اپن آشپزخانه ایرانی ؛ جدیدترین مدل های بازار به همراه تصاویر آنها

0 4,385

امروزه آشپزخانه‌ها جزو اصلی خانه‌ها محسوب می‌شوند و شما نمی‌توانید خانه‌ای را تصور کنید که اپن آشپزخانه ایرانی نداشته باشد. اکثر قریب به اتفاق ما به خانه‌هایی با آشپزخانه‌های بزرگ تمایل داریم تا بتوانیم لوازم الکترونیکی مختلفی را در آن قرار دهیم و غذا را هم در آن‌جا بخوریم. اما جالب این‌جاست که تا چند دهه‌ پیش چنین نبود و آشپزخانه‌ها جزو محبوب‌ترین بخش‌های خانه‌ها نبودند. آشپزخانه‌ها تا به امروز هیچ‌گاه لوکس محسوب نمی‌شدند، اغلب تاریک، مستعد به آتش‌گیری و پر از سر و صدا بودند، بنابراین معمولا در قسمت‌های پشت خانه‌ بنا می‌شدند.
این روزها به لطف تکنولوژی، آشپزخانه‌ها به یکی از مهم‌ترین و لوکس‌ترین بخش‌های خانه تبدیل شده‌اند طوری که محلی برای برگزاری دورهمی‌های خانوادگی است.

بعضی آشپزخانه‌ها به صورت ارک و اپن طراحی می‌شوند و برخی دیگر براساس مدل کابینت آشپزخانه ای که در آن قرار میگیرند. دکوراسیون آشپزخانه و انواع اپن و آرک آشپزخانه یکی از مواردی است که مشخص کننده نوع و مدل سبکی است که برای آن انتخاب می‌کنیم.

اپن آشپزخانه قرون وسطایی

آشپزخانه‌ها در قرون وسطی

آشپزخانه‌های قرون وسطی که به آن‌ها آتش باز می‌گفتند، یک اتاق حاوی چند وسیله‌ی آتش‌زا بودند. آتش‌بازها منبع اصلی گرما، نور و ایمنی بودند. این آتش‌بازها یا در طبقات بالا ساخته می‌شدند و یا به دلایل امنیتی دور از ساختمان اصلی بودند. در خانه‌های ثروتمندان اغلب بیش از یک آتش‌باز وجود داشت و در هر کدام غذاهای مختلفی پخته می‌شد.

اپن آشپزخانه ایرانی

آشپزخانه‌های قرن ۱۸ و ۱۹

در قرن ۱۸ و ۱۹ با توسعه‌ی روابط میان انگلیس، آمریکا و فرانسه و ایجاد تعاملات پیشرفت‌های جدیدی در حوزه‌ی غذا و خوراک پدید آمد و رسوم جدیدی هم‌چون استفاده از قاشق و چنگال شکل گرفت. خدمتکارانی که برای آشپزخانه‌ها انتخاب و استخدام می‌شدند، دیگر فقط برای پخت غذا نبود، بلکه از آن‌ها خواسته می‌شد تا در تمیز نگه داشتن آشپزخانه و پختن غذاهای جدید و متنوع فعالیت کنند.

اپن آشپزخانه ایرانی

قرن نوزدهم

آشپزخانه‌ها با وجود پیشرفت‌های رخ داده هنوز در بخش پنهان خانه هستند.
با گذشت زمان، پیشرفت‌های فنی بسیار زیادی در آشپزخانه‌ها رخ داد، زغال سنگ، گاز، چدن، برق و آب لوله‌کشی شده اختراع شدند و نیروی‌کار و زمان کار در آشپزخانه‌ها کاهش پیدا کرد.

اپن آشپزخانه ایرانی

اوایل قرن ۲۰

بعد از انقلاب صنعتی و اختراعات جدید تفکرهایی مانند بهره‌وری اقتصادی و ارگونومیک وارد صنعت شد. در این قرن مردم علاقه‌ی بسیاری به صرفه‌جویی، ذخیره گاز و … داشتند. شرکت‌های تولید کننده کابینت آشپزخانه در این سال‌ها ایجاد شدند و فضاهای بزرگ‌تری برای آشپزخانه‌ها لازم شد.

دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ : فناوری، ارگونومی و آشپزخانه‌های زیبا

پیشرفت‌های تولیدی و رونق مسکن پس از جنگ جهانی دوم تاثیرات بسیار گسترده‌ای بر آشپزخانه‌ها داشت. تقاضا برای فناوری و تجهیزات جدید آشپزخانه افزایش یافت، هودهای تهویه، اجاق گاز و یخچال فریزهای زیبا طراحی شدند ، آشپزخانه‌ها ساکت‌تر، تمیزتر و سازمان‌یافته‌تر شدند. بنابراین، به جای مکانی برای پخت و پز، تبدیل به اتاقی دیگر از خانه شدند.

بیشتر بخوانید
نگهداری از کاغذ دیواری، نکاتی برای تمیز کردن و نگهداری از کاغذ دیواری

۱۹۶۰ به بعد

۱۹۶۰ به بعد

در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم ما شاهد توسعه‌ی هنر طراحی شدیم و ایده‌های جدیدی برای طراحی آشپزخانه‌ها، تزئینات و لوازم آن شکل گرفت. آشپزخانه‌های اپن نیز در این زمان ابداع شدند تا زیبایی خانه‌ها را چندین برابر کنند.
علاوه بر این، طراحی‌های امروزی تلاش می‌کنند تا رفت‌وآمدها داخل خانه را به ساده‌ترین شکل ممکن امکان‌پذیر کنند. آشپزخانه‌های اپن نیز این امکان را فراهم می‌کنند.

مدل اپن آشپزخانه جدید

در ادامه ما به معرفی برخی از ایده‌های جذاب اپن آشپزخانه ایرانی می‌پردازیم.

۱) آشپزخانه اپن در اتاق نشیمن

یکی از جدیدترین طراحی‌های آشپزخانه مربوط به آشپزخانه‌های ترکیب شده با اتاق نشیمن هستند. برای افرادی که نمی‌خواهند فضای کوچکی در اختیار دارند، این گزینه می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد، زیرا شما می‌توانید میز غذاخوری و هر وسیله دیگری را که دل‌تان می‌خواهد در این اتاق جای دهید.
اما باید در نظر داشته باشید که منظم نگه داشتن این اتاق و هم‌چنین طراحی آن بسیار سخت و پیچیده است.

اپن آشپزخانه ایرانی

۲) اپن آشپزخانه ایرانی به سبک اسکاندیناوی‌ها

طرح‌های اسکاندیناوی معمولا طرفداران برای آشپزخانه دارند. سبک اسکاندیناوی را می‌توان در دیوارهای سفید، پنجره‌های سرتاسر و نور زیاد خلاصه کرد که آرامش بسیار زیادی را فراهم می‌کنند. برای ایجاد تغییر و جذاب‌تر کردن آشپزخانه می‌توان از کابینت‌هایی به رنگ تیره استفاده کنید و آن را به عنوان میز صبحانه نیز در نظر بگیرید.

اپن آشپزخانه چوبی

۳) آشپزخانه اپن چوبی

چوب وسیله‌ای است که افرادی با سلیقه خاص به آن علاقه‌مندند، چنین آشپزخانه‌هایی اغلب افسانه‌ای و جذاب به نظر می‌رسند. اما باید دقت کرد که چوب مورد استفاده در این آشپزخانه‌ها مقاوم باشند.

کابینت و اپن

۴) طراحی اپن آشپزخانه ایرانی به شکل کابینت

این مدل یکی از جدیدترین مدل‌های اپن آشپزخانه ایرانی است. این مدل برای خانه‌هایی مناسب است که فضای کمی در اختیار دارند و می‌خواهند بیشتر لوازم ضروری خود را داخل کابینت جاسازی کنند.

میز غذاخوری

۵) اپن آشپزخانه ایرانی به طرح میز غذاخوری

اغلب ما دوست داریم که میز غذاخوری خود را داخل آشپزخانه قرار دهیم. اما ممکن است فضای کافی برای آن‌ها را نداشته باشیم یا شاید هم دل‌مان بخواهد طرح متفاوت‌تری از میز غذاخوری را تجربه کنیم.
جدیدترین مدل اپن آشپزخانه‌های ایرانی بدین منظور طراحی می‌شوند و علاوه بر این‌که فضای آشپزخانه و اتاق را از هم جدا می‌کنند، به عنوان میز غذاخوری نیز کاربرد دارند.
این اپن‌ها باید از جنس مناسبی تهیه شوند تا به راحتی پاک شوند و همواره درخشان باقی بمانند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید فر توکار برقی و گازی خانگی

آشپزخانه‌های با دیوارهای متحرک

۶) آشپزخانه‌ای بدون دیوارهای ثابت

اگر جزو افراد تنوع طلب هستید، احتمالا عاشق این ایده خواهید شد. چرا که این آشپزخانه‌‌ها در جنس‌های مختلف هم‌چون ام دی اف به شکل متحرک طراحی می‌شوند و شما بر حسب نیاز می‌توانید مدل آن‌ها را تغییر دهید.

اپن آشپزخانه ایرانی به سبک مینیمال

۷) اپن آشپزخانه ایرانی به سبک مینیمال

سبک مینیمال در نظر دارد تا هر طرحی را به شکل ساده و تمیز درآورد. پالت رنگی برای طراحی مینیمال بسیار مهم است و اگر می‌خواهید جدیدترین سبک‌ طراحی را برای آشپزخانه خود پیاده کنید، حتما باید سبک مینیمال را مدنظر داشته باشید.
در سبک مینیمال فقط ابزارهای لازم و کاربردی را داخل آشپزخانه قرار خواهید کرد و از شلوغ کردن آن پرهیز خواهید کرد.

اپن آشپزخانه ایرانی در مکان خوب

۸) اپن آشپزخانه ایرانی در بهترین مکان از خانه

معمولا یک گوشه از خانه‌ها برای آشپزخانه در نظر گرفته می‌شود، گویی این یک اصل اثبات شده است. اما می‌توان خلاقیت بیشتری داشت و مکان آشپزخانه را در جای متفاوتی از خانه بنا کرد.
هر جایی که باعث می‌شود، طراحی خانه شما جذاب‌تر باشد، یا عبور و مرور راحت‌تر گردد.

۹) اپن آشپزخانه ایرانی  دو طرفه

این طرح همان‌ ویژگی‌ها و خصوصیات طرح قبلی را دارد، اما دیوارهای آن از دو طرف به شکل کوتاه ساخته می‌شود. از مزیت‌های آشپزخانه‌هایی با این طرح می‌تواند زیبایی، متمایز بودن و دسترسی به همه‌جای خانه اشاره کرد.

اپن آشپزخانه حریم خصوصی

۱۰) اپن آشپزخانه گچی جدید با حفظ حریم خصوصی

شاید شما دوست داشته باشید که فضای آشپزخانه‌تان را کمی بسته نگه دارید، جای هیچ نگرانی نیست، بسیاری از طرح‌های جدید اپن برای آشپزخانه به شیوه‌ای هستند که حریم خصوصی را حفظ کنند یعنی سعی می‌کنند، آشپزخانه به شکل اپن باشد ولی خیلی با فضای اتاق درهم نیامیزد.

 

البته ایده‌های بسیاری برای دکوراسیون اپن وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به انتخاب انواع مختلف کابینت ام دی اف یا استفاده از طرح های کناف است که می‌تواند رنگ و لعاب خاصی به آشپزخانه شما بدهد.

اینکه از چه جنس کابینتی برای اپن استفاده شود هم در جلوه اپن تاثیر زیادی دارد مثلا مدلهای گلاس و هایگلاس می‌توانند درخشندگی خاصی به فضا بدهند در صورتیکه یک کابینت mdf طرحی مدرن و شیک است که جدیدترین اپن آشپزخانه ایرانی را در آنها میتوانید ببینید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید