اندازه گیری کاغذ دیواری و محاسبه تعداد رول مورد نظر را چطور محاسبه کنیم؟

0 740

وقتی که تصمیم می‌گیریم کاغذدیواری جدیدی در اتاق‌های خانه‌مان داشته باشیم، اولین سؤالی که به ذهنمان خطور می‌کند این است که اندازه گیری کاغذ دیواری را چطور محاسبه کنیم و یا روش محاسبه نصب کاغذ دیواری به چه صورت است؟ سه عامل مؤثر و مهم برای پاسخ به این سؤال وجود دارد: ابعاد دیوار، اندازه رول و نقطه تکرار طرح و نقش. در این مطلب، قصد داریم نحوه صحیح اینکار را بررسی کنیم.

ابعاد دیوار را چطور اندازه بگیریم؟

عرض هر دیواری که می‌خواهیم روی آن‌ها کاغذ دیواری نصب کنیم را اندازه بگیریم و آن‌ها را با هم جمع کنیم. به رقم نهایی در اندازه گیری کاغذ دیواری «عرض ترکیبی» گفته می‌شود. ارتفاع دیوارها را هم اندازه بگیریم و سپس عرض ترکیبی را با ارتفاع دیوار ضرب کنیم. عدد به دست آمده، «متر مربع کلی» فضای دیواری است که باید آن را بپوشانیم. برای این که مطمئن شویم به اندازه کافی کاغذ دیواری خواهیم داشت، اندازه درها، پنجره‌ها یا کابینت‌ها را از متر مربع کلی کم نکنیم.

چه ابعاد رولی بهتر است؟

در تعیین و اندازه گیری کاغذ دیواری‌ باید بر اساس هر تک رول قیمت‌گذاری و انتخاب کنیم، اما احتمال عرضه آن‌ها به شکل دابل رول نیز وجود دارد. اندازه هر تک رول ممکن است متفاوت باشد، اما رایج‌ترین آن‌ها عرض ۵۳، ۷۰ و ۱۰۶ و ارتفاعی معادل ۵ متر دارند. چنین کاغذ دیواری استانداردی، برای پوشش ۲/۶ متر مربع دیوار مناسب است.

بیشتر بخوانید
راهنمای استفاده از نسبت طلایی در دکوراسیون داخلی

برای آشنایی بیشتر انواع کاغذ دیواری موجود در این مقاله توضیح داده شده است.

نقطه تکرار طرح چه تاثیری در انتخابمان دارد؟

نقطه تکرار در واقع میزان و شدت تکرار یک طرح یا نقشه خاص روی کاغذ دیواری است. برای این که ظاهر منظم کاغذ دیواری حفظ شود، باید هر ردیف آن را با نقطه اتمام کاغذدیواری ردیف قبلی منطبق کنیم. هرچقدر که فاصله هر نقطه تکرار طرح بیشتر باشد، کاغذدیواری بیشتری از بین خواهد رفت و به رول‌های بیشتری نیاز پیدا خواهیم کرد و این یکی از فاکتورهایی است که در اندازه گیری کاغذ دیواری باید حتما به آن توجه کنیم.

اندازه گیری کاغذ دیواری

به چه تعداد رول در اندازه گیری کاغذ دیواری نیاز داریم؟

تا اینجا متوجه شدیم که معیار اندازه گیری کاغذ دیواری رول است که سایز آن کاملاً بسته به شرکت تولیدکننده می‌تواند متفاوت باشد. معمولاً در هر آلبومی که برای انتخاب پیش رویمان قرار می‌گیرد یکسان و ثابت است. در واقع هر آلبوم متعلق به یک شرکت است که ابعاد و قیمت مشابهی را بسته به نوع چاپ در نظر می‌گیرد.

برای تعیین تعداد رولی که نیاز داریم باید ابتدا اندازه اتاقی که می‌خواهیم کاغذدیواری کنیم را به همراه اندازه رول انتخابی‌مان داشته باشیم. سپس باید بر اساس عرض رول آن را در فرمول زیر قرار دهیم:

بیشتر بخوانید
رفع بوی بد فاضلاب منزل با راهکارهای ساده و راحت

اگر عرض کاغذ دیواری مان ۵۳ سانتیمتر است

  • ارتفاع کمتر از ۲۴۵ سانتیمتر: عرض دیوار برحسب سانتیمتر تقسیم بر ۲۱۲=تعداد رول
  • ارتفاع بیشتر از ۲۴۵ سانتیمتر: عرض دیوار برحسب سانتیمتر تقسیم بر ۱۵۳=تعداد رول

درصورتی‌که ابعاد کاغذ دیواری‌مان با عرض ۷۰ سانتیمتر است

  • ارتفاع کمتر از ۲۴۵ سانتیمتر: عرض دیوار برحسب سانتیمتر تقسیم بر ۲۸۰=تعداد رول
  • ارتفاع بیشتر از ۲۴۵ سانتیمتر: عرض دیوار برحسب سانتیمتر تقسیم بر ۲۱۰=تعداد رول

اگر کاغذ دیواری عرض ۱۰۶ سانتیمتر دارد

  • ارتفاع کمتر از ۲۴۵ سانتیمتر: عرض دیوار برحسب سانتیمتر تقسیم بر ۶۳۶=تعداد رول
  • ارتفاع بیشتر از ۲۴۵ سانتیمتر: عرض دیوار برحسب سانتیمتر تقسیم بر ۵۳۰=تعداد رول

 

نکتهفراموش نکنیم که زمانی که اندازه گیری کاغذ دیواری را انجام میدهیم داشتن کاغذ دیواری اضافی بهتر از این است که وسط کار و در حین انجام آن، با کمبود کاغذ دیواری مواجه شویم. همیشه یک رول بیشتر از حد نیازمان کاغذ دیواری تهیه کنیم.

 

 

منبع: سایت اجاره خانه – آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید