بهترین زمان خرید و اجاره خانه کدام ماه از سال است؟

0 55

برای تعیین بهترین زمان خرید و اجاره خانه اول از همه باید به شرایط خودمان توجه کنیم. مثلاً اگر قراردادمان یک ماه دیگر تمام می‌شود، نمی‌توانیم چند ماه صبر کنیم تا بهترین ماه اجاره فرا برسد. اما اگر عجله‌ای برای تصمیم‌گیری نداریم، مجبور نیستیم خودمان را به زمان خاصی محدود کنیم و فقط در سه ماه شلوغ تابستان به فکر پیدا کردن خانه‌ی جدید باشیم.

بررسی بهترین زمان خرید و اجاره خانه

خرید و اجاره خانه در فصل بهار

در میان فصل‌ها، بهار معتدل‌ترین فصل به حساب می‌آید و هوای آن نه زیادی گرم است و نه زیادی سرد. همین عامل باعث می‌شود اسباب‌کشی در این فصل آزاردهنده و طاقت‌فرسا نباشد. از طرف دیگر، در بهار میزان تقاضا برای خانه کم‌تر است، در نتیجه قیمت‌ها نسبت به فصلی مثل تابستان کم‌تر خواهد بود. هرچند باید توجه داشته باشیم که تعداد خانه‌ها و گزینه‌های موجود در فصل تابستان نسبت به بهار بیشتر است.

دورهمییک امتیاز مثبت دیگر بهار این است که به خاطر پایین بودن تعداد متقاضی، عموماً صاحب‌خانه‌ها اجاره‌های کم‌تری می‌خواهند و به پول رهن هم راضی می‌شوند. بنابراین اگر ما به دنبال خانه با اجاره‌ کمتر و رهن بیشتر هستیم، بهتر است شانسمان را در بهار امتحان کنیم.

بهترین زمان خرید و اجاره خانه: فصل تابستان

تابستان بهترین زمان خرید و اجاره خانه برای صاحب‌خانه است! در این فصل تقاضای خانه بالا می‌رود، قرارداد خانه‌ها به پایان می‌رسد و بازار اسباب‌کشی داغ می‌شود؛ همین عوامل باعث می‌شوند قیمت خانه‌ها افزایش پیدا کنند. یکی از دلایلی که اسباب‌کشی، خرید و اجاره خانه در تابستان رواج دارد، تعطیلی مدارس است. خانواده‌ها در تابستان به خانه‌ی جدید نقل مکان می‌کنند تا مطمئن شوند فرزندشان در میان سال تحصیلی مجبور به تغییر مدرسه نمی‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های تابستان روزهای بلند آن است که به کمکمان می‌آید و باعث می‌شود بتوانیم در روزهای کاری هفته به بازدید خانه برویم، حتی زمانی که هنوز هوا روشن است!

بیشتر بخوانید
نکات مهم خرید خانه و موارد نهفته‌ای که در بازدید از خانه باید به آن توجه کنید

البته اسباب‌کشی، خرید و اجاره خانه در تابستان همیشه هم خوب نیست. مثلاً این سال‌ها که دمای هوا به شدت افزایش پیدا کرده، دیگر جابه‌جایی در روزهای داغ تابستان طاقت‎فرسا است و گاهی حتی باعث گرمازدگی و بی‌حالی می‌شود. از طرف دیگر، مهم‌ترین نکته‌ی منفی برای خرید و اجاره خانه در تابستان، قیمت‌هایی است که گاهی سر به فلک می‌کشند. به خاطر تقاضای زیاد بازار مسکن و پایان یافتن قراردها، صاحب‌خانه‌ها قیمت‌های ملک را به شدت بالا می‌برند که این مهم‌ترین نکته برای مستأجران و کسانی است که می‌خواهند در تابستان به خانه‌ی جدید بروند.

خرید و اجاره خانه در فصل پاییز

این روزها خیلی‎ها معتقدند مهر و آبان بهترین ماه‌ها برای اسباب‌کشی و تصمیم به خرید و یا اجاره‌ی خانه است. اگر فرزندی نداریم و نگران مدرسه و جابه‌جایی کودکان نیستیم، می‌توانیم روی پاییز به عنوان فصلی مناسب برای اسباب‌کشی حساب کنیم. در ماه‌های اول پاییز که دمای هوا هنوز معتدل است و روزها زیاد کوتاه نیستند، می‌توانیم از خانه‌ها بازدید کنیم و در صورت تمایل در یک روز معتدل پاییزی اسباب‌کشی کنیم. در این فصل هنوز گزینه‌های خرید و اجاره ملک کم نشده، اما به خاطر کاهش تقاضا، قیمت‌ها کاهش مناسبی پیدا می‌کند.

از دیگر مزیت‌های خرید یا اجاره‌ی خانه در این فصل می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در روزهای پاییز، مشاوران املاک وقت بیشتری دارند تا با حوصله و دقت گزینه‌های مناسب را برایمان پیدا کنند. خیلی از بنگاهی‌ها معتقدند بهترین زمان خرید یا اجاره مسکن شش ماه دوم سال است، که با در نظر گرفتن سرمای زمستان، می‌توانیم پاییز را فصلی مناسب برای اسباب‌کشی بدانیم.

بیشتر بخوانید
متراژ آپارتمان را چطور محاسبه کنیم و به چه مواردی در اندازه‌گیری توجه کنیم؟

خرید و اجاره خانه در فصل زمستان

بهترین زمان خرید و اجاره خانه

قیمت خانه‌ها در فصل زمستان از همیشه ارزان‌تر است، اما به خاطر تعداد کم گزینه‌های خرید یا اجاره‌ی خانه، پیدا کردن خانه‌ی مطلوب کار آسانی نیست. یکی از ویژگی‌های مثبت خرید و اجاره‌ی خانه در فصل زمستان این است که می‌توانیم سیستم گرمایشی خانه را بررسی کنیم و رطوبت دیوارها را بسنجیم. در ضمن نباید فراموش کنیم که در این فصل گرفتن وام هم آسان‌تر خواهد بود و ما در زمان کوتاه‌تری به تسهیلات بانکی دسترسی خواهیم داشت. البته نباید از این نکته غافل شویم که اسباب‌کشی در روزهای کوتاه و سرد زمستان کار آسانی نیست و به برنامه‌ریزی درست و آمادگی قبلی احتیاج دارد.

 بهترین زمان خرید و اجاره خانه در تهران برای هرکس و با توجه به شرایط ویژه‌ی افراد، متفاوت است اما با آگاهی از اصول کلی غالب بر بازار مسکن و توجه به شرایط آب‌وهوایی فصل‌های مختلف، می‌توانیم بهتر و هوشمندانه‌تر تصمیم بگیریم و زمان مناسبی را برای پیدا کردن خانه‌ی تازه انتخاب کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.