check

کاتالوگ موردنظر شما منقضی شده است، کاتالوگ‌های مشابه را در این لیست مشاهده کنید.

چطور برای خرید خانه وام مسکن بگیریم؟

چه بانک‌هایی وام مسکن می‌دهند؟

بانک مسکن

اولین و مهم‌ترین بانکی که باید در مورد انواع تسهیلات و وام آن در حوزه مسکن بدانیم بانک مسکن است. دلیل این موضوع این است که با وجود این که طبق قانون مصوب بانک مرکزی همه‌ی بانک‌ها در ایران مجوز پرداخت وام مسکن را دارند، به دلیل نداشتن اعتبار، در عمل هیچ بانکی غیر از بانک مسکن چنین وامی را پرداخت نمی‌کند. مفهوم این حرف این نیست که بانک‌های دیگر وامی تحت عنوان وام مسکن پرداخت نمی‌کنند. در واقع بانک‌های دیگر هم وامی با این عنوان دارند، اما تعرفه‌ی درصد سود آن‌ها تفاوتی با سایر وام‌هایشان ندارد و همان سود ۱۸ تا ۲۴ درصدی است. درصورتی‌که تعرفه‌ی درصد سود بانک مسکن پایین‌تر از این مقدار است. البته درصد سود وام‌های مختلف بانک مسکن هم یکسان نیست و مقادیر مختلفی دارد.

بانک ملی

علاوه بر بانک مسکن، بانک ملی نیز اقدام به ارائه‌ی تسهیلاتی تحت عنوان طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران کرده است. مشتریان بانک ملی می‌توانند با افتتاح حساب در این طرح علاوه بر دریافت سود سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، از وام نیز استفاده کنند. شرایط وام مشابه وام اوراق است، به این شکل که به ازای هر برگ اوراق ۵۰۰ هزار تومان وام به ما تعلق می‌گیرد. مدت اعتبار این اوراق دو سال بوده و یک ماه پس از افتتاح حساب امکان خرید و فروش این اوراق در بازار آزاد بورس وجود دارد؛ اما تفاوت آن در این است که ما مستقیماً برای خرید اوراق اقدام نمی‌کنیم بلکه بانک در ازای سپرده‌ی ما (بسته به این‌که در طرح شماره ۱، ۲ یا ۳ ثبت‌نام کرده‌ایم) این اوراق را به ما واگذار می‌کند. مشتریان بانک ملی می‌توانند با افتتاح حساب در این طرح علاوه بر دریافت سود سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، از وام نیز استفاده کنند همچنین اگر جز مشتریان بانک ملی نیستیم با مراجعه به نزدیک ترین شعبه ی آن می توانیم با باز کردن حساب جز مشتریان بانک ملی شویم.

بانک سامان

تسهیلات بانک سامان نیاز به سپرده‌گذاری ندارد و ما می‌توانیم با ضمانت سند ملک، طبق تائید کارشناسی ملک به میزان ۷۰ درصد ارزش ملک (تا سقف ۶۰ میلیون تومان) وام دریافت کنیم.