اجاره خانه قدیمی در تهران و هر آنچه راجع به آن باید بدانید

0 1,967

حتما به رستوران ها و کافه هایی که با طراحی دوباره خانه کلنگی ساخته شده‌اند سر زدید و فضایش شما را به دوران کودکیتان بازگردانده است. اما تا به حال به زندگی در این مدل خانه‌های مسکونی فکر کرده‌اید؟ به دلیل گران شدن خانه بسیاری از افراد به سراغ اجاره می‌روند، در این میان برخی به دنبال آپارتمان هستند و برخی دیگر به اجاره خانه قدیمی در تهران فکر می‌کنند؛ اما سؤال اساسی در این است که فرآیند اجاره خانه‌های قدیمی که اغلب حیاط دار هم هستند به چه صورت است؟ معمولا به دلیل نبود اطلاعات جامع اغلب برای افراد جای پرسش دارد، به همین دلیل ما در این مقاله به برخی از نکات مهم و کاربردی در مورد اجاره خانه قدیمی در تهران می‌پردازیم؛ با وبلاگ آدرس همراه باشید.

اجاره خانه حیاط دار قدیمی در تهران

اجاره خانه قدیمی در تهران

خانه‌های قدیمی یا کلنگی که اغلب سبک معماری ویلایی دارند، انتخابی ویژه برای افرادی خاصی هستند. با وجود اینکه عده زیادی زندگی در آپارتمانهای مدرن را ترجیح می‌دهند اما هنوز هستند افرادی که به سراغ این نوع خانه ها بروند. زندگی در خانه حیاط دار در هر جای تهران (شمال یا جنوب) می‌تواند زیبایی‌های خاص خود را داشته باشد. در هر صورت اگر به اجاره خانه قدیمی در تهران فکر می‌کنید، لازم است در زیر برخی موارد مهم را در نظر بگیرید:

انتخاب منطقه

منطقه مورد نظر برای اجاره خانه حیاط دار قدیمی در تهران بسیار مهم است. اینکه خانه در منطقه شمال یا جنوب شهر قرار دارد اهمیت دارد و همه به خوبی نسبت به تفاوت قیمت اجاره خانه در نقاط مختلف تهران با خبر هستند. هزینه خانه‌های قدیمی اغلب در بخش‌های شمالی گرانتر از نواحی دیگر تهران است و بلعکس آن هزینه اجاره خانه در جنوب تهران نیز ارزان تر از مناطق دیگر است. ناگفته نماند، خانه‌های قدیمی که در مرکز شهر قرار دارند اغلب پرترافیک بوده و در معرض آلودگی ها صوتی قرار دارند.

سن خانه

سن خانه ارتباط مستقیمی با قیمت خانه دارد، انتخاب و اجاره خانه قدیمی در تهران و یا ویلاهای کلنگی تا زمانی مناسب و مقرون به صرفه هستند که هزینه‌های تعمیرات آنها در زمان حال و آینده زیاد نباشد. سن خانه‌های قدیمی حیاط دار اغلب بیش از ۴۰ یا ۵۰ سال است، بنابراین اغلب مورد بازسازی قرار گرفته‌ اند. با این حال، اجاره خانه حیاط دار قدیمی نوسازی شده معمولاً بیشتر از خانه قدیمی بازسازی نشده است، ولی باید توجه کنید که خانه بازسازی نشده ممکن است در آینده هزینه بردار باشد.

بیشتر بخوانید
بازرسی حرفه ای خانه چه اهمیتی دارد و چطور آن را انجام دهیم؟

متراژ و ابعاد خانه

متراژ خانه به همراه حیاط تأثیر مستقیم در هزینه اجاره دارد. باید نسبت به نحوه استفاده از حیاط نوع نیاز خود را کشف کنید، آیا از حیاط برای پارکینگ ماشین استفاده خواهید کرد، یا اصلاً می‌خواهید حیاط محفلی برای یک دورهمی عصرانه باشد! به همین دلیل متراژ و ابعاد خانه به همراه حیاط را مورد بررسی قرار دهید. در این میان حتی به طرح خانه و حیاط نیز دقت کنید، معمولاً طرح‌های مربعی محبوب تر مستطیلی شکل ها هستند. اگر از طریق سایت آدرس برای اینکار اقدام کنید براحتی با دیدن پلان خانه می‌توانید این مورد را تشخیص دهید.

شمالی یا جنوبی بودن خانه

خانه‌ای که در جنوب یک خیابان یا گذر قرار دارد را جنوبی و خانه‌ای که در شمال آن خیابان قرار دارد را شمالی می‌گویند. خانه‌های قدیمی که در جنوبی هستند، نورگیری بهترین از خانه‌های شمالی دارند. عموماً یکی از مهم‌ترین ملاک های خرید خانه در نزد ایرانیان جنوبی یا شمالی بودن ملک است و به عبارتی استفاده از نور بیشتر خورشید در روز است. در زمان اجاره خانه قدیمی در تهران به این مورد مهم توجه کنید.

اجاره خانه قدیمی در تهران

وجود یا عدم وجود حوض

داشتن حوض در حیاط و یا مواردی از این قبیل که حسی نوستالژی دارند نیز در هزینه اجاره مؤثر هستند. به این دلیل که هزینه نگهداری از حوض می‌تواند تا حدودی پرخرج باشد، عایق بندی دیوار و کف حوض، بررسی لوله های خروجی آب، کارکرد صحیح پمپ و تمیز کاری حوض از جمله شرایط نگهداری حوض است. همچنین به محل قرار گیری حوض نیز دقت کنید، حوض هایی که در وسط خانه هستند ممکن است فضا برای کاربری بیشتر را کم کنند، ولی به هر حال این موضوع به علاقه شخصی بستگی دارد.

کف حیاط

به موزاییک فرش حیاط خانه توجه کنید، بیشتر خانه های قدیمی حیاط دار بعد از مدت زمان طولانی دچار فرسایش شده و می‌شکنند. اگر خانه مورد بازسازی قرار گرفته باشد، هزینه اجاره بیشتر خواهد بود؛ اما به هر حال یک حیاط نامرتب با موزاییک شکسته از نظر ظاهری ناخوشایند است علاوه بر اینکه در زمان باران و شستن حیاط هم احتمالا دچار آب‌گرفتگی می‌شوند.

 سیم کشی برق

در بازدید از خانه‌های حیاط دار، فراموش نکنید که سیم کشی برق خانه و حیاط و محل قرارگیری روشنایی ها را نیز بررسی کنید. روشنایی خانه می‌تواند بخشی از فرآیند بازسازی خانه باشد، ولی دقت کنید که نورپردازی دقیقاً در کجای خانه و حیاط اجرا شده تا بتوان به خوبی میزان روشنایی در جای جای خانه را تشخیص داد. روشنایی مناسب به حفظ امنیت بیشتر خانه نیز کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید
طراحی فضای سبز حیاط خانه، ویلا و باغچه و راهنمای کاربردی

مدت اجاره خانه قدیمی در تهران

مدت اجاره مدت زمان سکونت مستأجر در خانه اجاره‌ای است. مدت اجاره بعد از انعقاد قرارداد مگر تحت شرایط خاص امکان تغییر ندارد؛ بنابراین از همان ابتدای کار لازم است از مدت زمان اجاره خانه اطمینان کافی به دست آورید تا بدانید آیا مدت زمان اجاره می‌تواند ۶ ماه باشد یا خیر، این موضوع به خواسته‌های هر دو طرف بستگی دارد. در هر صورت مدت اجاره خانه قدیمی در تهران و شرایط آن نیز همانند آپارتمان‌های نوساز است.

اجاره خانه قدیمی در تهران

نحوه انعقاد قرارداد

قراردادهای اجاره خانه قدیمی در تهران اغلب به دو شیوه عادی و رسمی ثبت می‌شوند. قرارداد عادی به قراردادی گفته می‌شود که مشخصات مستأجر و صاحب‌خانه و جزئیات قرارداد در برگه‌ ای به نام «قول نامه» ثبت می‌شود. قولنامه اجاره خانه در اختیار مشاورین املاک قرار دارد و اطلاعات آن توسط بنگاه تکمیل و توسط دو طرف معامله امضاء می‌شود. ناگفته نماند قول نامه در سه نسخه تنظیم خواهد شد که یک نسخه به مستأجر، نسخه دیگر به صاحب‌خانه و نسخه‌ سوم در بنگاه باقی می‌ماند؛ اما زمانی می‌توان نام قرارداد رسمی به آن داد که قول نامه پس از تکمیل در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد.

پیش از این دو طرف معامله بدون دخالت بنگاه قراردادی میان خود تنظیم می‌کردند؛ اما با وجود کد رهگیری باید حتماً به بنگاه املاک مراجعه شود. اگر بنگاه مربوطه هیچ نقشی در پیدا کردن خانه بداشته باشد، سهم او تنها برای کد رهگیری یک هشتم مبلغ اجاره خواهد بود.

کلام آخر

اجاره خانه قدیمی در تهران راهی عالی برای فرار از زندگی آپارتمان نشینی و مشکلات مربوط آن است. وجود احساس نوستالژیک و عطر و بوی فضای خانه‌های قدیمی حیاط دار، هر فردی را سر ذوق می‌آورد. با این حال امروزه به ندرت می‌توان خانه‌های قدیمی و کلنگی سالم و یا بازسازی شده مناسب بسیاری را در سطح تهران مشاهده کرد، بیشتر آن‌ها از نو ساخته و تبدیل به آپارتمان شده‌‌اند با این حال، هنوز می‌توان با جستجویی کوتاه این نوع خانه ها را پیدا کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید