نظافت پنجره‌ها و شیشه‌ها را چطور به بهترین شکل انجام دهیم؟

0 169

وقتی که صحبت از شستن و نظافت پنجره‌ها می‌شود، انگار هرکدام از ما روش خاص و منحصربه‌فرد خودمان را داریم. بااین‌حال به نظر می‌رسد که هر کدام از این روش‌ها ایراداتی دارند، به همین خاطر قصد داریم که در این مطلب، بهترین روش برای نظافت پنجره‌ها را با هم مرور کنیم.

نظافت پنجره‌ها

مواد و وسایل موردنیاز

  1. آب و صابون
  2. اسفنج یا ابر نظافت
  3. پارچه برای خشک کردن آب اضافی
  4. روزنامه برای براق کردن

ترتیب نحوه نظافت پنجره‌های شیشه‌ای

۱. گردگیری

قبل از این که با آب و صابون دست به کار نظافت پنجره‌ها شویم، بهتر است مطمئن شویم که هیچ گرد و خاکی روی سطح پنجره‌ها وجود نداشته باشد. پرده‌ها را عقب بکشیم، پنجره‌ها را باز کنیم و با دستمال یا جارو، گرد و خاک روی پنجره‌ها را تمیز کنیم.

۲. نظافت پنجره‌ها

حالا آماده هستیم که مایع مخصوص شستشوی پنجره را آماده کنیم. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سرکه بهترین ماده برای نظافت پنجره‌ها است، ولی سرکه به خوبی و تمیزی آب و صابون نیست. حتی می‌توانیم مقدار کمی مایع ظرف‌شویی به آب داغ اضافه کنیم. فقط به یاد داشته باشیم که هر چقدر کف کم‌تری در آب داغ وجود داشته باشد، بهتر است. حال می‌توانیم شستن پنجره را شروع کنیم. اسفنج یا ابر مخصوص نظافت را برداریم و از بالا به پایین شروع به تمیز کردن کنیم. در این حالت، هیچ قطره اضافی روی سطح شیشه وجود نخواهد داشت و مجبور نمی‌شویم جایی که قبلاً تمیز کرده‌ایم را دوباره بشوییم.

بیشتر بخوانید
تاریخچه کاغذدیواری : سر و کله کاغذدیواری‌ها از کجا پیدا شد؟

۳. استفاده از تی شیشه‌شوی

نظافت پنجره‌ها

برای نظافت پنجره‌ها،می‌توانیم از وسایل و ابزارهایی که برای نظافت خانه لازمند کمک بگیریم. مثلاً می‌توانیم بعد از آب و صابون، از یک تی شیشه‌شوی تمیز استفاده کنیم. تی را از بالا و به شکل یک S برعکس، به پایین بیاوریم. برای این که گرد و خاک در تی شیشه‌شوی جمع نشود، بهتر است تیغه آن را پس از چند بار استفاده با یک پارچه قدیمی تمیز کنیم.

۴. خشک کردن آب اضافی

یک دستمال یا یک تکه پارچه برداریم و آن را خیس کنیم. سپس آن را فشار دهیم تا کمی خشک شود و دستمال از حالت کاملاً خیس به مرطوب تبدیل شود. آب باقی‌مانده روی شیشه‌ها را با استفاده از این دستمال خشک کنیم. لبه یا تخته زیر پنجره که ممکن است آب در آن جمع شود را هم فراموش نکنیم و حتماً دستمال بکشیم.

۵. برق انداختن

حال که پنجره‌ها تمیز و خشک شده‌اند، می‌توانیم با استفاده از چند روزنامه سطح پنجره‌ها را هم برق بیندازیم.

چند نکته‌ی کاربردی در نظافت پنجره‌ها

 اضافه کردن جوش شیرین

اگر پنجره‌هایمان به‌شدت کثیف و دودگرفته هستند، می‌توانیم دو قاشق غذاخوری جوش شیرین به محلول آب و صابون اضافه کنیم.

 

حداقل دو بار در سال

برای تمیز نگه داشتن پنجره‌ها، بهتر است حداقل دو بار در سال این فرآیند را تکرار کنیم.

بیشتر بخوانید
طرح های جدید کاغذ دیواری برای اتاق‌های مختلف خانه

نکتهاگرچه نور آفتاب کمک می‌کند که کثیفی‌های روی پنجره را بهتر ببینیم، اما باعث خشک شدن خیلی سریع آن‌ها نیز می‌شود. در این حالت، رگه‌هایی روی پنجره باقی می‌ماند که مانع براق شدن و نظافت کامل آن‌ها می‌شود. بهتر است که نظافت پنجره‌ها را در یک روز ابری انجام دهیم.

 

منبع: وبلاگ آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید