اصول نورپردازی اتاق خواب کودک و نکات مربوط به آن

0 375

اتاق خواب کودک در آرامش و رشد کودک تأثیر زیادی دارد. فضای اتاق خواب کودک و دکوراسیون آن بر خلق و خو، حالات، رفتار، خواب و سلامت کودک اثر مستقیم دارد. نورپردازی اتاق خواب کودک هم بخشی از دکوراسیون است که علاوه بر زیبای اتاق، سبب احساس امنیت کودک می شود. نورپردازی اصولی اتاق خواب کودک کاری است که باید با دانش و آگاهی کامل و منطبق با اصول نورپردازی اتاق خواب کودک انجام شود. در این مطلب به بررسی اصول نور پردازی اتاق خواب کودک و نکات مربوط به آن می‌پردازیم.

اصول نورپردازی سقف اتاق خواب کودک

ایجاد فضایی شاد و پر انرژی و در عین حال کودکانه از جمله مهم‌ترین مواردی ست که باید در طراحی اتاق خواب کودک رعایت شود؛ اما تنها توجه به وسایل و رنگ بندی آن‌ها نمی تواند یک فضای مناسب برای اتاق خواب کودکان را فراهم کند و بخش مهمی از این کار بر دوش نورپردازی اتاق خواب کودک است. بعضی از اصول مهمی که باید در نورپردازی اتاق خواب کودک رعایت شوند در ادامه آمده است.

اصول نورپردازی اتاق خواب کودک و نکات مربوط به آن

از چندین منبع نوری در نورپردازی اتاق کودک استفاده کنید

برای اینکه راحتی و نور کافی را در اتاق خواب کودک داشته باشید بهتر است از چندین منبع نوری برای نورپردازی اتاق خواب کودک استفاده کنید. هر بخشی از اتاق، نور متفاوتی نیاز دارد و با یک منبع نوری نمی توان روشنایی لازم را فراهم کرد. برای میز مطالعه به نور بیشتری نسبت به تخت خواب نیاز دارید. به همین استفاده دلیل چندین منبع نوری بهترین انتخاب است. چراغ مطالعه ای برای میز تحریر کودک قرار دهید و برای تخت خواب از چراغ خواب های دیواری طرح دار کودکانه استفاده کنید.

احساس امنیت را با نورپردازی اتاق خواب کودک به وجود آوردید

در نورپردازی اتاق خواب کودک توجه داشته باشید که اتاق در شب نه زیاد تاریک و نه زیاد روشن باشد. به طور کلی کودکان از تاریکی ترس دارند و همین موضوع باعث بدخوابی های شبانه آن‌ها می شود. با استفاده از نورپردازی اصولی می توانید نور مناسب را تأمین کنید تا کودک در آرامش استراحت کند. اگر تنها از منبع نور اصلی در نورپردازی اتاق خواب کودک استفاده می کنید، لوسترهای دیمر دار بهترین انتخاب هستند چون میزان نور آن کنترل می شوند و برای شب می توانید آن را در حالت کم نور قرار دهید.

چراغی مناسب برای نورپردازی اتاق خواب کودک انتخاب کنید

با انتخاب چراغهای مناسب می توانید به نورپردازی اصولی دست پیدا کنید. انواع مختلفی چراغ برای نورپردازی اتاق خواب کودک وجود دارند که می توانید بر اساس سلیقه خود و کودکتان آن را خریداری کنید. بهتر است از چراغ هایی که آویز دارند و یا فاصله آن‌ها از زمین کم است استفاده نکنید. آباژورها هم برای اتاق خواب کودک مناسب نیستند چون دسترسی بچه ها به لامپ ممکن است و ایجاد خطر می کنند در انتخاب چراغ مناسب نورپردازی اتاق خواب کودک به پخش نور و قابلیت تنظیم نور دقت کنید.

بیشتر بخوانید
رنگ آمیزی درب حیاط و آموزش نقاشی در چند گام ساده

اصول نورپردازی اتاق خواب کودک و نکات مربوط به آن

نقش چراغ مطالعه در نورپردازی اتاق خواب کودک را دست کم نگیرید

داشتن منبع نوری مناسب برای مطالعه کودکان اهمیت زیادی دارد. میزان نور باید به گونه ای باشد که نور کافی را فراهم کند و چشم کودک را خسته نکند. معمولا منبع نور اصلی برای مطالعه مناسب و کافی نیست به همین دلیل حتماً برای میز تحریر کودک حتماً از چراغ مطالعه استفاده کنید. چراغ مطالعه با طرح های کودکانه بسیاری در بازار وجود دارند که می توانید آن‌ها را بخرید.

اصول نورپردازی اتاق خواب کودک و نکات مربوط به آن

از نور طبیعی برای نورپردازی اتاق خواب کودک استفاده کنید

استفاده از نور خورشید بر روحیه و سلامت کودکان اثر مطلوبی دارد. برای پنجره اتاق خواب کودکان از پرده مناسب استفاده کنید تا اتاق کودک نورگیری کافی داشته باشد. با این کار در هزینه برق هم صرفه جویی می کنید. پرده های دولایه در این امر کارایی خوبی دارند. چون می توان با آن‌ها نور لازم را فراهم کرد.

انتخاب بهترین رنگ لامپ برای اتاق خواب و نور زرد بهتر است یا سفید

رنگ و نور چراغها را با توجه به معماری و دکوراسیون اتاق و از رنگ های مکمل انتخاب کنید. معمولا رنگ های سفید و زرد به صورت ترکیبی و یا جداگانه برای نورپردازی اتاق خواب کودک به کار می روند. اگر از نورهای رنگی استفاده می کنید به رنگ انتخابی دقت کنید تا تأثیر منفی روی روال خواب کودک نداشته باشد. رنگ های ملایم و آرامش بخش بهترین انتخاب هستند. استفاده از نور آبی هنگام خواب آرام بخش است. پس بد نیست چراغ خواب اتاق کودک نور آبی داشته باشد.

نکات مهم نورپردازی اتاق خواب کودک

  • تمام جزییاتی که برای نورپردازی اتاق خواب کودک استفاده می شود باید کمترین خطر ممکن را برای کودک داشته باشد. خطر شکستی و برق گرفتگی برای کودک یا نوزاد نداشته باشند. سیم ها هم در دسترس کودکان نباشد.
  • در نورپردازی اتاق خواب کودک از لامپ هایی استفاده کنید که نور خیره کننده نداشته باشند. خیرگی نور موجب آزار کودکان و نوزادان به ویژه در شب می شود.
  • از لوستر و چراغ های بزرگ برای نورپردازی اتاق خواب کودک استفاده نکنید. مناسب ترین گزینه برای روشنایی اتاق کودک استفاده از لامپ های است که آویزان نیستند و به سقف متصل می شوند. پنل سقفی توکار برای نورپردازی اتاق خواب کودک مناسب ترین گزینه است. این پنل ها با شاخص تولید نور مناسب و حرارت مناسب نوری در بالاترین درجه کیفیت نور قرار دارند.
بیشتر بخوانید
نظافتچی مناسب برای خانه را چطور و با چه شیوه‌هایی می‌توانیم انتخاب کنیم؟

اصول نورپردازی اتاق خواب کودک و نکات مربوط به آن

  • خلاقیت به خرج دهید و سقف را با چراغ های کریستالی و ستاره ای درخشان نمایید یا سقف را با استفاده از فیبر نوری همچون آسمان پر ستاره کنید. از ریسه ها بر روی دیوار در نورپردازی اتاق خواب کودک هم استفاده کنید.
  • در نورپردازی اتاق خواب کودک به اندازه اتاق خواب توجه داشته باشید و وسایل نورپردازی را با توجه به اندازه اتاق خواب بخرید.
  • از چراغ خواب هایی که طیف های مختلفی از نور را در اتاق پخش می کنند یا مدام خاموش و روشن می شوند، استفاده نکنید؛ هر چند زیبا هستند ولی آرامش را به هم می زنند.

اصول نورپردازی اتاق خواب کودک و نکات مربوط به آن

پایان کلام

اتاق خواب کودک از جمله فضاهای خانه است که همه اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر توجه خاصی به آن دارند و تمام سعی خود را می کنند تا از بهترین وسایل برای چیدمان این اتاق استفاده کنند تا از این طریق فرزند آن‌ها اتاقی زیبا و دلنشین داشته باشد؛ اما نکته مهمی که دکوراسیون اتاق خواب کودک باید به آن توجه کرد؛ نورپردازی اتاق خواب کودک است تا اتاق خواب فضایی پر انرژی، زیبا و در عین حال آرامش بخش داشته باشد.

اجاره
در جست‌و‌جوی چه خانه‌ای هستید؟
دنبال خانه‌ای با پول پیش و ماهیانه در می‌گردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید