیم می شود و انتخاب این نور رنگی مستقیما بر شرایط تیروئید شما اثرگذار است. بنابراین اگر مشکلات کم‌کاری یا پرکاری تیروئید دارید بهتر است از این نور در خانه‌تان استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
خانه مرتب: راهکارهایی برای نظم و ترتیب بخشیدن به خانه

نورهای رنگی صورتی

نور صورتی برای درمان بیماری های پوستی، التهاب و تحریک سیستم ایمنی استفاده می‌شود. از لحاظ فیزیکی، نور صورتی در درمان مشکلات پوستی موثر است. ضمن اینکه نور صورتی می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد. نور صورتی نوری آرام بخش در تمام سطوح ذهنی و احساسی است. به همین دلیل می‌توان از آن برای تسکین احساس ناامیدی و اندوه استفاده کرد.

نورهای رنگی زرد

همانطور که گفتیم تخصص نور زرد در تحریک اعصاب شماست. طبق تحقیقات نور زرد می‌تواند با برانگیختن اعصاب شما در تمیز کردن جریان خون و کبدتان نقش مفیدی را ایفا کند. شاید دقت کرده باشید که در مراکز درمانی زیبایی از چراغ‌های ال‌ای‌دی زرد استفاده می‌کنند. چراغ های ال‌ای‌دی زرد در کاهش قرمزی و تورم پوست، تحریک کلاژن و الاستین، تأثیر قابل توجهی دارند.

نورهای رنگی سبز

شاید تصورتان این باشد که نور سبز باعث می‌شود احساس سرحال شدن و شادابی داشته باشید. خب باید بگوییم که تصورتان کاملا درست است. همانطور که می‌دانید رنگ سبز در وسط طیف رنگ‌ها قرار دارد، نور سبز هم به دلیل اینکه در محدوده فرکانس‌های متوسط قرار دارد شرایط بدن را به حالت تعادل طبیعی آن نزدیک می‌کند. به طور مثال این نور رنگی می‌تواند به بهبود خواب در افرادی که با مشکل بدخوابی مواجه‌اند کمک کند. نور سبز ارگان های بدن شما را تراز می‌کند. به بیان دیگر هنگامی که اندام ها و سیستم‌های بدن با نور سبز سازگار می‌شوند، بدن به حالت متعادل خودش برمی‌گردد.

یک نکته بسیار جالب اینکه قرار گرفتن در معرض نور سبز برای پوست شما مفید است. تابش نور سبز به دلیل اینکه دارای خاصیت ضدالتهابی است قرمزی پوست را کاهش می‌دهد. همچنین از این نور برای درمان‌های ضدپیری پوست که در آن‌ها با استفاده از نور سبز اثر لک‌ها روی پوست را کمرنگ می‌کنند، استفاده می‌شود.
در پایان امیدواریم که با اهمیت و تأثیر نورهای رنگی آشنا شده باشید و این مطلب در انتخاب نور رنگی مناسب کمکتان کرده باشد.

منبع: آدرس

1 نظر
  1. موج می گوید

    بسیار عالی و مفید بود و خلاصه و ساده توضیح داده بودین من که خیلی استفاده کردم دستتون درد نکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید