ایمنی کودکان نوپایمان را با آماده کردن خانه و راهکارهای مختلف تضمین کنیم

0 125

از لحظه‌ای که فرزندمان به دنیا می‌آید و برای اولین بار وارد خانه می‌شود مسئله ایمنی کودکان به یک نگرانی بزرگ برای همه مان تبدیل خواهد شد. برای این که بتوانیم با خیال راحت اجازه دهیم که فرزندانمان در خانه راحت باشند و نگرانی بیش از حدی بابت امنیت آن‌ها نداشته باشیم، باید بخش‌های مختلف خانه را برای آن‌ها ایمن کنیم. به همین خاطر، برخی پیشنهادها و کارهای اولیه برای ایمن کردن خانه را در این مطلب مرور خواهیم کرد.

میزان ایمنی کودکان در خانه را بررسی کنیم

نوزادانی که به سختی در گهواره‌های خود تکان می‌خورند، در چشم به هم‌زدنی بزرگ می‌شوند و در حال چهار دست و پا راه رفتن به تمام نقاط خانه هستند. در آشپزخانه، پذیرایی، اتاق خواب و اتاق سرویس‌های بهداشتی موارد خطرناکی برای کودکان خردسال پیدا می‌شوند.
ما که والدین آن‌ها هستیم، شاید فکر کنیم که فرزندان ما فعلاً توانایی باز کردن در کشو یا یک کابینت را ندارند. با این حال، آن‌ها بارها و بارها ما را شگفت‌زده خواهند کرد. هیچ‌وقت نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم که فرزند کوچک ما چه زمانی اولین قدم‌هایش را خواهد برداشت. پس بهتر است که قبل از رسیدن به آن مرحله، از میزان ایمنی کودکان در خانه خود مطلع شویم.
محصولات شست‌وشو و داروها باید دور از دید و دسترس کودکان باشند. برای قفل کردن کشوها و کابینت‌هایی که این محصولات را دارند، می‌توانیم از قفل‌های آهن‌ربایی استفاده کنیم که بر خلاف دیگر قفل‌ها، باعث درد گرفتن دست کودک هم نمی‌شوند.

بخش‌های پر جرم و باکتری را هدف بگیریم

اگرچه نوزاد ما برای مدتی قادر به راه رفتن نخواهد بود، اما ممکن است ما با حرکت در بخش‌های مختلف خانه، جرم‌ها و باکتری‌های زیادی را پیش او ببریم. شاید فکر کنیم که دستگیره درها و کلیدهای چراغ پرباکتری‌ترین بخش‌های خانه باشند، اما طبق تحقیقات انجام‌شده، کهنه‌های گردگیری و مخصوص شست‌وشوی ظروف، پیچ‌های اجاق گاز، کابینت‌ها و دستگیره در یخچال محل‌هایی هستند که بیشترین میزان جرم و باکتری را به خود جذب می‌کنند.
علاوه بر این‌ها، سینک آشپزخانه، تخته مخصوص برش مواد خوراکی و نگه‌دارنده‌های مسواک از دیگر بخش‌های پر از جرم هر خانه‌ای هستند. دلیل اصلی آن هم این است که اکثر این موارد، محل‌هایی هستند که ممکن است ما نظافت آن‌ها را فراموش کنیم.

بیشتر بخوانید
وسایل برقی آشپزخانه را چطور بخرید که همه شما را مثال بزنند

برای مهمان‌ها آماده باشیم

وقتی که فرزند تازه‌ای به دنیا می‌آوریم، عزیزانمان می‌خواهند که با کمک کردن تا جایی که می‌توانند، چند هفته اول را برای ما راحت‌تر کنند. بهتر است تمام وسایل موردنیاز آن‌ها را جمع کنیم، بخشی از خانه را به آن‌ها اختصاص دهیم و ملافه‌ها و حوله‌های تمیزی در اختیارشان قرار دهیم.

برای تامین ایمنی کودکان به فکر کاربردهای جدید بخش‌های مختلف خانه باشیم

نگه‌داری از کودکان نیازمند کارهای روزانه و وسیله‌های زیادی است. هر اتاق در خانه را به محلی مناسب برای نگه‌داری از فرزندمان تبدیل کنیم و لوازم و وسایل پراستفاده را روی میزها یا پیشخوان‌ها بگذاریم. می‌توانیم از یک سبد زیبا به عنوان محلی برای قرار دادن آن‌ها استفاده کنیم.
هم‌زمان با اینکه مبلمان و اتاق‌های خانه را برای نگه‌داری از کودکمان تغییر می‌دهیم، می‌توانیم جاهای جدیدی برای قرار دادن دیگر وسایل و موارد موردنیاز زندگی و تامین ایمنی کودکان پیدا کنیم.

ایمنی کودکان

یخچال را پاک‌سازی و تمیز کنیم

غذاها و خوراکی‌های قدیمی و تاریخ‌گذشته را دور بریزیم و مطمئن شویم که جای کافی برای نوشیدنی‌ها و غذاهای سالم جدید در یخچال وجود دارد. بخشی از فضای خالی را به نیازمندی‌های کودکمان اختصاص دهیم و بخشی را هم برای غذاهایی که دوستان و آشنایان می‌آورند خالی کنیم. برای شروع، می‌توانیم با استفاده از یک دستمال آغشته به سرکه و جوش‌شیرین، فضای داخلی یخچال را جرم‌زدایی کنیم.

تجهیزات تغذیه کودک را ضدعفونی کنیم

ضدعفونی کردن تجهیزات مربوط به تغذیه کودکان یک کار اساسی و ضروری است، اما مجبور نیستیم که زمان یا انرژی زیادی برای آن صرف کنیم. همه می‌دانیم که یک روش ساده، ریختن آب و جوشیدن آن درون این تجهیزات است. می‌توانیم از آب داغ پر از کف نیز برای سابیدن داخل بطری‌ها استفاده کنیم.

سبد لباس‌ها را بررسی کنیم

مطمئن شویم که جابه‌جایی سبد لباس‌ها از ماشین لباسشویی به دستگاه خشک‌کن یا محل آویختن لباس‌ها، راحت و بدون دردسر است. فراموش نکنیم که با آمدن فرزند، شست‌وشوی لباس‌ها چندین برابر خواهد شد و انواع و اقسام لکه‌ها روی لباس‌های ما پدیدار می‌شوند. مطمئن شویم که سبد لباس‌های ما به اندازه کافی بزرگ است.

بیشتر بخوانید
کار در خانه را به فعالیتی جذاب و دوست داشتنی برای خود تبدیل کنیم

به‌هم‌ریختگی‌ها را مرتب کنیم

اگر خانه‌ای چند طبقه داریم، نزدیک به راه‌پله هر طبقه یک سبد قرار دهیم. سپس لوازم و وسایلی که از آن طبقه باید به طبقه بالاتر بروند را در آن قرار دهیم. هر وقت که این سبد پر شد، به عنوان مثال در پایان شب و هنگامی که قصد خوابیدن داریم، می‌توانیم سبد را به طبقه بالا ببریم.
تا جایی که می‌توانیم، فضای خانه را مرتب و منظم نگه داریم و با دیدن هر به‌هم‌ریختگی هر چند کوچکی، آن را مرتب کنیم تا از ایمنی کودکان خود مطمئن باشیم.

راهی برای ایمنی کودکان در لبه‌ها پیدا کنیم

بخش‌های مختلف خانه را نگاه و بررسی کنیم و لبه‌های تیزی که ممکن است خطرناک باشند را پیدا کنیم. لبه‌های میزهای شیشه‌ای و اجسام فلزی سریعاً و به راحتی می‌توانند باعث صدمه دیدن کودکانمان شوند. می‌توانیم برای آن‌ها، ضربه‌گیرهای مختلفی بگیریم یا آن‌ها را دور از دسترس قرار دهیم.

ایمنی کودکان

ایمنی کودکان را در همه جای خانه رعایت کنیم

در خانه بگردیم و به دنبال اجسامی باشیم که ممکن است با یک تکان کوچک، از روی میز یا هر سطح دیگری بیفتند. پریزهای الکتریکی را با محافظ‌های مخصوص بپوشانیم و کابل‌های برق مربوط به لوازم خانگی را دور از دسترس کودکان قرار دهیم. کف زمین دراز بکشیم و فکر کنیم که کودک هستیم. هر وسیله‌ای که خطرناک و ناامن به نظر می‌آید را باید از دسترس کودکان دور نگه داریم.

 

ساعتآماده و ایمن کردن خانه برای ورود فرزند جدید، یکی از فرآیندهای لذت‌بخش استقبال از عضو تازه خانواده است. با استفاده از این ترفندها و پیشنهادها، می‌توانیم ایمنی خانه را چندین برابر کنیم.

 

 

منبع: سایت اجاره خانه – آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید