یکی از مشکلات اسباب کشی پیدا کردن بهترین راه برای بسته بندی و جابجایی لباس‌ها است. در نگاه اول بسته بندی و جابجایی لباس‌ها کار سختی به نظر نمی‌رسد، اما سختی کار آن بخشی است که بعد از باز کردن بسته بندی لباس‌ها در خانه‌ی جدید، متوجه شویم بخش زیادی از لباس‌هایمان چروک شده یا به خاطر زیاد ماندن در بسته بندی رطوبت زده و به لباس‌های دیگر رنگ داده‌اند.
برای این که از چنین اتفاقاتی جلوگیری کنیم، در این مطلب به نکات مربوط به بهترین راه بسته بندی و جابجایی لباس‌ها می‌پردازیم.

دسته‌بندی لباس‌ها و کنار گذاشتن لباس‌هایی که دیگر نمی‌خواهیم

یکی از خوبی‌های بسته بندی لباس‌ها در اسباب کشی این است که می‌توانیم از دست وسایل اضافی راحت شویم. هم‌چنین اسباب کشی فرصت خوبی است که یک دسته‌بندی خوب و کاربردی از لباس‌هایمان درست کنیم. به این شکل که:

  •  تصمیم بگیریم که کدام لباس‌ها را با خودمان به خانه‌ی جدید نبریم. لباس‌هایی که برایمان کوچک شده‌اند، یا دیگر به آن‌ها نیاز نداریم را کنار بگذاریم. اگر این لباس‌ها به اندازه‌ی کافی سالم و قابل استفاده‌اند آن‌ها را برای اهداکردن آماده کنیم. اگر کهنه و خراب شده‌اند می‌توانیم از آن‌ها به عنوان دستمال استفاده کنیم یا آن‌ها را به مراکز بازیافت لباس ببریم.
  • لباس‌ها را متناسب با فصل دسته‌بندی کنیم. یعنی لباس‌های هر فصل را در بسته بندی جدا قرار دهیم و روی بسته بندی آن‌ها لیبل بزنیم.
  • لباس‌های هر فصل را در هر بسته، بر اساس نوع لباس طبقه‌بندی کنیم. مثلاً روسری‌های فصل بهار را کنار هم قرار دهیم و شلوارها را کنار هم.
  • کفش‌ها را کنار سایر لباس‌ها بسته بندی نکنیم.
  • لباس‌هایی که جنس مشابه دارند در یک بسته بندی قرار دهیم. مثلاً لباس‌های پشمی کنارهم و لباس‌های پلی استر کنار هم.
  • در دسته‌بندی لباس‌ها کاربرد آن‌ها را هم در نظر بگیریم. مثلاً لباس‌های مجلسی را کنار لباس‌های محل‌کار قرار ندهیم. و لباس‌های ضروری را در یک بسته بندی جدا قرار دهیم.
بیشتر بخوانید
روشنایی خانه: چراغ خانه‌‌تان روشن!

بسته بندی و جابجایی لباس‌ها

آماده‌کردن بسته‌ی لباس‌های لازم در طول اسباب کشی

لباس‌هایی که خودمان و دیگر اعضای خانواده در یک هفته قبل و یک هفته بعد از اسباب کشی لازم داریم را در یک جعبه‌ی جداگانه بگذاریم و لیبل بزنیم. لباس‌هایی که در روز اسباب کشی می‌خواهیم بپوشیم را هم انتخاب کرده و روی سایر لباس‌ها قرار دهیم.

استفاده از دراور و کنسول

لازم نیست کشوهای دراور یا کنسولمان را به طور کامل تخلیه کنیم. در واقع می‌توانیم از آن‎ها برای جابجایی لباس‌های سبک مثل جوراب و لباس‌زیر استفاده کنیم. اما یادمان باشد که حتما درب کشوها را با چسب کاغذی به بدنه بچسبانیم و مطمئن شویم در حین جابجایی باز نمی‌شوند.

بسته بندی و جابجایی لباس‌ها

استفاده از کارتن‌های رگال‌دار

یکی از تجهیزاتی که امروزه کار بسته بندی و جابجایی لباس‌ها را بسیار آسان کرده کارتن‌ رگال‌دار است. می‌توانیم لباس‌هایی را که نگران چروک شدنشان هستیم با هنگرشان داخل این جعبه‌ها آویزان کنیم و در طول اسباب کشی با خیال راحت آن‌ها را جابجا کنیم.

استفاده از کاور یا کیسه‌های بزرگ زباله

برای آن‌ که لباس‌هایمان در طول اسباب کشی تمیز باقی بمانند، باید آن‌ها را داخل کاور پلاستیکی یا پارچه‌ای قرار دهیم. اگر تهیه‌ی این کاورها برایمان سخت است، کیسه‌های بزرگ زباله جایگزین مناسبی هستند.

استفاده از چمدان و ساک‌های بزرگ

یک راه مناسب برای کم کردن بار، بسته‌ بندی وسایل داخل وسایل دیگر است. مثلاً می‌توانیم لباس‌هایی که نگران چروک شدنشان نیستیم را داخل چمدان و ساک‌هایمان قرار دهیم.

بیشتر بخوانید
هوشمند سازی ساختمان چیست و هرآنچه باید راجع به آن بدانید

روی جعبه‌ها لیبل بزنیم

برای آسان شدن کارمان بعد از اتمام بسته بندی و جابجایی لباس‌ها روی تمام جعبه‌های لباس لیبل بزنیم و دسته‌بندی لباس‌ها و این که متعلق به چه کسی هستند را مشخص کنیم.

شست‌وشوی لباس‌ها

لباس‌هایمان را قبل از بسته بندی بشوییم و به طور کامل خشک کنیم. دقت کنیم که باقی ماندن کمترین میزان رطوبت در هر یک از لباس‌ها می‌تواند باعث رنگ دادن لباس‌ها به هم، پوسیدگی یا کپک زدن بشود. هم‌چنین آلوده بودن بعضی لباس‌ها می‌تواند به سایر لباس‌ها هم منتقل شود پس بهتر است تمام لباس‌ها را قبل از بسته بندی بشوییم.

قراردادن لباس‌های سنگین‌تر در ته جعبه

بهتر است همیشه لباس‌های سنگین‌تر را در ته جعبه قرار دهیم و لباس‌های سبک‌تر را روی آن‌ها بگذاریم. با این کار امکان چروک شدن لباس‌ها کم می‌شود.

قرار دادن لباس‌های هم رنگ روی هم

بهتر است لباس‌هایی که رنگ نزدیک‌تری به هم دارند را روی هم قرار دهیم تا از رنگ دادن لباس‌ها به هم جلوگیری شود. مثلاً لباس زردرنگ را کنار لباس سورمه‌ای قرار ندهیم. یک راه بهتر هم این است که در میان لباس‌هایی که رنگ آن‌ها خیلی اختلاف دارد ورقه‌های پلاستیکی قرار دهیم.

استفاده از صابون و یا قرص‌های دافع حشرات

اگر قرار است لباس‌ها مدت زیادی در بسته بندی باقی بمانند حتماً لابه‌لای آن‌ها از صابون یا قرص‌های دافع حشرات استفاده کنیم.

 

دورهمیبا رعایت نکات بالا در بسته بندی و جابجایی لباس‌ها نه تنها این مرحله از اسباب کشی را برای خودمان آسان کرده‌ایم، بلکه با یک طبقه‌بندی و پاکسازی خوب، بخش زیادی ازخانه‌تکانی سال بعدمان را هم انجام داده‌ایم.

 

 

منبع: آدرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*