انحصار وراثت خانه: در خرید خانه ورثه‌ای به چه نکاتی دقت کنید؟

0 526

بعضی وقت‌ها که برای خرید خانه‌ای مراجعه می‌کنید مشاور املاک به شما می‌گوید که خانه مورد نظر ورثه‌ایست. اصطلاح خانه ورثه‌ای به گوش خیلی‌ها ترسناک می‌رسد چون برایشان یادآور دعواها و درگیری‌های انحصار وراثت و به نام زدن ملک است. دقیقا به همین دلیل است که بسیاری از افراد از معامله خانه ورثه‌ای واهمه دارند و حتی قیمت‌های به نسبت پایین چنین خانه‌هایی نمی‌تواند مشتریان را به خرید آن‌ها ترغیب کند.

طرف دیگر ماجرا هم خود ورثه‌ای هستند که درگیر مسئله انحصار وراثتند و خیلی وقت‌ها به دلیل عدم اطلاع از روند و مراحل قانونی این موضوع دچار مشکل می‌شوند. در این مطلب می‌خواهیم نکات و جزئیات مربوط به انحصار وراثت خانه را بررسی کنیم.

تعریف انحصار وراثت

پس از آن که فردی فوت می‌کند ابتدا باید مرحله کفن و دفن و پرداخت بدهی‌های وی از محل دارایی‌های به جا مانده انجام شود و تا قبل از آن به هیچ عنوان امکان دخل و تصرف در این اموال وجود ندارد. در مرحله بعد باید وراث متوفی از طریق مراجع قانونی تعیین شوند. ممکن است فردی همسر، فرزند، پدر و مادر یا هیچ کدام از این بستگان را نداشته باشد که در آن صورت وراث از وابستگان دورتر متوفی تعیین خواهد شد. پس از تعیین وراث این امکان وجود خواهد داشت که تقسیم اموال متوفی بر طبق قانون انجام شود.

تعیین وراث

به طور کلی وارثان یک فرد در سه طبقه دسته‌بندی می‌شوند. و روند کار به این صورت است که اگر وارثان طبقه اول وجود نداشته باشند یا فوت شده باشند وارثان طبقه دوم و در صورت نبود وارثان طبقه دوم وارثان طبقه سوم جایگزین آن‌ها می‌شوند.

بیشتر بخوانید
قانون آپارتمان نشینی : خلاصه قوانین شارژ، مشاعات و پارکینگ

وارثان طبقه اول در درجه اول: پدر و مادر، فرزندان و همسر در درجه دوم: نوه‌ها و در درجه سوم: نبیره‌ها هستند.

وارثان طبقه دوم در درجه اول: جد و جده و خواهر و برادر و در درجه دوم: پدر جد و مادرجد و فرزندان خواهر و برادر

وارثان طبقه سوم درجه اول: عمو، عمه، خاله و دایی خود فرد و پدر و مادرش و در درجه دوم: عموزاده‌ها، عمه‌زاده‌ها، خاله‌زاده‌ها و دایی‌زاده‌های خود فرد و پدر و مادرش.

انحصار وراثت خانه

گذشته از سایر اموال متوفی در صورتی که خانه‌ای از وی به جا مانده باشد ورثه در آن شریک خواهند بود. بر طبق قوانین سهم همسر از خانه یک هشتم و سهم فرزند پسر دو برابر فرزند پسر است. اما نکته اینجاست که وراث نمی‌توانند خود خانه را میان خود تقسیم کنند. تقسیم خانه منوط به فروش آن است و تا قبل از آن امکان دخل و تصرف در ملک برای هیچ یک از وراث وجود ندارد.

البته در جریان فروش ورثه می‌توانند سهم یکدیگر را بخرند. نکته دیگر این که اگر همسر متوفی در خانه ساکن باشد مانعی برای انحصار وراثت خانه وجود ندارد. مگر این که متوفی وصیت کرده باشد تا زمانی که همسرش زنده است ورثه حق فروش خانه را ندارند.

تنظیم مبایعه نامه

  • برای تنظیم مبایعه نامه کلیه ورثه باید حضور داشته باشند و قبل از هر چیز باید مدارک آن‌ها شامل شناسنامه کارت ملی در صورتی که فردی زیر سن قانونی میان ورثه حضور دارد باید قیم یا وکیل حضور داشته باشد وگرنه امکان انجام معامله وجود ندارد.
  • دقت کنید که سند خانه‌ای که معامله می‌شود باید به نام فرد فوت شده باشد.
  • کلیه ورثه (یا در صورت عدم حضور وکیل آن‌ها همراه وکالت‌نامه) باید مبایعه‌نامه را امضا کنند.
  • مبایعه‌نامه نباید دستی تنظیم شود و حتما باید از مبایعه‌نامه رسمی استفاده کنید.
بیشتر بخوانید
کد رهگیری املاک خرید یا اجاره خانه چیست و چگونه می‌توانیم این کد را دریافت کنیم؟

چند نکته مهم در انحصار وراثت خانه

  • اگر شما قصد خرید خانه ورثه‌ای را داشته باشید که انحصار وراثت در مورد آن انجام نشده پس از مراجعه به دفتر اسناد یا سازمان ثبت اسناد سند تک برگ برای هر یک از وراث به میزان سهمشان تهیه می‌شود و سپس برای فروش این خانه و انتقال سند آن به نام شما باید کلیه ورثه با سندهای خود حضور پیدا کرده و اسناد مربوطه را امضا کنند. در صورت عدم حضور حتی یک نفر از آن‌ها امکان انتقال سند خانه ورثه‌ای وجود نخواهد داشت.
  • دقت کنید که پس از تنظیم مبایعه‌نامه باید یک کپی از مدارک شامل سند مالکیت ورثه‌ای گواهی انحصار وراثت و … تهیه کنید تا در صورت پایبند نبودن ورثه به معامله سندی برای اثبات حرف خود داشته باشید.
  • سهم فروش هر یک از وراث را باید به خود شخص یا وکیل وی تحویل بدهید و بابت آن رسید بگیرید. به هیچ عنوان سهم وراث را یکجا یا چند نفری پرداخت نکنید.

در پایان ممکن است بعضی از ورثه بخواهند به صورت غیر قانونی سهم خودشان را به شما بفروشند یا منتقل کنند. دقت کنید در هر یک از این مراحل نباید زیر بار بروید و همیشه بهتر است که خرید خانه ورثه‌ای را به کمک یک وکیل یا متخصص حقوقی انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید