بسته‌بندی وسایلمان برای اسباب‌کشی را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم

0 115

رفتن به خانه جدیدمان، تجربه بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخشی است، اما فرآیند رسیدن به آن جا که شامل بسته‌بندی تمام اسباب و لوازم خانه می‌شود، قطعاً هیجان‌انگیز نیست! این فرآیند طولانی و خسته‌کننده است و چون زمان محدودی داریم، می‌تواند باعث عصبی شدن ما نیز شود. به همین خاطر است که همیشه تا حتی آخرین دقایق هم، کارهایی برای انجام دادن و وسایلی برای جمع کردن وجود دارد.

همیشه به خودمان این قول را می‌دهیم که کارها را نگذاریم برای لحظه آخر، اما بالاخره هر کدام از ما گرفتاری‌ها و مشکلاتی داریم که باعث می‌شوند نتوانیم همه کارها را طبق برنامه انجام دهیم. اولین کاری که برای یک جابجایی راحت باید انجام دهیم، این است که تمام سعیمان را بکنیم تا مضطرب نشویم. باید انرژی خود را روی کارهای باقی‌مانده متمرکز کنیم. با کمی آسودگی خیال و آماده‌سازی اولیه، می‌توانیم وسایلمان را به بهترین شکل ممکن بسته‌بندی کنیم. در این مطلب، می‌خواهیم ۱۰ پیشنهاد برای داشتن یک جابجایی آرام و بدون استرس را با هم مرور می‌کنیم.

۱. فهرست انجام کار بنویسیم.

نوشتن لیست‌ها و فهرست‌های مختلف برای انجام کارهای باقی‌مانده یک قدم مهم و اساسی برای منظم‌تر انجام دادن همه کارها است. قبل از دست به کار شدن، در خانه خود قدم بزنیم و ببینیم که چه وسایلی را حتماً در خانه جدید می‌خواهیم. ممکن است در این بین، به اسباب و لوازمی بربخوریم که می‌خواهیم دور بیندازیم و دیگر به آن‌ها نیاز نخواهیم داشت. سه لیست با نام‌های «بسته‌بندی»، «خیریه» و «دورریختنی» درست کنیم و بر اساس آن‌ها، لوازم خود را دسته‌بندی کنیم.

۲. بیش از حد نخوابیم.

خواب بیش از حد علاوه بر این که باعث کسل شدن بیشتر ما خواهد شد، باعث می‌شود که حجم زیادی از وقت و انرژی اولیه روزانه خود را از دست بدهیم. اگر زود از خواب بیدار شویم، می‌توانیم کارها را با آرامش و دقت بیشتری انجام دهیم. این کار نه تنها موجب می‌شود که کارهای ناتمام روز و شب قبل را به اتمام برسانیم، بلکه به ما زمان بیشتری می‌دهد تا در صورت مواجه شدن با مشکلات و مسائل غیرمنتظره، راه‌حل‌های مناسب‌تری بیابیم.

گم کردن لوازم کوچکی مثل شارژر گوشی همراه یا جواهرآلات در روز شلوغی مثل جابجایی، بسیار رایج است. لحظه‌ای دست از کار بکشیم و به این فکر کنیم که چه وسایلی را ممکن است فراموش کرده باشیم و جای احتمالی آن‌ها کجا است. وقتی که صبح زود از خواب بیدار شویم، زمان بیشتری خواهیم داشت تا با دقت بتوانیم به تمام این وسایل فکر کنیم. لیست از پیش آماده‌شده خود را بررسی کنیم و مطمئن شویم که همه وسایل در جای مناسب خود هستند. در هر صورت، بهترین زمان برای شروع جابجایی و نقل مکان به خانه جدید، صبح است.

۳. منابع و لوازم موردنیاز خود را جمع‌آوری کنیم.

بدون داشتن لوازمی که به آن‌ها نیاز داریم، چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟! پیش از دست به کار شدن، تمام لوازمی که برای بسته‌بندی لوازم نیاز داریم را جمع کنیم. قیچی، چندین کارتن در سایزهای مختلف، چسب، کاتر، برچسب‌های بزرگ رنگی و ماژیک از جمله این لوازم هستند. البته این وسایل را باید چند روز پیش از شروع کار بسته‌بندی خریداری کنیم و در یک مکان مشخص در خانه قرار دهیم. داشتن دسترسی راحت و سریع به این لوازم باعث می‌شود که کار بسته بندی و اسباب کشی ما با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

بیشتر بخوانید
جابجایی و نصب ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را چطور انجام دهیم؟

۴. بسته‌بندی را به شکل اتاق به اتاق انجام دهیم.

برای برخی از ما، حتی فکر این که باید کل خانه را به چندین و چند کارتن بزرگ و کوچک تبدیل کنیم می‌تواند بسیار آزاردهنده و استرس‌زا باشد. اما اگر این فرآیند طولانی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنیم، می‌توانیم با خیال راحت‌تری به سراغ آن برویم. به همین خاطر است که یکی از توصیه‌های کاربردی و مهمی که در زمینه جمع‌آوری و بسته‌بندی اسباب و اثاثیه خانه می‌شود، این است که این کار را به صورت اتاق به اتاق انجام دهیم.

به جای این که از این سر خانه به آن سر برویم و لوازم مختلف را بسته‌بندی کنیم، اول سراغ یک اتاق یا یک بخش از خانه برویم و پس از اتمام کامل آن، به سراغ قسمت دیگری برویم. این کار باعث می‌شود که کارایی و تولید ما به شدت افزایش پیدا کند و فرآیند بسته‌بندی نیز سریع‌تر انجام شود.

یکی دیگر از توصیه‌های مربوط به این بخش این است که با بخش‌های بزرگ خانه شروع کنیم و کار را با قسمت‌های کوچک‌تر به پایان ببریم. به عنوان مثال، می‌توانیم از فضاهای بزرگی مثل اتاق‌خواب یا پذیرایی شروع کنیم و پس از پایان بسته‌بندی لوازم و وسایل درون آن‌ها، به بخش‌های کوچک‌تری مثل سرویس‌های دستشویی و انباری برویم. بسته‌بندی اتاق‌های کوچک در پایان باعث می‌شود هم انگیزه بیشتری پیدا کنیم و هم استرس کم‌تری داشته باشیم.

بسته بندی

۵. از تمام فضایی که در اختیار داریم استفاده کنیم.

می‌توانیم با قرار دادن وسایل کوچک در اجسام بزرگ‌تر، استفاده بهینه‌تری از فضا داشته باشیم. این تکنیکی است که هنگام سفر هم از آن استفاده می‌کنیم و به عنوان مثال، با قرار دادن جوراب‌ها در حوله، می‌توانیم اجسام بیشتری را در کیف خود جا دهیم.

یکی دیگر از محفظه‌های خوبی که می‌توانیم هنگام جابجایی به خانه جدید از آن‌ها استفاده کنیم، همین چمدان‌ها و کیف‌های سفری است. آن‌ها را خالی و بدون بار نگذاریم. از هر فضای کوچک و بزرگی که در اختیار داریم، هوشمندانه استفاده کنیم. در این صورت، زمان و البته انرژی کم‌تری برای بسته‌بندی لوازم صرف خواهیم کرد و به جای حمل و نقل مثلاً ۵ وسیله در سایزهای مختلف، می‌توانیم آن‌ها را در ۲ کیف بزرگ جای دهیم و جابجایی راحت‌تری داشته باشیم.

۶. از کیسه‌های زباله استفاده کنیم.

کیسه‌های زباله می‌توانند فضای مناسبی برای حوله، ملافه و لباس‌ها باشند. اجسام سبک و غیرشکننده را می‌توانیم در این کیسه‌ها بگذاریم و البته باید از نوعی کیسه استفاده کنیم که استحکام و مقاومت خوبی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بسته بندی کتاب‌ها در اسباب کشی را چطور انجام بدهیم؟

فراموش هم نکنیم که از این کیسه‌ها برای بیرون انداختن زباله استفاده می‌شود، پس هنگام استفاده از آن‌ها به عنوان محفظه لوازم خانگی هنگام جابجایی، باید روی آن‌ها برچسب بزنیم تا یکی از کارگران شرکت حمل و نقل یا اعضای خانواده، آن را با کیسه زباله اشتباه نگیرند و دور نیندازند. می‌توانیم به آن‌ها چند روبان وصل و با برچسب، محتویات آن را مشخص کنیم.

۷. لباس‌ها را روی جارختی بگذاریم.

به جای این که لباس‌ها را از جارختی‌ها و آویزهای مخصوص آن‌ها جدا و بسته‌بندی کنیم، می‌توانیم به همان صورت آن‌ها را به خانه جدید ببریم. این لباس‌ها را به صورت صاف روی بقیه وسایل یا در خودروی شخصی خودمان قرار دهیم. در این صورت وقتی که به خانه جدید رسیدیم، می‌توانیم به راحتی لباس‌ها را درون کمد دیواری جدید بگذاریم و نیازی به دوباره قرار دادن آن‌ها روی آویزها نیست.

۸. از کارتن‌های بازیافتنی برای بسته‌بندی استفاده کنیم.

استفاده از کارتن‌ها و کیسه‌های بازیافتنی، روشی سریع برای بسته‌بندی لوازم خانه است. البته خریداری و دریافت آن‌ها کار نسبتاً طولانی‌تری از گرفتن کارتن‌های ساده است، اما خیالمان راحت است که از کارتن‌های مستحکم و ایمنی استفاده می‌کنیم که مشخصاً با هدف جابجایی اجسام و اسباب خانه ساخته شده‌اند. این کارتن‌ها به صورت سرهم‌بندی شده به فروش می‌رسند و به همین خاطر، راه‌اندازی و استفاده از آن‌ها به صورت آنی است و بر خلاف کارتن‌های رایج، مجبور نیستیم با تا کردن و چسب زدن آن‌ها سر و کله بزنیم.

۹. می‌توانیم شرکت‌های حرفه‌ای بسته‌بندی استخدام کنیم.

با وجود تمامی این توصیه‌ها و پیشنهادها، ممکن است بعضی از ما زمان کافی برای بسته‌بندی مناسب اسباب خانه را نداشته باشیم. در این صورت، می‌توانیم از کمک شرکت‌های حرفه‌ای مخصوص بسته‌بندی استفاده کنیم. البته لازم نیست بسته‌بندی کل خانه را به آن‌ها بسپاریم. آن‌ها می‌توانند بسته‌بندی اسباب فقط یک یا چند اتاق را انجام دهند. البته برای استفاده از کمک این شرکت‌ها، باید از چند روز قبل با آن‌ها تماس بگیریم تا بتوانیم از خدماتشان استفاده کنیم.

۱۰. از دیگران درخواست کمک کنیم.

حتی خسته‌کننده‌ترین و بی‌هیجان‌ترین کارهای ممکن هم در کنار دوستان و آشنایانی که با آن‌ها صمیمی هستیم، می‌توانند هیجان‌انگیز شوند! می‌توانیم بسته‌بندی را به یک دورهمی دوستانه و لذت‌بخش تبدیل کنیم. علاوه بر این که اوقات خوبی خواهیم داشت، می‌توانیم کار بسته‌بندی لوازم را هم به شکل سریع‌تر و موثرتری انجام دهیم. در هر صورت، از درخواست کمک نهراسیم.

 

دورهمیبا استفاده از روش‌های گفته‌شده، می‌توانیم جابجایی آرام و کم‌دردسری داشته باشیم. فراموش نکنیم که در طول فرآیند بسته‌بندی و جابجایی به خانه جدید، باید متمرکز بمانیم و تلاش کنیم که تمام کارها را بادقت انجام دهیم. هیجان و لذت رفتن به خانه جدید، باعث می‌شود که لوازم را با اشتیاق و تمرکز بیشتری بسته‌بندی کنیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید