آباژور اتاق خواب ساده و فانتزی را چطور انتخاب و خرید کنیم؟

0 89

اتاق خواب را می‌توان از مهم‌ترین قسمت‌های هر خانه‌ای دانست، چراکه در این محیط به یکی از اصلی‌ترین نیازهای انسان یعنی خواب و استراحت پاسخ داده ‌می‌شود، بنابراین توجه به چیدمان این اتاق و نیز استفاده از حداقل وسایل مورد ‌نیاز در این قسمت از خانه، در جهت ایجاد فضایی آرامش‌بخش که آسایش و راحتی را برای صاحب یا صاحبان آن به ارمغان می‌آورد، از ملزومات زندگی هر شخصی به شمار می‌رود. از مهم‌ترین وسایل مورد‌نیاز می‌توان به تخت‌خواب، دراورها، کمد لباس، آینه و میز و آباژور اتاق خواب اشاره کرد.

آباژورها وسایلی از اتاق خواب هستند که علاوه بر این که با نورپردازی ملایم خود نقش مهمی را در ایجاد فضایی آرامش‌بخش برای شخص در هنگام خواب و استراحت و نیز مطالعه ایفا می‌کنند، در چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب و در نتیجه زیبایی ‌آن نیز تأثیر بسزایی دارند. بنابراین قصد داریم در این مقاله انواع مختلف آباژور اتاق خواب را معرفی کرده و به بررسی دو مورد از مهم‌ترین مدل انواع آن‌ها یعنی آباژور اتاق خواب ساده و آباژور اتاق خواب فانتزی بپردازیم.

منظور از آباژور و آباژور اتاق خواب چیست؟

در ابتدای مقاله می‌خواهیم به برخی از مفاهیم ابتدایی و مهم در مورد آباژور اشاره‌ای داشته باشیم:
آباژور (abat-jour) کلمه‌ای فرانسوی است که پوشش اطراف چراغ یا هر چیز تابنده‌ای مثل آن قرار می‌گیرد و سبب بازتاب نور آن به سمت پایین می‌شود.

ولی اگر بخواهیم آباژور را کمی واضح‌تر توصیف کنیم باید بگوییم آباژور وسیله‌ای است که هدف آن ایجاد نوری ملایم در محیط می‌باشد و در جهت تحقق این هدف، در این وسیله از سرپوش یا پوششی کلاهکی در اطراف منبع روشنایی استفاده می‌کنند تا از شدت تابش نور در محیط کمی بکاهند.

گفتنی است که همه آباژورها از دو بخش اصلی شید (سرپوش یا پوشش کلاهکی) و پایه (قسمتی که منبع نور و شید انتهای آن متصل‌می‌شوند.) ساخته شده‌‌اند. باتوجه‌ به شکل ظاهری همین دو بخش، آباژورها به‌طورکلی به دو دسته اصلی آباژور‌های کلاسیک و آباژورهای مدرن تقسیم می‌شوند.

آباژورها می‌توانند در هر یک از بخش‌های خانه هم‌چون پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب‌ها و حتی گاها راهروها و بالکن کارایی داشته باشند. به انواعی از آباژورها که برای مورد استفاده قرار گرفتن در اتاق خواب طراحی و ساخته شده‌اند، آباژورهای اتاق خواب می‌گویند. البته، ناگفته نماند که به آباژورهای اتاق خواب چراغ خواب نیز گفته می‌شود.

انواع آباژور اتاق خواب

شید و پایه مهم‌ترین قسمت‌های هر آباژوری محسوب می‌شوند و تنوع در شکل این دو قسمت علت‌اصلی پدید آمدن انواع مختلف آباژور است. برخی از مهم‌ترین انواع آباژور اتاق خواب عبارتند ‌از:

۱) آباژور رومیزی
۲) آباژور ایستاده
۳) آباژور آویزان
۴) آباژور دیواری
۵) آباژور ساده
۶) آباژور فانتزی
۷) آباژور چوبی
۸) آباژور سه بعدی یا چراغ‌‌خواب بالبینگ
۹) و …

بیشتر بخوانید
جای چسب و مواد ساختمانی را چطور از کف راهروها پاک کنیم؟

آباژور اتاق خواب ساده چیست؟

از محبوب‌ترین و رایج‌ترین انواع آباژور اتاق خواب لاکچری می‌توان به آباژورهای ساده اشاره کرد. این نوع آباژورها به سبب دارا بودن ظاهری ساده قادرند با دکوراسیون اغلب اتاق خواب‌ها هماهنگی ایجاد کرده و مورد استفاده قرار گیرند.
یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از آباژور اتاق خواب ساده، استفاده در اتاق خواب عروس یا سایر زوج‌ها می‌باشد و در اتاق خواب کودکان نیز بهتر است از این نوع آباژور استفاده نکنیم.
دلیل استفاده از این آباژورها در اتاق عروس، به این علت است که اتاق خواب‌های عروس، به ویژه در کشورمان ایران اغلب پر از لوازم تزیینی و روتختی‌های کار شده است. به همین دلیل نیز توصیه می‌شود تا تنها به استفاده از یک آباژور ساده در این قبیل اتاق‌های شلوغ بسنده کنید.

استفاده از آباژور اتاق خواب عروس

آباژورهای ساده یکی از بهترین گزینه‌ها برای مورد استفاده گرفتن در اتاق خواب عروس و داماد محسوب می‌شوند، استفاده از یک آباژور ساده با شید رنگ روشن در اتاق خوابی با فضای مرتب جلوه آرامش‌بخش و فوق‌العاده‌ای به اتاق خواب هر عروسی می‌دهد. همان طور که عنوان شد، با توجه به این‌که اغلب عروس خانم‌ها سرویس خواب جهیزیه خود را ست کاملی از همه چیز انتخاب می‌کنند، لوازم اتاق جوان پسند و لوازم آرایشی کاملی روی میز توالت دارند و از روتختی‌ها و اکسسوری‌های شیک و زرق و برق داری برای دکوراسیون اتاق خواب خود استفاده می‌کنند، همین آباژورهای ساده می‌تواند کفایت کند.

راهنمای انتخاب آباژور ساده برای اتاق خواب

نکاتی که می‌خواهیم در مورد انتخاب آباژور ساده بیان کنیم، نکاتی بسیار مهم هستند که در مورد انتخاب عموم آباژورها برای اتاق خواب کاربرد دارند. با ما همراه باشید:
• در اتاق خواب‌هایی با تخت دونفره باید از دو آباژور در طرفین تخت روی دراورها استفاده کنیم تا هم از نور ملایم کافی‌ بهره‌مند باشیم و هم بتوانیم در طرفین تخت تعادل ایجاد کنیم (فرقی ندارد اتاق دو نفره باشد یا تک ‌نفره)؛ اما در اتاق خواب‌هایی با تخت تک‌نفره وجود یک آباژور کافی خواهد بود.
• در اتاق خواب‌هایی با ابعاد بزرگ یا فضای تیره، بهتر است از آباژورهایی با نور‌های روشن استفاده کنیم.
• اکثر دراورها به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که هم‌تراز با تشک تخت قرار گیرند، بنابراین باید ارتفاع آباژور را به‌‌‌گونه‌ای انتخاب کنیم که هنگام قرار دادن آن روی دراور، ارتفاع آن در اختلاف کمی از ارتفاع سر در حالت نشسته قرار داشته باشد و در هنگام استراحت و مطالعه موردی برای شخص ایجاد نکند.
• اندازه شید آباژور باید یک سوم عرض تخت باشد تا میان اندازه‌های تخت و آباژور تعادل برقرار شود.
• انتخاب آباژور برای اتاق خواب باید متناسب با دکوراسیون آن اتاق خواب انجام پذیرد، زیرا هماهنگی آباژور با دکوراسیون اتاق خواب اهمیت فراوانی دارد.

بیشتر بخوانید
مصرف انرژی و هزینه‌های مربوط به آن را چطور کاهش بدهیم؟

آباژور اتاق خواب فانتزی چیست؟

به انواعی از آباژور که سازنده در ساخت آن‌ها از قائده خاصی پیروی نمی‌کند بلکه به قوه‌ تخیل خود متکی است آباژور فانتزی گفته ‌می‌شود.
آباژورهای فانتزی هم‌چون سایر انواع آباژور دارای طرح های متنوعی هستند که می‌توان از انواع‌ آنها در بخش‌های مختلفی از خانه استفاده کرد، از مهم‌ترین موارد استفاده آباژور فانتزی در اتاق خواب‌ها، می‌توان به اتاق خواب کودکان و نیز نوجوانان اشاره کرد.

  • آباژور فانتزی برای اتاق خواب کودکان پسرانه و دخترانه

عموم کودکان از بودن در تاریکی واهمه دارند و از خوابیدن در فضاهای تاریک امتناع می‌کنند، زیرا تاریکی برای آنها معنی روبه‌رو شدن با ترس‌های کوچک و بزرگشان را دارد، بنابراین استفاده از چراغ‌خواب در اتاق خواب کودکان امری بسیار حیاتی می‌باشد.
حال اگر جوانب را در نظر بگیریم خواهیم دید آباژور یا همان چراغ‌خواب‌های فانتزی بهترین گزینه برای اتاق خواب کودکان محسوب می‌شوند، چراکه این نوع از آباژورها نه‌تنها شب هنگام با ایجاد نوری ملایم در فضا به کودکان قوت قلب می‌دهند بلکه به‌ سبب ظاهر فانتزی و سرگرم کننده‌ای که دارند مورد علاقه کودکان واقع شده و فکر کودکان را به خود مشغول می‌کنند و آن‌ها را از فکر کردن به ترس‌هایشان باز‌می‌دارند.
البته این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که آباژور‌های فانتزی به‌راحتی می‌توانند با فضا و دکوراسیون اتاق خواب کودک هماهنگی ایجاد کنند.

  • آباژور فانتزی برای اتاق خواب نوجوان

اتاق خواب نوجوانان برای آن‌ها علاوه‌بر این‌که مکانی برای خوابیدن باشد مکانی برای مطالعه و انجام کارهای مهم روزمره نیز هست. بنابراین اغلب نوجوانان نسبت به دکوراسیون اتاق خواب خود بسیار حساس بوده و در انتخاب وسایل برای ‌آن نهایت دقت و وسواس را به خرج می‌دهند. در این میان آباژورهای فانتزی نیز در طرح‌های بسیار متنوعی برای نوجوانان ارائه می‌شوند تا بتوانند نظر آن‌ها را به خود جلب کنند.

قیمت انواع چراغ خواب

به هر وسیله‌ای که نور ملایمی در اتاق خواب ایجاد کند چراغ‌خواب گفته می‌شود. بنابراین آباژور اتاق خواب نیز نوعی چراغ‌خواب محسوب می‌شود. چراغ‌خواب‌ها علاوه ‌بر آباژورها دارای نوع دیگری نیز هستند که با همان عنوان چراغ خواب خطاب می‌شوند.
این چراغ‌خواب‌ها چراغ‌های ساده و کوچکی هستند که هم‌چون آباژورها نور ملایمی در محیط ایجاد می‌کنند ولی برخلاف آباژورها به علت ظاهر بسیار ساده‌و کوچک‌شان تأثیری در دکوراسیون اتاق خواب ندارند و در نتیجه قیمت آن‌ها نیز در مقایسه با آباژورها، که افزون‌ بر کارایی وسیله‌ای دکوراتیو نیز محسوب می‌شوند، بسیار پایین‌تر است. از این رو، این چراغ‌خواب‌ها بهترین گزینه خلاقانه برای افرادی هستند که تنها جنبه کاربردی وسیله برایشان حائز اهمیت است و یا قصد دارند مقدار هزینه کمی صرف کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید