بسته بندی اتاق خواب خود را به بهترین شکل انجام دهیم

0 222

بسته بندی اتاق خواب شاید وقت‌گیرترین بخش اسباب کشی باشد. تنوع وسایل و تعداد زیاد آن‌ها و خرده‌ریزهایی که در همه جای اتاق به چشم می‌خورد باعث می‌شود ساعت‌ها و حتی شاید چندین روز برای بسته بندی وسایل اتاق خواب وقت بگذاریم. در این مطلب قصد داریم وسایل را دسته بندی کرده و بعد مرحله به مرحله به سراغ بسته بندی اتاق خواب برویم. با این کار هم استرس و آشفتگی ذهنمان کم می‌شود و هم در وقتمان صرفه‌جویی می‌کنیم.

بسته بندی اتاق خواب

بسته بندی اتاق خواب به صورت مرحله به مرحله

مرحله اول: لباس‌ها

بهتر است قبل از هر چیز دیگر به سراغ کمد و کشوهای لباس‌هایمان برویم. با این کار هم بخش زیادی از اتاق در همان ابتدا خلوت می‌شود و هم تقریباً سخت‌ترین قسمت بسته بندی وسایل اتاق خواب را انجام داده‌ایم و خیالمان راحت می‌شود. برای بسته بندی لباس‌ها اول باید آن‌ها را طبقه‌بندی کنیم. لباس‌هایی که نمی‌خواهیم را کنار بگذاریم و لباس‌های کثیف را قبل از بسته بندی بشوییم. بعد بر اساس نوع طبقه‌بندی که انتخاب کردیم آن‌ها را بسته بندی کنیم.

کفش‌ها

اول آن که یادمان باشد به هیج عنوان کفش‌ها را در کنار لباس‌ها بسته بندی نکنیم و حتماً برای آن‌ها یک جعبه یا کارتن جدا در نظر بگیریم. چون هم ممکن است بوی کفش‌ها به لباس‌ها منتقل شود و هم این که کفش‌ها در زیر لباس‌های سنگین آسیب ببینند. ضمن این که احتمالاً دلمان نمی‌خواهد که بعد از اسباب کشی لابه‌لای جعبه‌های لباس به دنبال کفش موردنظرمان بگردیم و آن را پیدا نکنیم.
یک جعبه با سایز مناسب برای کفش‌ها پیدا کنیم. بهتر است جعبه‌ متوسط و افقی باشد که کفش‌ها تا حد ممکن روی هم سوار نشوند. هر کفش را به طور جداگانه تمیز کرده و درون نایلون پلاستیکی قرار دهیم و بعد داخل جعبه بگذاریم.

جواهرات

جواهرات و وسایل ارزشمندمان را درون جعبه‌ی خودشان گذاشته و بعد داخل یک بسته بندی ایمن قرار دهیم. دقت کنیم در این بخش از  بسته بندی اتاق خواب باید  کارتنی انتخاب کنیم که به اندازه‌ی کافی کوچک باشد تا بتوانیم آن را با خودمان حمل کنیم. به هیچ عنوان بسته بندی جواهرات را کنار باقی وسایل درون ماشین باربری قرار ندهیم و حتماً آن را همراه خودمان با ماشین شخصی جابجا کنیم.

دکوری و شکستنی‌های بسته بندی اتاق خواب

اول به دورتادور اتاق نگاه کنیم و هر وسیله‌ی دکوری و شکستنی که می‌بینیم یک گوشه جمع‌آوری کنیم. به آن‌ها نگاه کنیم و با در نظرگرفتن فضای خانه‌ی جدید و تصور کردن وسایل اتاق خواب در دکوراسیون آن تصمیم بگیریم که کدام یک از این وسایل دیگر به دردمان نخواهند خورد. بعد می‌توانیم این وسایل را دور بیندازیم، اهدا کنیم یا اگر خیلی برایمان مهم‌اند درون یک جعبه‌ی جدا بگذاریم و روی آن لیبل بزنیم تا مستقیم به انباری خانه‌ی جدید منتقل شود.
برای بسته بندی وسایل شکستنی باقی‌مانده مقدار زیادی کاغذ، روزنامه باطله یا پلاستیک حباب‌دار لازم داریم. باید آن‌ها را جدا جدا بسته بندی کرده و با دقت درون جعبه بگذاریم. برای انجام دقیق‌تر این کار مطلب بسته بندی آشپزخانه را بخوانیم.

لوستر و چراغ‌خواب

حباب شیشه‌ی لوستر و چراغ‌خواب را درآورده و بعد از تمیز کردن آن را درون روزنامه یا پلاستیک حباب‌دار می‌پیچیم. قسمت چراغ آن را هم جدا تمیز کرده و بعد از جمع کردن سیم آن با چسب کاغذی درون پلاستیک حباب‌دار قرارش می‌دهیم. بهتر است که لوستر و چراغ‌خواب را در جعبه‌ی جدا بگذاریم.

بیشتر بخوانید
اثاث‌کشی و جابه‌جایی؛ ۵ اشتباهی که باعث کند شدن سرعتمان می‌شود

آینه و قاب عکس

قاب عکس‌ها و آینه‌های کوچک را می‌توانیم درون روزنامه پیچیده و کنار باقی وسایل شکستنی قرار دهیم. اما آینه یا قاب عکس‌های بزرگ را باید به صورت جداگانه جابجا کنیم. اگر نمی‌توانیم کل آن‌ها را درون پلاستیک‌های حباب‌دار بسته بندی کنیم، بهتر است گوشه‌های تیز آن‌ها را با یک تکه ابر، موکت و یا پلاستیک حباب‌دار بپوشانیم.

بسته بندی وسایل اتاق خواب

پرده

ابتدا باید بررسی کنیم که آیا پرده‌ی فعلی در خانه‌ی جدید به دردمان می‌خورد یانه. اگر تصمیم گرفتیم پرده را با خود با خانه‌ی جدید ببریم، باید آن را بعد از جدا کردن از چوب پرده بشوییم. یادمان باشد اتوکشی پرده را به خانه‌ی جدید موکول کنیم وگرنه مجبور به تکرار آن می‌شویم. پرده را به شکل مرتب تا کرده و در یک بسته بندی مناسب مثل ساک یا چمدان قرار دهیم.

سرویس خواب و کمد

قطعات وسایل چوبی اتاق مثل سرویس خواب و کمد و میز و… را تا جایی که می‌توانیم از هم جدا کرده و به شکل جدا جدا بسته بندی کنیم. لبه‌های تیز و پایه‌های آن‌ها را با ابر، موکت یا پلاستیک حباب‌دار بپوشانیم. دقت کنیم که پیچ‌ و مهره‌های وسایل را در جای امنی قرار دهیم تا در حین جابجایی گم نشوند. کشوهای دراور و میز آرایش را در نیاوریم و آن‌ها را با چسب کاغذی به بدنه بچسبانیم تا در جابجایی باز نشوند.

در پایان یک بار دیگر داخل کمد دیواری‌ها را چک کنیم تا چیزی از قلم نیفتد و روی جعبه‌های مربوط به وسایل اتاق‌خواب لیبل اتاق‌خواب بچسبانیم تا باز کردن بسته‌ها در خانه‌ی جدید برایمان راحت‌تر باشد.

برای جابجایی تشک و تخت در بسته بندی اتاق خواب چه کار کنیم؟

جابجایی تشک و تخت در اسباب کشی و بسته بندی اتاق خواب از آن دسته کارهایی است که گرچه سخت نیست، اما به تنهایی هم از پس آن برنمی‌آییم. به خصوص برای جابجایی تشک‌های دونفره که هم سنگین هستند و هم به خاطر ابعاد بزرگشان به این راحتی‌ها از درهای خانه و راهرو رد نمی‌شوند. نکته‌ی مهم دیگر این است که اگر تشک‌ها در حین جابجایی از وسط تا شوند یا پوشش و فنر آن‌ها آسیب ببیند دیگر قابل استفاده نیستند.
بنابراین اگر قصد جابجایی تشک و تخت را داریم، بهتری است در قدم اول به فکر پیدا کردن یک نیروی کمکی باشیم و در ادامه نکات زیر را دنبال کنیم.

نکات مربوط به جابجایی تشک و تخت در بسته بندی اتاق خواب

تشک

قبل از جابجایی و شروع بسته بندی اتاق خواب تشک را بپوشانیم

از آن‌جایی که در هر مرحله از جابجایی ممکن است سطح تشک با زمین، دیوارها، و یا هر جای دیگری برخورد کرده و کثیف یا پاره شود، قبل از هرکاری باید آن را به خوبی بپوشانیم. برای این کار می‌توانیم از ملحفه‌های بزرگ، پتو یا روفرشی استفاده کنیم. اما بهترین گزینه، پلاستیک‌های حباب‌دار هستند که جلوی هرگونه آسیبی را می‌گیرند. اگر هم از قبل پوشش خود تشک را نگه داشته‌ایم که می‌توانیم از همان استفاده کنیم.
بعد از پوشاندن تشک، لازم است که دورتادور پوشش را با استفاده از بند، طناب یا چسب‌کاغذی محکم کنیم.

بیشتر بخوانید
هزینه بازسازی خانه ، نوسازی خانه با کمترین هزینه
مسیر را مشخص کنیم

مسیری که قرار است از آن برای جابجایی تشک استفاده کنیم مشخص کنیم. یعنی از در اتاق‌خواب، تا در ورودی ساختمان، مشخص کنیم که تشک را از چه مسیری و به چه شکل جابجا کنیم بهتر است. موانع و وسایلی که سر راهمان هست را جابجا کنیم و کف پوش را برای نبود تیزی یا برآمدگی که به تشک آسیب بزند چک کنیم.

نکتهبهترین روش برای جابجا کردن تشک به حالت عمودی است. به این شکل که دو نفر در دو طرف تشک که به صورت عمودی روی زمین قرار دارد، ایستاده و تشک را از زیر آن بلند کنند. بلند کردن تشک به صورت افقی باعث خم شدن تشک و شکستن آن می‌شود. برای این که به کمرمان فشار نیاید در قسمت‌هایی که مسیر مستقیم و بدون مانع است می‌توانیم تشک را روی زمین سر بدهیم. البته به شرط آن که پوشش زیر تشک مناسب باشد.

 

قراردادن تشک در عقب ماشین اسباب کشی یا کنار دیواره‌های آن

بهترین قسمت برای قراردادن تشک در ماشین اسباب کشی، انتهای آن و یا کنار دیواره‌هاست. با این کار هم فضای زیادی توسط تشک گرفته نمی‌شود و هم با تکیه دادن و محکم‌کردن آن به دیواره‌ها مانع از افتادن و آسیب دیدنش می‌شویم.

تخت

آچار و پیچ‌گوشتی برای بسته بندی اتاق خواب

قبل از هر چیز لازم است تمام بخش‌های جداشدنی تخت را از هم جدا کنیم. برای این‌کار یک آچار و پیچ‌گوشتی با سایز مناسب لازم داریم. دقت کنیم که در صورت استفاده از پیچ‌گوشتی نامناسب ممکن است پیچ‌ها را هرز و بلااستفاده کنیم.

بسته بندی وسایل اتاق خواب

بسته بندی قسمت‌های جدا شده

هر قسمت را به طور جداگانه داخل پلاستیک‌های حباب‌دار بسته بندی کنیم. اگر قسمت‌های مختلف تخت دارای کارتن جدا هستند و آن‌ها را نگه داشته‌ایم می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. کارتن‌های چندلایه هم گزینه‌ی خوبی هستند. پیچ‌ها و بست‌ها را در یک نایلون جداگانه قرارداده و در جای مطمئنی بگذاریم.

استفاده از دستکش در زمان جابجایی تخته‌نئوپان‌زیری تخت

بهتر است تخته‌ی زیری تخت که معمولاً از جنس نئوپان است و ممکن است در طول جابجایی به دستانمان آسیب بزند را با دستکش جابجای کنیم. البته راه بهتر این است که آن را درون پلاستیک‌های حباب‌دار بپیچیم تا در صورت برخورد با در و دیوار باعث زخمی شدن آن‌ها نشود.

کمک گرفتن از شرکت‌های اسباب کشی برای بسته بندی اتاق خواب

مطلب آخر این که بهتر است برای جابجایی تشک و تخت از نیروهای خدماتی متخصص کمک بگیریم. چون با وجود این که نکته و جزئیات خاصی برای جابجایی تشک و تخت وجود ندارد، اما کار سنگینی است و تنها انجام دادن آن ممکن است به سلامتی ما آسیب بزند. می‌توانیم در زمان انتخاب شرکت باربری از آن‌ها بخواهیم نیروهایی خدماتی برای این کار در اختیار ما بگذارند.

 

منبع: hgtv

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید