اسباب کشی دانشجویی

برای خیلی از دانشجوهایی که مجبورند در شهری غیر از شهر خودشان مشغول به تحصیل شوند، امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی وجود ندارد. دلیل این موضوع هم می‌تواند وجود نداشتن خوابگاه یا کمبود ظرفیت آن باشد. در هر صورت چاره کار این دسته از دانشجوها، اقاامت در پانسیون یا اجاره خانه دانشجویی است، که هر کدام از این‌ها راه‌وچاه خودش را دارد. اما اگر انتخاب شما خانه دانشجویی است، بهتر است از قبل با مراحل اجاره و اسباب کشی به خانه دانشجویی آشنا باشید. در ادامه این مطلب مراحل کار را قدم به قدم بررسی می‌کنیم.

مرحله اول: پیدا کردن خانه مورد نظر

مرحله اول برای ساکن شدن در هر خانه‌ای، پیدا کردن گزینه مناسب است. برای پیدا کردن خانه، اول باید محله مناسب برای خانه دانشجویی را انتخاب کنید و برای این کار لازم است به مواردی مثل مقدار بودجه‌ای که دارید، مسافت بین خانه و دانشگاه، امکانات، و وسایل حمل‌ونقل عمومی در محله توجه کنید. به طور مثال در تهران بهترین محله‌ها برای اجاره خانه دانشجویی محله آزادی، توحید، اطراف خیابان نواب صفوی، خیابان کارگر، محدوده انقلاب تا ولیعصر و … هستند.

مرحله دوم: تنظیم قرارداد اجاره خانه دانشجویی

اگر دانشجوی ترم یکی هستید و این اولین تجربه اجاره خانه شماست، بهتر است این کار را به کمک پدر و مادر یا یک فرد بزرگسال و با تجربه انجام دهید. اما اگر به هر دلیل مجبورید خودتان به تنهایی امور مربوط به قرارداد را انجام دهید، لازم است قبل از امضای قرارداد مفاد آن را با دقت مطالعه کنید و اگر شرط و شروطی مد نظرتان هست، با توافق صاحب‌خانه، به قرارداد اضافه کنید. مدارکی که لازم دارید معمولا شامل شناسنامه و کارت ملی و شاید چک ضمانت اجاره باشد. اطلاعات و مدارک خانه را با دقت بررسی کرده و نهایتا با در نظر گرفتن نکات مهم در تنظیم اجاره‌نامه قراردادتان را امضا کنید.

مرحله سوم: انتخاب ماشین اسباب کشی به خانه دانشجویی

بسته به فاصله شهری که در آن تحصیل می‌کنید با خانه‌ پدر و مادرتان و مقدار وسایلی که برای خانه دانشجویی لازم دارید، باید ماشین اسباب کشی به خانه دانشجویی را انتخاب کنید. ممکن است وسایل شما در یک وانت یا ون مسافرتی جا شود یا حتی تصمیم داشته باشید وسایلتان را در شهر جدید بخرید و هیچ وسیله بزرگی همراهتان نیاورید. شاید هم بخواهید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را از شهرتان بار بزنید و به خانه جدید بیاورید.

بیشتر بخوانید
بهترین کافی شاپ تهران که می‌توانید در آن کار کنید

در هر صورت باید برآورد درستی از مقدار وسایل و مسافت داشته باشید تا در محاسبه هزینه‌ها دچار مشکل نشوید. البته پیشنهاد ما این است که تنها به وسایل ضروری بسنده کنید که هم خرجتان سبک‌تر شود و هم اسباب کشی به خانه دانشجویی برایتان راحت‌تر باشد.

مرحله چهارم: بسته بندی وسایل اسباب کشی به خانه دانشجویی

برای اسباب کشی دانشجویی که معمولا از یک شهر به شهر دیگر انجام می‌شود، لازم است بسته‌بندی وسایل را به خوبی انجام دهید، چون مسافت طولانی است و امکان آسیب‌دیدن وسایلتان زیاد است. برای این کار می‌توانید از روزنامه و پلاستیک‌های حباب‌دار استفاده کنید و وسایل شکستنی را بین حوله و پتو و لباس‌هایی که همراهتان می‌برید بپیچید.

اسباب کشی به خانه دانشجویی

برای تهیه کارتن‌های اسباب‌کشی می‌توانید به سراغ مغازه‌های محل یا وب‌سایت‌های آنلاین بروید. یکی راه دیگر هم این است که از شرکت‌های اسباب کشی بخواهید بسته‌بندی وسایل را برایتان انجام دهند که البته این مورد برای اسباب کشی دانشجویی خیلی مقرون به صرفه نیست.

یک لیست خرید داشته باشید و در حین بسته‌بندی وسایل هر موردی را که فکر می‌کنید می‌توانید در شهر جدید تهیه کنید، کنار بگذارید و تنها نام آن را در لیست یادداشت کنید. فراموش نکنید که جعبه‌های وسایلتان را حتما برچسب بزنید تا حمل و تفکیک آن‌ها راحت‌تر باشد.

مرحله پنجم: بررسی وضعیت خانه دانشجویی

قبل از اسباب کشی به خانه دانشجویی حتما سری به آن جا بزنید و وضعیت کلی را بررسی کنید. ممکن است خانه جدید نیاز به نظافت داشته باشد و بهتر است این کار را قبل از روز اسباب کشی انجام دهید. علاوه بر این، باید مطمئن شوید که آب و برق و گاز و تلفن خانه وصل باشد تا مجبور نشوید چند روز پس از اثاث‌کشی را بدون آب و برق و در سرما یا گرمای غیرقابل تحمل بگذرانید. نکته دیگر این که اگر قصد دارید برای خانه دانشجویی خود اشتراک اینترنت بگیرید، بهتر است هر چه زودتر اقدام کنید تا نهایتا یکی دو روز پس از جابجایی در خانه جدید اینترنت داشته باشید.

بیشتر بخوانید
زندگی دانشجویی راحت ؛ خرده‌ریزهای به دردبخور خانه دانشجویی

مرحله ششم: یک لیست از شماره‌ها و آدرس‌های ضروری تهیه کنید

اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم شما در شهر جدید غریبه‌اید و تقریبا هیچ کجا را نمی‌شناسید. بنابراین، در صورتی که نیاز به بیمارستان و درمانگاه، بانک، فروشگاه و سوپرمارکت یا حتی لوله‌بازکنی و تعمیرات ساختمان و هر مکان دیگری داشته باشید، باید مدت نسبتا زیادی جست‌وجو کنید که در شرایط اضطراری امکان‌پذیر نیست.
پس بهتر است همین حالا که فرصت دارید یک لیست از شماره تفلن‌ها و آدرس مکان‌های مهم و ضروری تهیه کنید و دم دست بگذارید. ضمن این که می‌توانید در این لیست، شماره تلفن دوستان و آشنایان، به ویژه آن‌هایی که در شهر جدید زندگی می‌کنند، را هم اضافه کنید.

مرحله هفتم: روز اسباب کشی به خانه دانشجویی

روز اسباب کشی حتما قرارداد خود با شرکت اسباب کشی و خانه دانشجویی را همراه داشته باشید. از قبل روز و ساعت اسباب کشی را انتخاب کنید و مطمئن شوید که ماشین اسباب کشی تأخیر نداشته باشد. بهتر است قبلا شرایط آب‌وهوا و ترافیک جاده‌ها را هم چک کنید. به صاحب‌خانه خود خبر دهید و از دوستان و خانواده‌تان در اسباب کشی کمک بگیرید. بهتر است خودتان یا یکی از اعضای خاناوده همراه ماشین اسباب کشی باشد.

پس از رسیدن به خانه جدید ابتدا جعبه فیوز و کنتورها را چک کنید و بعد به سراغ وصل کردن آب و برق و گاز خانه بروید. سعی کنید در حین اسباب کشی از قوانین خانه جدید پیروی کنید و مزاحمتی برای همسایگان ایجاد نکنید. در صورتی که مشکلی ایجاد شد که اطلاعات کافی در مورد آن نداشتید، با صاحب‌خانه تماس گرفته و از او راهنمایی بگیرید. اما یادتان باشد در هیچ یک از این مراحل دلیلی برای استرس و اضطراب وجود ندارد، پس نفس عمیقی بکشید و با روحیه مثبت به سراغ اسباب کشی به خانه دانشجویی بروید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*