دکوراسیون اتاق‌ پذیرایی را چطور انجام دهیم که اتاقمان بزرگتر نشان داده شود

0 490

شاید کم‌تر کسی از اتاق نشیمن کوچک خوشش بیاید اما واقعیت این است که دکوراسیون اتاق‌ پذیرایی کوچک و قرار دادن مبلمان مختلف در آن راحت‌تر از پذیرایی‌های بزرگ است، مخصوصاً اگر بودجه کمی برای دکوراسیون کل اتاق داریم. وقتی که از آرایش و ترکیب اتاق‌های پذیرایی صحبت می‌کنیم، یک قانون کلی وجود دارد و آن این است که مبلمانی انتخاب کنیم که هم‌اندازه فضای در اختیارمان باشند و سعی نکنیم که لوازم و وسایل زیادی را در یک محل جا دهیم. این قانون شامل همه اتاق‌های پذیرایی کوچک و بزرگ می‌شود. البته انجام دادن آن شاید کمی سخت به نظر برسد. به همین خاطر قصد داریم در این مطلب، ترقندها و پیشنهادهایی را با هم مرور کنیم که به ما کمک می‌کنند بتوانیم بهترین استفاده را از فضای کوچک پذیرایی خود ببریم.

۱. دکوراسیون اتاق‌ پذیرایی کوچک با جای نگه‌داری زیاد

در این ترکیب از دکوراسیون اتاق‌ پذیرایی علاوه بر این که فضای زیادی برای مبلمان و نشستن وجود دارد، فضای زیادی هم برای نگه‌داری از لوازم مختلف وجود خواهد داشت. دیوار بلند در این اتاق پذیرایی، فضای مناسبی برای یک قفسه بزرگ دارد و از میز پشت مبل نیز می‌توانیم برای قرار دادن لوازم پذیرایی یا تزیینی مثل یک آباژور استفاده کنیم. این نحوه آرایش برای یک زوج یا یک ساکن تک‌نفره ایده‌آل است. البته به خاطر وجود میز نسبتاً بزرگ، می‌توان از آن برای خانواده‌های کوچک نیز استفاده کرد. صندلی‌های این میز را می‌توانیم در مهمانی‌های بزرگ‌تر جابه‌جا و از خود میز به عنوان محلی برای قرار دادن غذا استفاده کنیم.

 • مبل‌های بدون جای دست اگرچه در آپارتمان‌های کوچک زیبا به نظر می‌رسند، اما جای راحت و مناسبی برای نشستن نیستند. به این نکته فراموش نکنیم که شاید تا چند سال آینده، به خانه‌ای بزرگ‌تر نقل مکان کنیم و به همین خاطر، مبلمانی که انتخاب می‌کنیم نیز بهتر است با دید آینده‌نگرانه‌ای خریداری شوند. مبلی را انتخاب کنیم که راحت است و از آن، به عنوان یک سرمایه‌گذاری یاد کنیم که در آینده هم باید مفید باشد.
 • هنگام خرید صندلی‌های اضافی، رنگ‌های روشن را انتخاب کنیم. رنگ‌های تاریک و تیره باعث بزرگ به نظر آمدن مبلمان در یک فضای کوچک می‌شوند. از صندلی‌هایی که پشتی بسیار بلندی دارند، دوری کنیم و مدل‌های ساده و کوچک را انتخاب کنیم.
 • در یک فضای کوچک، باید مبلمانی انتخاب کنیم که خطوط ساده و واضحی دارند تا چشم مهمان‌های ما به یک نقطه خاص خیره نشود. به عبارتی، به دنبال طرح‌ها و خطوط ساده باشیم. مبلمان با روکش‌ها و پارچه‌های پیچیده و شلوغ، باعث شکسته شدن حس خودمانی یک پذیرایی کوچک می‌شوند.
بیشتر بخوانید
موکت مناسب اتاق های مختلف خانه را چطور انتخاب کنید؟

۲. دکوراسیون اتاق‌ پذیرایی کوچک مناسب برای خانواده

چنین آرایشی برای یک خانواده کوچک بسیار مناسب است. استفاده از یک مبل L مانند در کنار یک میز پذیرایی کوچک می‌تواند محل مناسبی برای مهمانی‌ها یا انجام یک بازی رومیزی محسوب شود. این ترکیبی از دکوراسیون اتاق پذیرایی به سبک ایرانی است؛ به طوری که میز غذاخوری پشت مبل برای دو یا چهار نفر مناسب باشد و به همین خاطر، این ترکیب برای خانواده‌های کوچک مناسب است. یک میز عثمانی کوچک که می‌توانیم از آن هم به عنوان میز و هم جای نشیمن استفاده کنیم نیز بسیار مناسب چنین فضایی است.

 • هنگام خرید مبلمان، ابتدا قطعات بزرگ‌تر مثل مبل چندنفره را انتخاب کنیم. سپس هنگام خرید لوازم کوچک‌تر، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف را با مبل‌های ساده ترکیب کنیم.
 • در محیط‌های کوچک، توجه به این نکته ضروری است که مبلمان با رنگ‌ها و طرح‌های ساده انتخاب کنیم تا باعث بزرگ‌تر به نظر آمدن فضا شوند. در محیط‌های کوچک‌تر، رنگ‌هایی که سادگی بیشتری دارند، بهتر به نظر می‌رسند. چند رنگ اصلی را انتخاب کنیم و از تعدد رنگ‌ها و طرح‌های مختلف دوری کنیم.
 • اگر به جای میز عثمانی از یک میز قهوه‌خوری مرکزی استفاده کردیم، به دنبال یک میز شفاف آکرلیک یا شیشه‌ای باشیم. میزی با خطوط ساده انتخاب کنیم.

 

۳. دکوراسیون اتاق پذیرایی کوچک مناسب برای کودکان

مبل L مانند و چندین جا و محفظه برای نگه‌داری، ترکیب بسیار مناسبی در یک پذیرایی کوچک برای خانواده‌های با کودکان است مخصوصا اگر چیدمان اتاق پذیرایی مستطیل شکل باشد می‌توانیم اسباب‌بازی‌های آن‌ها را در محفظه‌ها و قفسه‌های کوچک نگه داریم و در شلف‌های بزرگ‌تر، تلویزیون یا موارد دیگری را قرار دهیم. میز کوچک کناری نیز می‌تواند جای مناسبی برای یک آباژور کوچک یا یک خوراکی یا هر دو باشد!

 • برای این که این نوع چیدمان اتاق پذیرایی برای خانواده ما مناسب شود، استفاده هر چه بیشتر از فضاهای نگه‌داری ضروری است. می‌توانیم حتی از فضاهای کنار پنجره‌ها نیز استفاده کنیم. خلاقیت خودمان را به کار ببریم و از هر فضای کوچکی استفاده کنیم.
 • می‌توانیم سبدها، سطل‌ها و جعبه‌هایی که در این پذیرایی نگه‌داری می‌کنیم را به شکل زیباتری به نمایش بگذاریم. این کار را می‌توانیم هم با خرید موارد زیباتر انجام دهیم و هم سطل‌ها و سبدهای فعلی خود را با استفاده از لوازم تزیینی یا هر وسیله دیگری که فکر می‌کنیم باعث بهبود ظاهر کلی پذیرایی می‌شود، تزیین کنیم.
بیشتر بخوانید
فوق تخصص خشک کردن گیاهان آپارتمانی

دکوراسیون اتاق پذیرایی

۴. یک راه‌حل دیگر

بعضی مواقع ممکن است که یک پنجره یا بخش دیگری از خانه، باعث به هم خوردن چیدمان و دکوراسیون اتاق‌ پذیرایی ما شوند. اگر دیوار بلندی که برای نگه داشتن قفسه یا قرار دادن مبل در جلوی آن انتخاب کرده‌ایم خوب به نظر نمی‌رسد، این ترکیب می‌تواند چیدمان جایگزین مناسبی برای پذیرایی کوچک ما باشد. از این که جای مبل را از جلوی دیوار تغییر دهیم نترسیم. در خانه‌هایی که محیط‌های پذیرایی و غذاخوری آن به هم وصل شده‌اند، طبق اصول طراحی اتاق نشیمن می‌توانیم با قرار دادن مبل، در واقع مرز بین این دو بخش را تعیین کنیم.

 • باز هم فراموش نکنیم که رنگ‌ها در یک محیط پذیرایی کوچک، هم از لحاظ کمیت و هم از لحاظ کیفیت باید ساده باشند. حداکثر سه رنگ اصلی را انتخاب کنیم. البته گفته شده که در محیط‌های کوچک، بهترین گزینه انتخاب یک پالت دو رنگی است.
 • قبل از انتخاب رنگ دیوار، مبلمان خود را خریداری کنیم. دوباره رنگ کردن دیوار صرفاً برای این که با رنگ مبلمان ما جور دربیاید، غیرمنطقی است. به همین خاطر، بهتر است ابتدا مبلمان موردعلاقه خود را بخریم و سپس دیوار خانه را بر اساس آن رنگ کنیم.
 • توجه کنیم که در تمامی این ترکیب‌ها، مبلمان در حداقل میزان خود نگه داشته شده‌اند. یک مبل، یک صندلی و یک میز ترکیب و قانون فوق‌العاده‌ای است که باید از آن پیروی کنیم. اگر پس از چیدن آن‌ها همچنان جای بیشتری در محیط پذیرایی کوچک خود داشته باشیم، عالی است و می‌توانیم به سراغ خرید یک صندلی یا میز بیشتر برویم. در غیر این صورت، به همین چیدمان فعلی در دکوراسیون اتاق‌ پذیرایی خود راضی شویم و با خرید مبلمان بیشتر، محیط کوچک خود را شلوغ نکنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید