ایمنی خانه خود را در برابر حوادث پیش بینی نشده و بلایای طبیعی تأمین کنیم

0 662

فرقی نمی‌کند خانه‌تان اجاره‌ای است یا آن را خریده‌اید، در هر صورت تامین امنیت و ایمنی خانه برعهده شماست. در آنجا می‌خوابید، بیدار می‌شوید، مهمانی می‌گیرید، تعطیلاتتان را می‌گذرانید یا کتاب می‌خوانید. خانه مکانی خاص و ویژه برای همه ماست است و همه‌مان دوست داریم آن را همین‌گونه دوست داشتنی و گرم نگاه داریم. به همین خاطر است که باید آن را به مکانی امن هم تبدیل کنیم؛ هرچند ممکن است در حال حاضر داشته باشد و ایمنی خانه حفظ شده باشد اما وجود سیستم امنیتی در خانه می‌تواند بهترین وسیله است برای محافظت از اموال، اثاثیه، خانواده‌مان و البته آنچه برایمان اهمیت دارد.

سیستم ایمنی خانه و ساختار آن

سیستم امنیتی در مواقع حادثه، مزاحمت یا هرگونه رخنه‌ای در سیستم امنیتی به ما هشدار می‌دهد ولی علاوه بر نصب آن باید به مسائل کم اهمیت‌تری هم توجه داشته باشیم مثل اینکه مواد شوینده را در کجای خانه نگه می‌داریم. رعایت چنین نکات به‌ظاهر بی‌اهمیتی تأثیر زیادی روی امنیت افراد خانواده عزیزمان دارد. بیشتر شوینده‌ها مواد شیمیایی مضری دارند که اگر در مکان‌های خیلی گرم مثلاً نزدیک فر یا گاز نگهداری شوند، سموم خطرناکی تولید می‌کنند. همچنین باید بدانیم که چطور بعضی وسایل را روی قفل کودک بگذاریم یا چه کنیم تا زمانی که برای مدتی از شهر خارج می‌شویم، خانه تا جایی که امکان دارد امن بماند. شاید همه ما برای حفظ امنیت و ایمنی خانه‌ ایده‌های فوق‌العاده‌ای در سر داشته باشیم اما بهتر است با یک متخصص صحبت کنیم و درباره حفظ ایمنی منزل از او مشورت بگیریم.

بیشتر بخوانید
وسایل ضروری برای روزهای بعد از اسباب کشی

نکاتی برای حفظ امنیت و ایمنی خانه در برابر بلایای طبیعی

همیشه به ما گفته می‌شود برای حفظ امنیت خانه و خانواده، از دارایی‌هایمان مراقبت کنیم، حواسمان به عزیزانمان باشد، تصمیم‌های مسئولانه بگیریم و حتی غذاهای سالم بخوریم. این‌ها مواردی هستند که تا حدودی بر آن‌ها کنترل داریم اما اگر طبیعت مهربان تصمیم گرفت بلایی بر سرمان نازل کند چه؟ آیا اقدام امنیتی وجود دارد که بتوانیم در خانه انجام دهیم تا در برابر حوادث طبیعی غیرمنتظره آمادگی داشته باشیم؟ فرقی نمی‌کند در چه فصلی از سال یا چه منطقه جغرافیایی قرار داریم، همه ما ممکن است قربانی حوادث طبیعی مانند طوفان، سیل، گردباد یا تندباد دریایی شویم. بنابراین باید بدانیم چطور خانه‌ای امن در برابر این بلایا داشته باشیم؛ حوادثی مانند:

  • تخریب ناشی از گردباد، باد و طوفان
  • تندباد دریایی
  • سیل
  • آتش‌سوزی

این حوادث به نحوی هستند که نمی‌توانیم برای مقابله با آنها محل زندگی‌مان را عوض کنیم و از مسیر خطر دور شویم، اما باید به جای آن باید کارهایی انجام دهیم که از صدمه دیدن خانه و خانواده‌مان جلوگیری کند. با رعایت این نکات می‌توانیم مطمئن شویم که خانه‌مان در برابر این وقایع طبیعی حفاظت می‌شود و خسارت کمتری برایمان به وجود خواهد آورد.

ایمنی خانه در برابر بلایای طبیعی

چطور در برابر حوادث طبیعی از خودمان محافظت کنیم

رعایت توصیه‌های ایمنی خانه

با در نظر گرفتن و رعایت نکات ایمنی در خانه و داشتن آمادگی لازم می‌توانیم در زمان بلایای طبیعی از آسیب جلوگیری کنیم و شرایط یک موقعیت اورژانسی را به محیطی امن و ایمن در خانه تغییر دهیم.

  • گوش به زنگ باشیم: به هشدارهایی که مسئولین منطقه درباره تخلیه سکنه یا نکات امنیتی برای حفظ ایمنی خانه می‌گویند توجه کنیم.
  • برای زمان تخلیه برنامه‌ای در سر داشته باشیم: از قبل بدانیم در صورت وقوع چنین اتفاقی به کجا می‌توانیم نقل‌مکان کنیم و چطور باید خودمان را به آنجا برسانیم.
  • جعبه‌ای برای مواقع اورژانسی دم دست بگذاریم: این جعبه‌ها باید به تعدادی چراغ قهوه، باطری، مواد کمک‌های اولیه و اطلاعات شناسایی مهم مجهز باشند.
  • در مواقع غیرضروری ریسک نکنیم: زمانی که دستور تخلیه خانه را نداده‌اند نیازی نیست این کار را انجام دهیم.
  • به امن‌ترین نقطه خانه برویم: در زمان وقوع سیل به بالاترین نقطه خانه و در زمان وقوع طوفان یا گردباد به زیرزمین یا یک اتاق داخلی در طبقه زیرین یا همکف خانه برویم.
  • آموزش نکات ایمنی به کودکان را حتما در کارهایمان قرار دهیم: کودکمان باید بداند در چنین مواقعی باید چه کاری برای حفظ امنیت خود انجام دهد تا از اتفاقات ناگوار پیشگیری کنیم.
بیشتر بخوانید
ساخت الاچیق با کمترین هزینه و امکانات چطور ممکن است؟

منبع: وبلاگ آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید