آهنگ مطالعه چه ریتمی باید داشته باشد و چه تاثیری بر کتاب خواندن خواهد داشت؟

0 418

آهنگ مطالعه مسئله‌ای است که همه‌مان برای درک بیشتر و فارغ شدن از دنیای اطرافمان برای درس خواندن یا کتابی ارزشمند به سراغش رفته‌ایم. همه ما دانش‌آموزانی را دیده‌ایم که در کتابخانه مدرسه یا راهروهای دانشگاه با هدفونی در گوش، کتاب یا جزوه‌ای در دست، مشغول درس خواندن هستند اما آیا گوش دادن به موزیک تأثیری بر کیفیت مطالعه دارد و کمکی به بهتر شدن آن خواهد کرد؟ آیا پخش آهنگ در هنگام کتاب خواندن فایده‌ای برایمان خواهد داشت و یا اصلا تمرکزمان به هم نخواهد خورد؟

  • آهنگ مطالعه باید موزیکی آرام و ملایم باشد که بتواند به کاهش فشار عصبی و استرس امتحانات کمک کند.
  • گوش دادن به موسیقی پیش از مطالعه باعث می‌شود که بتوانیم توجه و تمرکز بیشتری بر کتاب پیش رویمان داشته باشیم.
  • توانایی‌مان در محاسبات ذهنی ریاضی را افزایش می‌دهد.
  • آهنگ‌ مطالعه و یا موسیقی‌های آرامی که به‌صورت یکنواخت و بدون کلام پخش می‌شوند با بهتر کردن حال و مودمان، باعث می‌شوند سطح انرژی‌مان بالا رود، زمان زودتر بگذرد و درس خواندن طولانی‌مدت برایمان قابل تحمل تر باشد.
  • به خاطر سپردن بهتر مطالب و عملکرد بهتر مغز به‌طور غیرمستقیم نیز نتیجه حال خوبمان است.

با این حال اثرات آهنگ مطالعه بر روی افراد مختلف متفاوت است و به سبک و عادات مطالعه‌مان بستگی دارد به‌طور مثال اگر جز افرادی هستیم که می‌توانیم چندین کار را هم‌زمان و بدون اشتباه انجام دهیم پخش هر نوع موزیکی می‌تواند تمرکزمان را بر روی مسائل بیشتر کند.

بیشتر بخوانید
تأثیر موسیقی بر سلامت جسمی و روحی ما در خانه و خانواده

البته موزیک‌های متن دار را نمی توان جزء آهنگ مطالعه به حساب آورد و شاید برخی مواقع تداخلی در مطالعه کتاب‌های زبان خارجی و محاسباتی داشته باشند که مناسب افرادی که سریعاً حواسشان پرت می‌شود نیست و باید موزیک‌هایی مانند سمفونی‌ها، قطعات ارکستری و اپرایی بدون کلام را انتخاب کنند.

اما درنهایت همه‌مان دوست داریم که همه‌جا آهنگی پخش کنیم: در هنگام آشپزی، رانندگی، پیاده‌روی، مطالعه کتب درسی و هر زمانی که احساس کنیم نیاز به انرژی بیشتری برای انجام کارهایمان داریم تا سرحال‌تر شویم؛ پس تعجبی ندارد که همه دانش آموزان مشتاق‌اند که همیشه با هدفونی در گوش به آهنگ موردعلاقه‌شان گوش دهند و درس بخوانند.

گرامافون

 

منبع: سایت اجاره خانه – آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید