آموزش نورپردازی آشپزخانه کوچک

0 509

همراه با افزایش جمعیت و آپارتمان نشینی همه چیز در خانه ها کوچک شده اند. آشپزخانه ها هم در این بحران بی نصیب نمانده اند. این روزها وقت کمتری در آشپزخانه ها صرف می‌شود. ساکنین خانه ها بیشتر وقت خود را بیرون از منزل و مشغول کار هستند. به همین دلیل از سر و ته آشپزخانه ها زده شد تا سایر نقاط خانه که بیشتر استفاده می‌شوند بزرگ تر باشند؛ اما این کوچکی به معنی کاربردی نبودن نیست. آشپزخانه همچنان قلب خانه است. پس باید به فکر راه حلی باشیم تا از این فضاهای کوچک حداکثر استفاده را ببریم و با ترفند هایی آن را بزرگ نشان دهیم. نورپردازی در این امر کمک بزرگی است. با روش درست نورپردازی آشپزخانه های کوچک، فضای دلگیر این آشپزخانه ها به محلی دل چسب تبدیل خواهد شد. با آدرس مگ همراه باشید تا انواع نورپردازی آشپزخانه کوچک آشنا شوید.

نور طبیعی در نورپردازی آشپزخانه کوچک

خانه های آپارتمانی با توجه به محدودیت های ساختی که دارند تعداد پنجره های کمتری نسبت به خانه های قدیمی‌دارند؛ اما همین پنجره های کم هم کافی هستند تا حدودی نور فراهم شود. سعی کنید اگر در آشپزخانه پنجره دارید از آن حداکثر استفاده را ببرید. از پرده های توری با رنگ روشن استفاده کنید تا نور کافی به داخل راه پیدا کند؛ اما اگر پنجره نداشتید باید به سراغ روش های غیر طبیعی بروید.

آموزش نورپردازی آشپزخانه کوچک

برای نورپردازی آشپزخانه کوچک هر بخش را جداگانه نورپردازی کنید.

در آشپزخانه کارهای مختلفی انجام می‌گیرد. وجود یک نور مرکزی به تنهایی نور کافی به همه نقاط آشپزخانه نمی‌رساند به همین دلیل بد نیست از چند منبع نوری استفاده کنید. البته می‌توانید این نورپردازی های فرعی در کنار نورپردازی اصلی باشد. مثلاً یک لوستر مرکزی وجود داشته باشد و در کنار آن نورهای جانبی در بخش های دیگر.

لامپ های ال ای دی و هالوژن در نورپردازی آشپزخانه کوچک نقش مهمی‌دارند.

لامپ های LED سقفی می‌توانند به عنوان نور عمومی‌آشپزخانه محسوب شوند. تعداد و قرار گیری درست این لامپ ها نور یک دست برای تمام آشپزخانه فراهم می‌کنند. می‌توانید از این لامپ ها در کنار لوستر استفاده کنید یا آن‌ها را به عنوان نور اصلی آشپزخانه بدون حضور لوستر به کار ببرید. علاوه بر قرارگیری موقعیت چراغ ها باید جهت نور آن‌ها را نیز به درستی تنظیم کنید. اگر شما تمایل دارید جلوه سقف آشپزخانه تان بیشتر شود بهتر است چراغ هایی را که به سمت پایین و بالا نوردهی می‌کنند را به سقف آشپزخانه اضافه کنید.

بیشتر بخوانید
گل و گیاه آپارتمانی ؛ دانستنی‌هایی درباره گل‌ها و گیاهان خانگی

استفاده از قاب های هالوژن چرخشی که قابلیت تنظیم و جهت دهی به نور را دارند و یا قاب های هالوژن چندتایی که یک چشمه نور به حساب می‌آیند می‌توانند برای نورپردازی آشپزخانه بسیار کاربردی و مناسب باشند زیرا چراغ های هالوژن با پخش نور نقطه ای فضایی لوکس و مجلل به آشپزخانه می‌دهند.

فضای زیر کابینت ها را با لامپ های ال ای دی نورانی کنید.

در نورپردازی آشپزخانه کوچک، کابینت ها تأثیر زیادی خواهند داشت. رنگ خود کابینت ها بهتر است روشن باشد تا محیط آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد. علاوه بر این می‌توانید از لامپ های هالوژن که روی صفحات زیرین کابینت ها نصب می‌شوند استفاده کنید و نور این فضا را تأمین کنید.

آموزش نورپردازی آشپزخانه کوچک

داخل کابینت هم می‌توانید لامپ قرار دهید

از چراغ های مخصوص، در داخل و زیر سقف هر کابینت استفاده کنید. بهتر است این چراغ ها در قسمت جلوی کابینت نصب شوند. بهترین نوع نورپردازی آشپزخانه برای کابینت ها انواعی هستند که با باز شدن درب کابینت ها روشن و با بسته شدن آن‌ها خاموش می‌شوند. می‌توانید از این چراغ های اتوماتیک برای کشو ها هم استفاده کنید.

آموزش نورپردازی آشپزخانه کوچک

از ریسه های ال ای دی هم می‌توانید برای روشنایی داخل کابینت استفاده کنید. برای کابینت هایی که درب شیشه ای دارند و بیشتر به عنوان دکور استفاده می‌شوند می‌توانید در قسمت عقبی کابینت چراغ مناسبی نصب کنید.

می‌توانید در صورتی که قفسه های روباز در آشپزخانه دارید آن‌ها را با لامپ های ال ای دی یا هالوژن زیبا و روشن تر کنید.

 روشنایی جزیره در نورپردازی آشپزخانه کوچک را دست کم نگیرید.

یکی از مواردی که امروزه در اکثر آشپزخانه ها وجود دارند، جزیره آشپزخانه است. جزیره ها برای آشپزی کاربرد فراوانی دارند علاوه بر این که فضای زیر آن به عنوان کابینت استفاده می‌شود و خود جزیره نقش میز آشپزخانه را بازی می‌کند. به همین دلیل و نورپردازی آن اهمیت خاصی دارد. بهترین روش برای تأمین نور کانتر یا جزیره وسط آشپزخانه به وسیله آویزها یا چراغ های توکار است. همچنین بهتر است که این چراغ کلیدی مستقل از نور باقی آشپزخانه داشته باشد. لوستر های خطی متنوعی در بازار وجود دارند که مناسب جزیره هستند.

بیشتر بخوانید
با انواع جزیره آشپزخانه و کاربرد هریک بیشتر آشنا شوید!

آموزش نورپردازی آشپزخانه کوچک

رنگ کابینت ها در روش نورپردازی آشپزخانه کوچک تأثیر می‌گذارند

هر چقدر نورپردازی درست و اصولی و کاملی در چیدمان آشپزخانه داشته باشید اگر رنگ کابینت ها مناسب نباشد باز هم محیط آشپزخانه دل باز و روشن نخواهد بود. اگر آشپزخانه ای کوچک دارید سعی کنید کابینت های سفید یا رنگ روشن نصب کنید. رنگ های روشن به خصوص سفید انعکاس نور بهتری دارند و سبب روشنایی بیشتر محیط آشپزخانه خواهند شد.

بعضی از جنس های کابینت ها هم در انعکاس نور مؤثر هستند. مثل کابینت های هایگلاس که مانند آینه نور را منعکس می‌کنند و باعث بهبود نورپردازی آشپزخانه کوچک خواهند شد.

کف‌پوش هم در نورپردازی آشپزخانه کوچک تأثیر می‌گذارد

اگر کف‌پوش آشپزخانه از انواع مدل هایی باشد که نور را منعکس می‌کند با هر نوع نور پردازی امکان روشن شدن کل آشپزخانه فراهم می‌شود. بهترین حالت نورپردازی از سقف است که نور از سقف تابیده می‌شود و کف‌پوش آن را بازتاب می‌دهد.

نکات کاربردی در روش نورپردازی آشپزخانه کوچک

  • چراغ های خطی توکار ظریف تر برای بالای سینک و گاز و داخل کابینت ها مورد استفاده هستند.
  • نورهای کم عرض خطی در داخل کابینت ها و کشوها نوری بسیار مناسب ایجاد می‌کند.
  • استفاده از لوسترها به دلیل فرم ظاهری‌شان و این که اغلب نور را به بالا می‌تابانند برای نورپردازی آشپزخانه کوچک، توصیه نمی‌شود. در طراحی های مدرن از نورهای خطی توکار نوری بیشتر استفاده می‌شود.

آموزش نورپردازی آشپزخانه کوچک

  • برای فضاهای خاص در آشپزخانه های کوچک، مثل کانتر، سینک، گاز، کابینت و میز کار می‌توان از نورهای متمرکز استفاده کرد.
  • دیمرها بهترین وسیله برای کنترل میزان نور و صرفه جویی در مصرف برق است که به کمک آن قادر خواهید بود نور مناسب برای قسمت های مختلف آشپزخانه را تنظیم کنید.

با استفاده از روش درست نورپردازی آشپزخانه کوچک می‌توانید این محل کوچک را بزرگ‌تر و زیباتر نشان دهید. فقط کافی است اصول آن رعایت کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید