check

کاتالوگ موردنظر شما منقضی شده است، کاتالوگ‌های مشابه را در این لیست مشاهده کنید.

چطور برای خرید خانه وام مسکن بگیریم؟

مراحل گرفتن وام مسکن چیست؟

۱ مراجعه به سایت بانک مورد نظر و مطالعه‌ی دقیق شرایط و ضوابط

اولین کاری که باید انجام بدهیم مراجعه به سایت بانک و مطالعه‌ی کلیه‌ی شرایط ذکرشده برای وام یا تسهیلات موردنظرمان است. به طور مثال اگر تقاضای دریافت وام مسکن یکم را داریم، باید به صفحه‌ی مربوط به وام مسکن یکم در سایت بانک مسکن مراجعه کرده و بعد از مطالعه‌ی دقیق جزئیات مربوط به مدارک مورد نیاز، واجدین شرایط، مبلغ، سود و شیوه‌ی پرداخت وام، فهرستی از مدارک لازم تهیه کنیم.

۲ تهیه و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز

در این مرحله با استفاده از فهرست مدارکی که در مرحله‌ی قبل تهیه کردیم مدارک موردنیازمان را تهیه می‌کنیم. به طور معمول مدارک کلی برای دریافت وام مسکن شامل موارد زیر است:

 • مدارک شناسایی وام‌گیرنده (اصل شناسنامه و کارت ملی)
 • مدارک شناسایی فروشنده (اصل شناسنامه و کارت ملی)
 • مدارک شناسایی ضامن (اصل شناسنامه و کارت ملی)
 • سند خانه
 • پروانه‌ی ساخت
 • مبایعه نامه
 • گواهی پایان‌کار ساختمان
 • صورت‌مجلس تفکیکی

بعد از تهیه‌ی مدارک از تمام آن‌ها یک نسخه (یا طبق اطلاعات سایت مربوطه به تعداد لازم) کپی می‌گیریم. دقت کنیم که اگر مهر یا تأییدیه‌ی خاصی برای هر یک از مدارک لازم است از قبل برای دریافت آن اقدام کنیم. درنهایت تمام مدارک را در یک پوشه قرار می‌دهیم.

۳ باز کردن حساب در بانک موردنظر

با پوشه‌ی مدارک آماده‌شده به یکی از شعب بانک موردنظر مراجعه کرده و برای باز کردن حساب سپرده‌گذاری لازم برای وام درخواستی‌مان اقدام می‌کنیم. دقت کنیم که نوع حساب وام‌ها و تسهیلات مختلف متفاوت است. مثلاً برای دریافت وام مسکن یکم باید حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم باز کنیم. برای اطلاع از نوع حسابی که باید باز کنیم می‌توانیم به سایت بانک مراجعه کنیم یا از کارمندان بانک سؤال کنیم.

۴ استعلام مدارک

این مرحله مربوط به بانک است. بانک مدارک ما را بررسی کرده و برای استعلام آن‌ها از مراجع مربوطه اقدام می‌کند. همچنین، بانک احتمالاً حکم استخدامی یا فیش حقوقی و گردش حساب ما را درخواست کرده و بررسی می‌کند که آیا ما توانایی پرداخت وام را داریم یا خیر. در این مرحله باید حساب‌هایمان را تسویه کرده و اگر از قبل چک برگشتی یا بدهی داریم، تکلیف آن را مشخص کنیم. این مرحله معمولاً یک تا دو روز کاری طول می‌کشد.

۵ تحویل پرونده و انجام ارزش‌گذاری ملک توسط کارشناس بانک

پس از انجام استعلام‌های لازم، بانک یک کارشناس را برای بررسی و ارزش‌گذاری به محل ملک موردنظر ما می‌فرستد. این مرحله برای تأیید شدن مبلغ وام موردنظر ما انجام می‌شود. به این معنی که ملک موردنظر ما باید از نظر کارشناس ارزش وام درخواستی را داشته باشد (یا درصد مشخصی از قیمت ملک، مثلاً ۷۰ یا ۸۰%، کفاف مبلغ وام درخواستی را بدهد). ضمن این‌که عمر مفید ساختمان، تعیین‌کننده‌ی مدت زمان اقساط وام ماست.

۶ مخصوص وام اوراق

 • اگر قصد استفاده از وام اوراق را داریم مراحل گرفتن وام خرید خانه برایمان طولانی‌تر خواهد شد. در ابتدای کار نیاز به یک کد بورس اختصاصی داریم. ممکن است به دلیل سابقه‌ی فعالیت در بورس یا دریافت وام اوراق، از قبل کد بورس داشته باشیم. در این صورت می‌توانیم از همان کد بورسی که داریم استفاده کنیم؛ اما اگر هیچ سابقه‌ای در این زمینه نداریم، باید به شعب بانک موردنظر مراجعه کرده و کد بورس دریافت کنیم.
 • بعد از دریافت کد بورس نوبت به خرید اوراق می‌رسد. دقت کنیم که این مرحله را حتماً بعد از بازدید کارشناس از منزل و تعیین مبلغ وام انجام دهیم. چون باید به میزان متناسب با مبلغ وام تأییدشده اوراق بخریم. اگر بیشتر از مبلغ وام تأییدشده اوراق تهیه کنیم، بانک مسئولیت اوراق اضافی ما را قبول نخواهد کرد و در نتیجه متضرر خواهیم شد. برای خرید اوراق هم باید به بانک مراجعه کرده و مبلغ اوراق را به حساب کارگزاری بانک پرداخت کنیم.
 • در این مرحله اوراق خریداری‌شده باطل می‌شوند تا دوباره قابل خریدوفروش نباشند.
 • بعد از خرید اوراق، رمز مربوطه را دریافت می‌کنیم.

۷ امضای قراردادها و دریافت چک تسهیلاتی از شعبه

در این مرحله، خریدار و فروشنده، مبایعه‌نامه‌ی بانک را امضا کرده و ضامن و خریدار، قرارداد تسهیلاتی را امضاء می‌کنند. بعد از آن پیش‌نویس سند رهن توسط شعبه، مهر و امضاء می‌شود. در نهایت ما (به عنوان خریدار) به همراه فروشنده و ضامن، چک تسهیلاتی تأییدشده و پیش‌نویس سند رهن را به دفترخانه می‌بریم.

۸ مراجعه به دفترخانه و ثبت سند

مرحله‌ی هشتم مرحله‌ی پایانی است. ثبت سند در سیستم بانک در این مرحله انجام می‌شود. بعد از آن دفترخانه چک تسهیلاتی را که در وجه فروشنده نوشته شده است تأیید کرده و به فروشنده می‌دهد. بعد از آن فروشنده می‌تواند در زمان دلخواه به شعب بانک موردنظر مراجعه کرده و چک را پاس کند. هم‌چنین خریدار هم کارت قسط خود را برای پرداخت قسط‌های وام دریافت می‌کند. مراحل گرفتن وام خرید خانه زمان‌بر و طولانی است بنابراین هرچه اطلاعات بیشتر و کامل‌تری در این زمینه داشته باشیم زودتر به نتیجه خواهیم رسید.