photo-1592324529890-c72d13668166

گیاه برگ انجیری و زیبایی سبک مینیمال در خانه شما

نوشته  |  ۴ تیر ۱۳۹۹
۳۵۲۱
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

گیاه Monstera Deliciosa که ما آن را با عنوان برگ انجیری می‌شناسیم، گیاهی با برگ‌های پهن و در اندازه بزرگ است که شکاف‌ها و طرح‌های زیبایی روی آن وجود دارد. این گیاه که از گیاهان بومی مناطق جنگلی کلمبیا و جنوب مکزیک است، یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی و خانه‌ها محسوب می‌شود. زیرا به راحتی در مقابل تغییرات دمایی سازگاری نشان می‌دهد و نیاز به مراقبت‌های خیلی ویژه ندارد.

از آن‌جایی که نیاز به نگهداری خیلی پیچیده و سخت ندارد، در اکثر خانه‌ها می‌توانید این گیاه را ببینید. مطمئنا با دیدن اولین تصویر از این گیاه راحت‌تر متوجه می‌شوید که منظور از برگ‌انجیری کدام است. این گیاه دارای ریشه طولانی و بسیار بلند است، از همین رو، آن را به مار تشبیه کرده و در گذشته از آن با عنوان اژبن یاد می‌کردند.

انواع برگ انجیری

برگ انجیری در شکل‌های مختلفی وجود دارد، اما آن‌ها گیاهان متفاوتی محسوب نمی‌شوند، چرا که شیوه نگهداری از همه‌ این انواع برگ‌های انجیری به یک روش است. تفاوت‌های کوچکی در ظاهر و نحوه رشد آن‌ها وجود دارد، اما همگی تحت یک خانواده با عنوان برگ‌انجیری شناخته می‌شوند.

برگ انجیری

اولین نوع برگ‌انجیری متفاوت‌تر از چیزی که همه ما می‌شناسیم، Monstera variegata است که همان برگ انجیری با برگ‌های سفید و کرمی است. این مدل از برگ‌انجیری اغلب کم‌یاب‌تر از برگ انجیری معمولی است و بالطبع گران‌تر نیز هست.

برگ انجیری سفید و سبز

نوع بعدی از برگ انجیری دارای برگ‌های کوچک‌تر است، اما هم‌چنان شکاف‌هایی بزرگ روی برگ‌های آن‌ها شاهد هستیم. این گیاه به اندازه مورد قبلی کمیاب نیست، اما در هر جایی نیز پیدا نمی‌شود. این نوع از برگ انجیری از آن‌جایی که برگ‌های کوچک‌تر و اما بیشتری دارد، زیباتر و به عبارت‌تر، دلبرترین برگ انجیری محسوب می‌شود.

برگ انجیری

نوع دیگری از برگ انجیری که Monstera Siltepecana نامیده می‌شود، دارای برگ‌های بزرگ‌تر و سوراخ‌های کوچک‌تر است. این گیاه اغلب هر دو رنگ سبز تیره و روشن را دارد. این مورد نیز بسیار کمیاب است و اگر جایی توانستید آن را پیدا کنید، حتما تکثیر کنید و به دوستان خود نیز هدیه دهید.

برگ انجیری

نوع آخری از برگ انجیری که در ادامه می‌خواهیم شما را با آن آشنا کنیم، Mini Monstera است. این گیاه با این‌که برگ‌های کوچک‌تری از برگ انجیری معمولی دارد، اما شکاف‌های آن بزرگ‌تر است و حتی به نظر می‌رسد که قسمت‌های مختلف برگ از هم مجزا هستند.

برگ انجیری

شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری

برگ‌انجیری نیز همانند تمامی گیاهان دیگر به نور، دما، میزان آبیاری، رطوبت، تغذیه، خاک و گلدان مناسب احتیاج دارد که باید براساس میزان نیاز آن تهیه و اعمال گردد. از لحاظ میزان نوری که این گیاه باید دریافت کند، می‌توان گفت که این گیاه به میزان نور متوسطی احتیاج دارد، اشعه نور خورشید نه باید به صورت مستقیم به این گیاه بتابد و نه به میزان کم و غیرمستقیم. به یاد داشته باشید که نور کم یا زیاد باعث کوچک‌تر شدن بریدگی‌های این گیاه شده و از زیبایی آن می‌کاهد.

اگر شما هم مثل بسیاری از افراد دیگر در آپارتمان زندگی می‌کنید و احساس می‌کنید نمی‌توانید نور کافی برای این گیاه در داخل خانه محیا کنید، می‌توانید از لامپ‌های رشد گیاهان استفاده کنید. لامپ رشد گیاه، لامپی است که برای کمبود نور گیاهان تعبیه شده و از نور های مفیدی استفاده می‌کند تا گیاه آن‌ها را برای تامین انرژی از طیف نوری جدا می‌کند؛ مثل نور قرمز و آبی که در این لامپ‌ها ترکیبی از آن یعنی بنفش استفاده شده است.

از لحاظ میزان دمایی که این گیاه در آن وضعیت مناسبی دارد، مابین ۱۳ تا ۳۰ است. البته تا ۱۰ درجه یا ۳۳ درجه مقاومت می‌کند، اما باید در دمایی مابین این ۲ عدد نگه داشت تا از آسیب‌های احتمالی در امان نگه داشت.

همانند نور و دما از لحاظ آبیاری نیز این گیاه در حد اعتدال است. در واقع، ما بین دو بار آبیاری این گیاه، حتما باید توجه کنید که خاک گلدان خشک شده باشد.

قبل از هر بار آبیاری می‌توانید خاک این گیاه را با استفاده از انگشت یا چوب بررسی کنید و ببینید آیا نیاز به آبیاری مجدد وجود دارد یا نه. هر ۲ روز یکبار می‌توانید برای آبیاری اقدام کنید، اما فراموش نکنید که در تابستان تعداد این آبیاری‌ها را باید افزایش داد.

برای این‌که این گیاه برگ‌هایی بزرگ و زیباتر داشته باشد، باید خاک سبک و مناسبی برای آن انتخاب کنید. هم‌چنین باید از کود مناسب به صورت ماهانه استفاده تا برگ‌های این گیاه بتواند در حد توانش بزرگ‌تر شود.

همچنین باید در نظر داشته باشید که این گیاه به صورت مرتب بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، از همین رو بهتر است هر چند ماه یک بار، در صورت نیاز گلدان آن را عوض کنید تا بتواند با روند ثابت به رشد خود ادامه دهد.

قیمت گیاه برگ‌انجیری

گل برگ انجیری را می‌توانید از تمامی گل‌فروشی‌ها خریداری نمایید، قیمت این گل به عوامل مختلفی هم‌چون نوع، اندازه، سن و سال گل بستگی دارد. اما به طور کلی با حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزارتومان می‌توانید یک گل برگ انجیری مناسب خریداری کنید. اما باید موارد ذکر شده در پاراگراف مربوط به نگهداری از برگ انجیری را رعایت کنید تا گل شما بتواند به رشد خود با روند ثابت ادامه دهد. اگر فقط برگ‌های قدیمی زرد می‌شوند به علت کمبود مواد مغذی خاک است.

برای خرید گل برگ انجیری هم‌چنین می‌توانید به وب‌سایت‌های فروشگاهی گل مراجعه کنید و آن نوع مورد نظر خود را به سرعت از بین هزاران گل انتخاب نمایید.

عوارض و درمان برگ انجیری

از جمله‌ موارد یا موانع مرتبط با رشد برگ انجیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • نبودن شکاف بر روی برگ‌های جدید برگ انجیری به علت نور کم که در این وضعیت باید نور مناسب در اختیار گیاه قرار داد.
  • برگ‌های کوچک به دلیل نور کم یا رطوبت کم که راهکاری مشابه با مورد قبلی دارد.
  • افتادن برگ‌های انجیری که احتمالا مشکل از نحوه آبیاری گیاه است. تا خشک نشدن خاک از آبیاری مجدد خودداری کنید.
  • زرد شدن برگ‌های گیاه که احتمالا مشکل از آبیاری زیاد و زهکشی نامناسب گلدان است. از باز بودن سوراخ زهکش اطمینان حاصل کنید و تا خشک نشدن خاک از آبیاری مجدد خودداری کنید.
  • اگر ریزش برگ‌ها فقط در پایین گیاه رخ ‌دهد باید گیاه را کوددهی کنید.
  • سیاه شدن برگ انجیری به دلیل سردی هواست.
  • توقف رشد گیاه به دلیل نرسیدن نور کافی به آن است.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید