نصب لوستر: چطور محل مناسب برای نصب لوستر را انتخاب کنید؟

0 1,890

لوستر عضو بسیار مهمی در میان وسایل دکوراسیون خانه هستند و به همین دلیل باید برای انتخاب محل مناسب نصب لوستر به اندازه کافی دقت به خرج داد. شاید به نظر برسد که نقش لوستر در خانه تنها روشن کردن فضا و ایجاد نور است اما در واقعیت نقش لوستر در دکوراسیون خانه، بسیار پررنگ‌تر از این حرف‌هاست.
میزان نور یک فضا تأثیر بسیار زیادی در به چشم‌آمدن گوشه‌وکنارهای آن فضا و وسایلی که در آن قرار گرفته دارد. شاید برایتان پیش آمده باشد که موقع اجاره آپارتمان متوجه شوید خانه‌‌ای که پسندیدید کوچک است اما به دلیل نورگیری مناسب دلبازتر و بزرگتر دیده می‌شود. یا برعکس آن یعنی خانه بسیار بزرگی به دلیل نورپردازی نامناسب بسیار بسته و دلگیر به چشم می‌آید.

عوامل زیادی در انتخاب محل مناسب نصب لوستر و رعایت تناسب آن با سایر وسایل خانه تأثیر دارد: از انداره و ابعاد وسایل مختلف خانه گرفته تا موقعیت قرارگیری لوستر، میزان نور و کاربری لوستر. در این مطلب قصد داریم راجع به عوامل مؤثر بر نحوه قرارگیری لوستر و تنظیم تناسب آن با سایر وسایل دکور صحبت کنیم.

تناسب با دکوراسیون خانه

اگر در اتاقی بزرگ با وسایل زیاد لوستری کوچک آویزان کنید، لوستر در شلوغی اتاق گم خواهد شد و اصلا دیده نمی‌شود. در مقابل اگر در اتاقی کوچک و خلوت لوستری بزرگ و پر زرق و برق نصب کنید باعث می‌شود سایر وسایل اتاق به هیچ عنوان به چشم نیایند. به طور استاندارد، در محل مناسب نصب لوستر باید حدود ۳۰ سانت فاصله بین لبه بیرونی لوستر و لبه بیرونی میز نهارخوری وجود داشته باشد.

نصب لوستر

حواستان باشد که اگر سایر وسایل خانه دارای دکور سنتی هستند از لوستری با سبک مدرن استفاده نکنید. علاوه بر این، برای قسمت‌های مختلف خانه میزان سادگی و زرق و برق لوستر باید متقاوت باشد. به طور مثال لوستر آشپزخانه بهتر است ساده باشد در حالی که لوستر اتاق کودک می‌تواند پر زرق‌وبرق و طرح‌دار باشد.

بیشتر بخوانید
استفاده از ترکیب رنگ در چیدمان منزل

نصب لوستر با توجه به موقعیت قرارگیری

محل قرارگیری لوستر باید متناسب با دکوراسیون منزل باشد. به طور مثال اگر اتاق نشیمنی دارید که میز نهارخوری در آن قرار دارد لوستر باید بالای میز آویزان شود.
در اتاق خواب‌ها تا حد ممکن لوستر را با فاصله از تخت خواب آویزان کنید و به جای آن از دیوار کوبی بر روی دیوار بالای تخت استفاده کنید.
نکته بسیار مهم این است که در هر جایی که قصد نصب لوستر را دارید ابتدا مطمئن شوید که سقف آن قسمت تحمل وزن لوستر را دارد. به خصوص در مورد خانه‌هایی که انواع سقف کاذب دارند باید این موضوع را جدی بگیرید، چون توجه نکردن به این نکته منجر به حوادث و خسارات جدی خواهد شد.

نصب لوستر با توجه به ارتفاع قرارگیری

موضوع مهم دیگر در انتخاب محل نصب لوستر تنظیم ارتفاع لوستر است. اگر ارتفاع لوستر از سقف خیلی کم باشد نور به خوبی در فضا پخش نمی‌شود و اگر لوستر زیادی از حد به زمین نزدیک باشد با سایه انداختن روی وسایل مختلف چشم را اذیت کرده و باعث ایجاد سردرد می‌شود. ارتفاع قرارگیری لوستر وابسته به ارتفاع سقف است. یک قانون ساده در این رابطه وجود دارد که می‌گوید: هرچقدر سقف بلندتر باشد ارتفاع لوستر هم باید بلندتر باشد. اما اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر بگوییم:

  • برای راهروی ورودی، ارتفاع حداقل ۲ متر تا کف اتاق
  • بالای میز غذاخوری، ارتفاعی حدود ۷۵ تا ۸۵ سانتی‌متر
  • در سرویس بهداشتی، با ارتفاع حداقل یک متر از سرویس
  • در حمام، با فاصله‌ای حدود ۲.۵ متر بالاتر از وان ارتفاع مناسبی به نظر می‌رسد.
بیشتر بخوانید
مزایا و معایب خوابگاه ، خانه دانشجویی و پانسیون

ابعاد لوستر

ابعاد لوستر بستگی دارد به ابعاد اتاقی که در آن واقع شده و ابعاد وسایلی که اطراف آن قرار گرفته‌اند. علاوه بر این اندازه لوستر در انتخاب محل نصب آن نیز تأثیرگذار است. هرچقدر اتاق بزرگ‌تر شود، پهنای لوستر نیز باید بیشتر باشد. ابعاد بعضی از وسایل اتاق می‌تواند ملاک اندازه‌گیری ابعاد لوستر باشد. به طور مثال لوستر مورد استفاده در بالای میز غذاخوری باید پهنایی معادل دو سوم تا سه چهارم میز داشته باشد. در حالت کلی برای یک اتاق با ابعاد ۳.۵ در ۳.۵ متر لوستری با قطر ۰.۵ متر مناسب است.

میزان نور لوستر

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب موقعیت لوستر باید به آن دقت کنید میزان نور لوستر است. به طور مثال در اتاق خواب‌ها به نور زیادی نیاز ندارید و می‌توانید از لوسترهای کوچک و کم‌نور استفاده کنید. در حالی که در سالن پذیرایی و اتاق کار لوستری با نور زیاد لازم است. البته باید حواستان باشد که در صورت آویزان کردن یک لوستر پر نور در ارتفاع و موقعیت نامناسب، نور دلخواهتان را در فضا نخواهید داشت. در چیدمان آشپزخانه کوچک هم می‌توانید با نور بیشتر فضا را بزرگتر نشان دهید.

در پایان خوب است که در زمان انتخاب و نصب لوستر به تنظیم فاصله لوستر با سایر وسایل خانه و نکات مربوط به آن هم دقت کنید. گاهی حتی نورپردازی سقف آشپزخانه می‌تواند تا حد زیادی به جذابیت و شفافیت محیط کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید