اشتباهات خرید خانه: چطور از بروز اشتباهات جلوگیری کنیم؟

1 233

وقتی که می‌خواهیم خانه‌ای بخریم، ممکن است اشتباهات فراوانی را مرتکب شویم که البته می‌توانیم با برنامه‌ریزی و تحقیق، از انجام آن‌ها خودداری کنیم. اگر به دنبال خرید خانه هستیم، باید قبل از صرف هزینه و زمان باارزشی که داریم، اطلاعات خود را گسترش دهیم. فراموش نکنیم که شاید برای اکثر ما، خرید خانه بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری زندگی‌مان باشد. قبل از انجام هر کاری، آگاهی خودمان را افزایش بدهیم و درباره مشکلات و چالش‌های احتمالی، اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا بتوانیم با کم‌ترین مشکلات، خانه رؤیایی خود را خریداری کنیم. در این مطلب، قصد داریم پیشنهادهایی را با هم مرور می‌کنیم که به ما کمک می‌کنند این اشتباهات را انجام ندهیم.

اشتباهات خرید خانه

راهکارهایی برای پیشگیری از اشتباهات خرید خانه

اطلاعات دقیقی از بودجه و وضعیت مالی خود تهیه کنیم

محدودیت‌های مالی خود را بشناسیم و از لحاظ اقتصادی، برای خرید آماده باشیم. قبل از این که به خانه‌ای علاقه‌مند شویم، مطمئن شویم که توان مالی خرید آن را هم داریم. اگر پیش از این، تجربه خرید خانه نداشته‌ایم و یا تصمیماتی ناگهانی می‌گیریم، بهتر است که به این توصیه، توجه بیشتری داشته باشیم. شاید بعضی‌اوقات بخواهیم کمی بیشتر از بودجه‌مان برای خرید یک لباس یا وسیله کوچک خرج کنیم، اما هنگام خرید خانه باید تمام ابعاد مسائل مالی را بررسی کنیم و انتخابی آگاهانه انجام دهیم.

با متخصصان و خبره‌های حوزه مسکن صحبت کنیم

یک مشاور املاک بامهارت و حرفه‌ای پیدا کنیم. مشاور ایده‌آل ما باید زمان کافی و مناسب برای پاسخ دادن به تمام سؤالاتمان را داشته باشد. فردی را انتخاب کنیم که قابل‌اعتماد است و بتوانیم نگرانی‌ها و حرف‌هایمان را به‌راحتی به او منتقل کنیم. از دوستان و آشنایان هم می‌توانیم کمک بگیریم و پیشنهاد آن‌ها را برای مشاوران املاک خبره بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید
بهترین زمان خرید و اجاره خانه کدام ماه از سال است؟

با دقت بازدید کنیم تا اشتباهات خرید خانه را به حداقل برسانیم

در بازدید از خانه بهتر است نگاه منطقی و دقیقی به خانه‌ای که برای خرید پسندیده‌ایم، داشته باشیم. خریداران زیادی هستند که شاید به خاطر فقط یک ویژگی خوب خانه، ایرادهای بزرگ آن را نادیده می‌گیرند. شاید خانه موردعلاقه ما فونداسیون نامتعادلی داشته باشد، اما آشپزخانه و پذیرایی آن فوق‌العاده به نظر برسد. در صورت برخورد به چنین مورد یا موارد مشابهی، لحظه‌ای از فکر کردن دست نگه داریم، نفس عمیق بکشم و سعی کنیم با ذهنی باز و آرام، مشخصات آن خانه از جمله تمام معایب و مزایای آن را بررسی کنیم.

تهیه لیستی از این موارد می‌تواند کمک کند که صرف‌نظر از احساسات و با سنجیدن شرایط، انتخاب درست‌تری داشته باشیم؛ مثلاً اگر قصد خرید خانه در ستارخان را داریم و خانه‌ای را در این محله دیده‌ایم که بنای زیبایی دارد و به نظرمان جذاب است اما محل کارمان تجریش است؛ باید این موارد را در کنار هم قرار دهیم، سپس تصمیم بگیریم که کدام برایمان مناسب است.

اگر همچنان شک داریم، با دوستان و اعضای خانواده مشورت کنیم و پس از تحقیق درباره تمام ویژگی‌های خانه، تصمیمی مناسب بگیریم. بهتر است قبل از خرید خانه، با کسی که در کار ساخت‌وساز ساختمان است هم صحبت کنیم. شاید وضعیت بازار طوری باشد که ساخت یک خانه، هزینه برابری با خرید داشته باشد. اگر به خرید خانه به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه کنیم، می‌توانیم نگاه منطقی‌تری به آن داشته باشیم. ارزش فعلی آن را در نظر بگیریم و ببینیم که باوجود تمام ویژگی‌ها و ایرادها، ارزش آن در آینده بالا خواهد رفت یا چه تغییرات احتمالی دیگری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
فضای خانه: راهکارهای استفاده بهینه از تمام فضاهای خانه

مذاکره‌ای حساب‌شده برای خرید داشته باشیم

سعی کنیم هنگام خرید، از انگیزه‌های فروشنده باخبر شویم. خودمان را جای او بگذاریم و حدس بزنیم که دلایل او برای فروش خانه چیست. موارد مختلفی را می‌توانیم بررسی کنیم، به‌عنوان‌مثال، چه مدتی از تصمیم فروشنده برای فروش خانه می‌گذرد. هر اطلاعاتی که از فروشنده بتوانیم به دست بیاوریم، ممکن است مفید باشد. اگر پس از بررسی‌های مختلف، به این نتیجه رسیدیم که فروشنده می‌خواهد هر چه سریع‌تر خانه‌اش را بفروشد و مثلاً به سراغ شغل جدیدش در شهر یا محله‌ای دیگر برود، می‌توانیم با او مذاکره کنیم و قیمت پیشنهادی او را کاهش دهیم. این نوع اطلاعات، هنگام مذاکره بسیار مفید خواهند بود و دقیقاً به خاطر همین اهمیت است که نباید اجازه دهیم فروشنده نیز بتواند خودش را جای ما بگذارد. اطلاعات بیش‌ازحد در اختیار او قرار ندهیم و نگذاریم او از میزان علاقه و دل‌بستگی ما به خانه باخبر شود.

1 نظر
  1. علیرضا آرام می گوید

    سلام بزرگوار سپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید