با انواع جزیره آشپزخانه و کاربرد هریک بیشتر آشنا شوید!

0 1,158

چند سالی هست که طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مدرن مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته و علت اصلی آن نیز استفاده از المآن‌ها و تجهیزات برقی و پیشرفته در آشپزخانه های امروزی است. از ماشین های ظرف‌شویی گرفته تا یخچال هایی که این روزها دیگر به نمایشگر و سیستم عامل های هوشمند مجهز شده اند. از طرفی بخش های دیگر آشپزخانه که دکوراسیون یک آشپزخانه را تشکیل می دهند نیز در سبک دکوراسیون مدرن با تکنولوژی روز حرکت کرده اند و حالا ترکیب این دو آشپزخانه های مدرن و زیبای امروزی را به وجود آورده اند.

جزیره آشپزخانه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یکی از مواردی که در طراحی آشپزخانه های مدرن از آن استفاده می شود، جزیره آشپزخانه است. جزیره آشپزخانه نوعی از پیشخوان است که از کابینت ها و اوپن جداست و به صورت مستقل در وسط آشپزخانه قرار می گیرد. البته گاهی موقعیت آن دقیقاً وسط آشپزخانه نیست. استفاده ای که از این بخش انجام می گیرد تنها در زمینه زیبایی نیست و این قسمت کاربردهایی هم دارد. در ادامه لیستی از کاربردهای جزیره آشپزخانه آورده ایم:

  • برای کار در آشپزخانه
  • برای انبار کردن تجهیزات و وسایل آشپزخانه
  • جهت پخت و پز یا شستشوی ظروف
  • استفاده به عنوان میز غذاخوری
  • ترکیبی از دو یا چند مورد از موارد ذکر شده

جزیره آشپزخانه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یخچال، ماشین ظرف‌شویی، سینک ظرف‌شویی، گاز روکار و حتی ماشین لباس شویی از مواردی هستند که می توان آن‌ها را در جزیره آشپزخانه تعبیه کرد.

جزیره آشپزخانه برای چه آشپزخانه هایی مناسب است؟

مهم‌ترین مسئله اندازه آشپزخانه است. معمولاً از انواع جزیره آشپزخانه در منازلی استفاده می شود که آشپزخانه بزرگی داشته و بالطبع نیاز به فضای بیشتری جهت قرار وسایل وجود دارد. البته در صورتی که آشپزخانه شما برای ایجاد جزیره به اندازه کافی بزرگ نباشد می توانید اوپن را در قالب یک جزیره ایجاد کنید.

برخی از انواع جزیره آشپزخانه نیز برای آشپزخانه هایی که فضای کوچک تری دارند گزینه مناسب تری محسوب می شود.

بیشتر بخوانید
محاسبه متراژ ساختمان را چطور بدون استفاده از متر انجام دهید؟

انواع جزیره آشپزخانه و کاربرد آن‌ها

در ادامه همه مدل ها و انواع جزیره آشپزخانه را معرفی می کنیم تا با توجه به نیاز خود و با چشمانی باز، یکی از آن‌ها را برای دکوراسیون آشپزخانه خود استفاده کنید.

جزیره کوچک چرخ دار برای آشپزخانه کوچک

شاید در مجموع نتوان چنین جزیره ای را جزیره به حساب آورد، اما از نظر زیبایی و کاربرد، میزهای متحرک چرخ دار مخصوص آشپزخانه دقیق حکم یک جزیره متحرک و پرکاربرد را خواهند داشت. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، مطمئناً از تهیه آن پشیمان نخواهید شد. این جزیره ها قیمت مناسبی دارند و خوشبختانه با توجه به ظاهر زیبای آن‌ها، می توان در صورت عدم نیاز آن را در هر جایی قرار داد.

جزیره کوچک چرخ دار برای آشپزخانه کوچک

جزیره های U شکل

در میان انواع جزیره آشپزخانه جزیره U شکل یکی از بزرگ‌ترین و جادار ترین مدل ها است. این جزیره به تعداد زیادی کابینت دارد و می توان چند مورد از کاربردهایی که در مورد جزیره آشپزخانه ذکر شد را در آن اجرا نمود. این جزیره برای خانواده های پرجمعیت و آشپزخانه های بزرگ توصیه می شود.

جزیره های T شکل

جزیره های T شکل معمولاً در آشپزخانه هایی با سایز معمولی و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که این جزیره نیز فضای زیادی از آشپزخانه را اشغال می کند. فضای موجود در این جزیره نیز زیاد است و می توان از آن برای کاربردهای مختلف استفاده کرد.

جزیره L شکل

جزیره های L شکل قبل از اینکه ما را شبیه حرکت اسب در شطرنج بی اندازد، ذهن را به سمت مبل های L شکل می برد. مبل هایی که طرفداران زیادی دارد و احتمالاً طرفداران آن‌ها جزیره های L شکل را می پسندند. شاید فضای داخلی و خارجی این جزیره مقداری کمتر از جزیره T شکل یا U شکل باشد، اما همچنان یک جزیره چند کاربرد و برای آشپزخانه های بزرگ و متوسط محسوب می شود.

بیشتر بخوانید
نورپردازی نمای ساختمان ؛ اصول نورپردازی و انواع نمای بیرونی

جزیره L شکل

میزهای جزیره ای شکل

در آشپزخانه های کوچک می شود از میزهای ثابت که ظاهری شبیه به جزیره دارند نیز استفاده کرد. این میزها در برخی موارد با میز ناهار خوردی اشتباه گرفته می شوند، در حالی که باید در کنار آن‌ها از میز ناهارخوری نیز استفاده کرد. معمولاً ارتفاع این میزها کمی از میز ناهار خوری بیشتر است و در بیشتر مدل ها فضای ذخیره سازی وسایل برای آن در نظر گرفته نمی شود.

جزیره های منحنی یا نیم دایره

این جزیره های زیبا و دوست داشتنی ما را یاد Help Desk هتل ها و مجتمع های مسکونی می اندازد. در مورد آشپزخانه ها و استفاده از انواع آن در هر خانه نمی توان نسخه کاملاً مشخصی پیچید، اما مدل این جزیره برای آشپزخانه هایی مناسب است که طراحی پویا و مدرنی دارند. فضا و کاربرد این جزیره نیز با توجه به اندازه آن متغیر است.

انواع جزیره آشپزخانه با جنس های متنوع

با در نظر گرفتن دکوراسیون آشپزخانه، رنگ‌بندی و البته کاربردی که از جزیره مورد انتظار است، جزیره های آشپزخانه در انواع جنس ها ساخته و تهیه می شوند. در طراحی و ساخت این جزیره ها از سنگ، چوب و فلزاتی همچون استیل ضد زنگ بیش از عناصر دیگر استفاده می شود. سنگ به عنوان گزینه ای محکم، زیبا و مقاوم در برابر حرارت و آب انتخاب بسیاری از خانواده ها است.

انواع جزیره آشپزخانه با جنس های متنوع

در مقابل در رستوران‌ها و ادارات بیشتر از جنس استیل ضد زنگ استفاده می‌شود و علت آن مقاومت این جنس در برابر آب، حرارت و آلودگی ها است.

اما مورد دیگری که انتخاب بسیاری از خانه هاست، چوب است. چوب شاید در بیشتر موارد زیباتر از موردهای قبلی باشد اما مقاومت آن‌ها را ندارد.

در پایان پیشنهاد می کنیم در مورد جنس مورد استفاده در جزیره های آشپزخانه، پیشنهاد می کنیم هر دو مورد زیبایی و کاربرد را در نظر بگیرید و برای انتخاب تصمیم بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید